Román My je bravurní dystopií, která inspirovala všechny následující antiutopie a nezestárla ani o píď
Banner

Román My je bravurní dystopií, která inspirovala všechny následující antiutopie a nezestárla ani o píď

Tisk

My ZamjatinRomán My od Jevgenije Zamjatina z roku 1920 je úplně první knihou v žánru moderních antiutopií. O celé dekády tak předchází poměrně slavnějšího Orwella a Huxleyho, kteří se jím bohatě inspirovali. Opačným způsobem inspiroval i Ayn Rand, jež založila myšlenkový proud objektivismu (rozum je jediným nástrojem k poznání reality).

 

„Hej, matematiku, zasnil ses?!“

Antiutopistický román se odehrává v Jednotném státě řízeném Dobroditelem, který vznikl po dvousetleté válce a je prakticky celý skleněný, aby každý mohl kontrolovat každého. Před námi se tak odkrývá totalitní společnost, kde je potlačena jakákoliv individualita a vše podléhá jedinému společnému „my“, vše je sdíleno a vše je tímto procesem kontrolováno. Jednotliví aktéři nemají jména a vypravěč je nazývá čísly – hlavní postavou je tak D-503.

D-503 zastupuje čisté racionální myšlení. Čistá matematika redukuje život v Jednotném státě na vyváženou rovnici, aby byla zachována dokonalá přesnost. Pudy a instinkty byly utlumeny. Kreativita byla vymýcena. Svobodná vůle je nemoc. Dokonce i příroda byla poražena, vytlačena za zeď.

Avšak jedna hranice pořád zůstává nepokořena, a tou je neprozkoumaný vesmír. Nicméně s kosmickou lodí Integrál, která je právě ve výstavbě, bude jakýkoli mimozemský druh nalezen a podroben Jednotnému státu, kde vládne naprostý logický řád a tedy spravedlnost. D-503, hlavní architekt Integrálu, se rozhodne zaznamenat své myšlenky v průběhu konstruování vesmírné lodi do deníku.

Při stavbě Integrálu se setkává s I-330, do níž se zakouká, a tato žena začne ohrožovat vše, v co D-503 věří – v jednotný stát, v myšlenku „my“. Začíná objevovat vnitřní prostor, vlastní imaginaci. Začínají se v něm probouzet emoce, které ho fascinují i odpuzují zároveň. Probouzí se v něm láska a především duše. Celé jeho rozporné uvažování a pociťování se dozvídáme prostřednictvím jeho deníku, který si zaznamenává. Postupně se jeho nazírání na Jednotný stát mění až se spolupodílí na pokusu o státní převrat.

Inspirace pro románové My byly i počátky stalinismu

V Sovětském svazu byla kniha vydána teprve až v roce 1988, tedy během perestrojky za Gorbačova. Do té doby podléhala cenzuře a byla zakázána. Jednotný stát ve své podstatě podléhá kultu osobnosti, který zosobňuje Dobroditel, a pod kterým si můžeme představit právě Stalina. Román kritizuje i takzvaný taylorismus – podle Fredericka Winslowa Taylora – jenž využívá vědecké organizace práce a její racionalizace, která má za následek strojové zefektivnění lidské práce a pracovního výkonu. D-503 Taylora považuje za absolutního vizionáře “starověku“, neboť dokázal z člověka udělat stroj svou metodou.

Dílo My je nicméně zůstává stejně aktuální dnes jako tehdy. Podíváme-li se například na Severní Koreu, či současnou přeměnu Ruské federace, můžeme spatřovat čím dál větší podobnosti. Román My je v mnohém vizionářský a překračuje svou dobu. Je velká škoda, že kniha není mnohem známější, jelikož by si to rozhodně zasloužila.

Knize ani nepomáhá, že ji nakladatelství Odeon vydalo bez jakékoliv anotace či informace o autorovi. Sice jde o edici klasiků, ale myslím, že neznalé čtenáře kniha nemůže takto ničím oslovit, pokud jej zrovna nezaujme alespoň název. Což je velká škoda, Zamjatinovo My by si pozornost rozhodně zasloužilo.

My Zamjatin

My
Autor: Jevgenij Zamjatin
Překladatel: Jakub Šedivý
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2024
Počet stran: 224
Hodnocení: 99%

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/my-612202881


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...

Čtěte také...

Dokáže láska opravdu zvítězit nad krutými pravidly víry?

kavarnicka uvodkaKavárnička – to je místo, kde se setkáváme s přáteli, kde si můžeme dát něco lahodného, kde si odpočineme. Ale co když je ta kavárnička v Kábulu? Hlavním městě Afgánistánu, do kterého zatíná drápy Talibán a bombové útoky nejsou žádnou v...


Divadlo

...Až přestaneš Krakatit

krakatit200V prosinci letošního roku měl v divadle Inspirace premiéru poměrně netradiční projekt. V zahraničí velmi úspěšné Pantomimické duo MIMeGRAM (Tomsa Legierski a Radim Vizváry) přizvalo ke spolupráci studenta DAMU, režiséra Ja...

Film

Rytmy + pohyb + světlo = futurismus

rytmy perexNakladatelství Arbor vitae nabídlo již několik mimořádných publikací, hodnotných jak textově, tak přetiskem mnohdy unikátního obrazového doprovodu. Týkají se jak jednotlivých osobností (Jan Švankmajer, Jiří Brdečka), tak uměleckých směrů, napříkl...