Zahraj to znovu, Same. Kultovní komedii plnou chytré a osvěžující zábavy uvede Vršovické divadlo MANA

Zahraj to znovu, Same. Kultovní komedii plnou chytré a osvěžující zábavy uvede Vršovické divadlo MANA

Tisk

Zahraj to znovu Same 200Komedie, která nezklame. Hra Woodyho Allena plná vtipných, nadčasově platných hlášek o partnerství a smyslu života, která sny staví do kontrastu s životní realitou. To je nová inscenace Zahraj to znovu, Same, kterou od 21. prosince uvádí v premiéře Vršovické divadlo MANA. V hlavní roli nemotorného a neurotického filmového kritika Allana, který na všechny běžné životní situace přikládá modely z hollywoodských filmů, se představí Jakub Šlégr. Skvěle mu sekundují Ondřej Černý a Henrieta Hornáčková, divákům vršovického divadla už dobře známí herci. Režisérem je zkušený divadelník Ondřej Zajíc.


Zahraj to znovu, Same je konverzační komedií s typickým černým Allenovým humorem. „Humor Woodyho Allena je inteligentní, svěží, plný nečekaných zvratů a absurdit. Allen nepotřebuje být drsný ani vulgární. Dělá si legraci sám ze sebe, chytře a lehce. Stejně jako jeho filmy i představení bude zaručený zvedač nálady!“ zve na představení herečka Henrietta Hornáčková.
Vtipné, chytré a pravdivé

„Komedie Zahraj to znovu, Same oslovuje široký okruh publika. Každý člověk prošel nějakou citovou krizí či bolestným rozchodem. A často jsme u toho zažili nejrůznější trapasy, průšvihy,“ popisuje dramaturgyně vršovické scény Věra Mašková. „Ti, kdo hru nebo film znají, vědí, že spolehlivě pobaví. A ti, kteří ji nikdy neviděli, by měli přijít už jen proto, že divadelní setkání s dosud žijícím klasikem obohatí jejich svět o inteligentní legraci, které je lehké propadnout,“ dodává.

„V dnešní době je humor a smích daleko potřebnější než kdykoli jindy,“ doplňuje Jakub Šlégr, představitel hlavní role. Ztvárňuje postavu filmového kritika Allana Felixe, který po jednom nešťastném manželství hledá za pomoci nejlepšího přítele a jeho manželky svou další životní lásku. A zároveň i sám sebe. „Pokud Woody Allen nenapsal hru pro Jakuba Šlégra, tak jen proto, že ho neznal,“ dodává s nadsázkou Mašková. V roli filmového hrdiny Bogarta se představí bývalý člen Národní divadla a mimořádný herec Petr Motloch.

Inscenace je, jak říká Mašková, postavena především na výborně napsaném textu. Ten v Divadle MANA podtrhuje i nápaditá scéna Michala Syrového, která má v sobě jistou filmovou magii.

„Allenova dnes již klasika Zahraj to znovu, Same je v tuto chvíli možná aktuálnější a srozumitelnější než v době, kdy hra vznikla. Hlavní hrdina se pod vlivem mainstreamové filmové kultury snaží připodobnit svým filmovým idolům. Realita je však od idealizovaných filmových klišé na hony vzdálená. A teprve když přijme sám sebe takového, jaký vskutku je, a svět v jeho reálné podobě, změní i svůj osud,“ vypráví Mašková.

Zahraj to znovu Same1

Inspirace bytovým divadlem

Vršovické divadlo MANA má v současné době ve svém repertoáru patnáct vlastních inscenací. A chystá také opakování úspěšné akce Otevřená zpovědnice, jejíž součástí je scénické čtení mimořádně působivé hry Felixe Mitterera Zpověď v podání Jiřího Lábuse a Martina Dejdara. „Přestože jde o velice těžké téma sexuálního zneužívání v církvi, je o tuto akci obrovský zájem,“ říká Mašková.

Připomíná také, že po Novém roce budou mít premiéru dvě aktovky od Pavla Kohouta Pech pod střechou a Požár v suterénu v nastudování mladého režiséra Josefa Kačmarčíka. Zajímavostí je, že se nebude hrát v sále divadla, ale v podkrovní zkušebně a v suterénu. „Představení by mělo evokovat atmosféru bytových divadel normalizačního období, pro která byla tato díla napsána. Jeho kapacita bude omezená a půjde o zcela mimořádný divadelní zážitek,“ doplňuje dramaturgyně.

 Zahraj to znovu Same reziser

Kdo je kdo:

Jakub Šlégr (1983) je televizní i divadelní herec. Po studiu herectví dostal v roce 2007 angažmá v Hudebním divadle v Karlíně (Jekyll a Hyde, Producenti, Noc na Karlštejně, Limonádový Joe, Carmen, Vražda za oponou, Čardášová princezna, Polska krev) a od r.2012 je na volné noze. Hostoval v divadlech V Celetné a Rokoko (Ústa Mička Jaggera), v divadle Broadway (Klíč králů, Casanova, Adam a Eva), v divadle Hybernia (Romeo a Julie), v divadle Radka Brzobohatého (Vinetuuu) a v ústeckém divadle (Casanova). V současné době působí v Hudebním divadle Karlín (Jesus Christ Superstar, Dracula a Legenda jménem Holmes), v divadle Kalich (Krysař) a od roku 2022 jezdí v létě s muzikálem Noc na Karlštejně v produkci K.Brožové po českých zámcích. Zahrál si také epizodní role ve filmu (Nahý mezi vlky, Red Tales), v televizi (např. Dívka a kouzelník) v seriálech (např. Dobrá čtvrť, Poslední sezóna, Modrý kód, Případy mimořádné Marty). Pravidelně se objevuje v "nekonečném" seriálu Ordinace v růžové zahradě II. V divadle se v roce 2007 seznámil se svou současnou manželkou, tanečnicí Kateřinou, s níž vychovávají 3 děti. Kromě herectví také podniká v oblasti obnovitelných zdrojů. Mezi jeho koníčky patří cestování, hudba, divadlo, film a rodina.

Henrieta Hornáčková (39) je herečka, která se narodila na Slovensku v Trnavě. Po mamince Češka po tatínkovi Slovenka. Od 4 let se věnovala tanci a v rodném městě vystudovala Taneční konzervatoř Dušana Nebylu. V roce 2006 dokončila studium na pražské DAMU - obor činohra a v roce 2009 na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, kterou začala studovat paralelně s DAMU. První angažmá dostala v Národním divadle v Brně, ale po 4 letech se vrátila do Prahy a působila v různých divadlech (Divadlo Pod Palmovkou, kde např. nazkoušela postavu Dulcy v Allenově Sexu noci svatojánské, V Divadle Rubín, Minor, D 21, v Laterně magice, ale také si zahrála na Slovensku v SND). Byla členkou originálního pohybového divadla Veselé Skoky. Od roku 2012 je členkou Městských divadel pražských (Helena ve Snu noci svatojánské, Rampepurda v Bylo nás pět, Dawn v Kanclu, Sandra Maxová v Top Dogs, Ella v I love Mamma a Olga v Evženu Oněginovi.) Nyní působí v Divadle Palace (Dámy, vpřed!, Hledám ženu nástup ihned!), ve Vršovickém Divadle MANA ( MASH, 5 za 1, Zahraj to znovu, Same) a v Divadle v Řeznické. Z filmových a televizních rolí si zahrála v pohádce režiséra Kryštofa Hanzlíka Hospoda u bílé kočky, kde vytvořila jednu z hlavních rolí podobně jako v seriálu Cesty domů v režii Jiřího Adamce. Objevila se také třeba ve filmu Případ mrtvého nebožtíka, Jak básnici čekají na zázrak, nebo v seriálech Ordinace v růžové zahradě, Expozituře, VIP Vraždách, Dokonalém světě apod. Pedagogické vzdělání teď využívá jako lektorka tanečních kurzů i dílniček pro děti - Divadelní Abeceda. Věnuje se také choreografii či pohybové spolupráci. Pro ČT Déčko vytvořila vlastní tanečně- pohybový pořad pro děti: Tance z pohádkového rance. Po vzoru i stesku po Veselých Skocích založila nové pohybové divadlo Lindo, hop!, se kterým ve spolupráci s Originálním pražským synkopickým orchestrem hrají úspěšné a neotřelé představení Pingls aneb Hot Café Revue.

Ondřej Černý (1983)

Divadelní a televizní herec i zdravotní klaun. Po maturitě na víceletém gymnáziu prošel skrze JAMU a tříleté angažmá v muzikálovém souboru DJKT v Plzni až ke studiu činoherního herectví na DAMU. Po studiích zůstal ve svobodném povolání a hostoval v různých divadlech: Na Fidlovačce, Divadle Na zábradlí, Divadle Na Jezerce, Divadle Broadway, Švandově divadle, Městském divadle Kladno, Moravském divadle Olomouc, Činoherním studiu v Ústí nad Labem a na dalších scénách. Ve Vršovickém divadle MANA A hraje v představení Slyšel jsem sovu zavolat své jméno, alternuje jako Jiří v Čapkově Matce, v inscenaci To nemyslíš vážně, Pavlíčku a svůj nesporný komediální talent osvědčil ve hře MASH a v Mléčném skle.

Zdroj foto: MANA

Více informací: www.vrsovickedivadlo.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je to crazy a mělo to být crazy, říká Vlady Gryc o svém novém klipu Tchýně

vlady perexJe to pár dnů, co představil zpěvák a textař Vlady Gryc svůj první videoklip s písničkou Tchýně. Zatímco hudba je dílem Hellmuta Sickela, postavu příšerné tchýně si ve zmíněném klipu střihla šansoniérka a muzikálová herečka Renata Drössler. I...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

10. ročník festivalu KoresponDance láká na originální výběr ze současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Uvede projekty umělců z 11 zemí

Marije Nie CR Eva Stotz (2)Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude 10. ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Jeho j...


Literatura

Doktor Proktor: 1+1 je mnohem víc než tři!

doktor proktor nesboJo Nesbø je nejen jedním z autorů populární severské krimi série s charismatickým, přidrzlým a nekonvenčním detektivem Harry Holem v hlavní roli (všechny u nás postupně vydává KNIHA ZLÍN

Divadlo

Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce hudbou

Velikonocni koncert200Proslulé pěvecké hvězdy, věhlasní hudebníci, monumentální orchestr i vynikající pěvecký sbor – to vše dohromady vytváří jedinečný Velikonoční koncert, který pro diváky připravuje Městské divadlo Brno.

...

Film

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

hunger games200Záverečná časť úspešnej filmovej ságy, ktorá sa zaraďuje do žánru dystopických filmov. V druhej časti vrcholí vzbura jednotlivých krajov Panemu proti moci Kapitolu, ktorý ich dlhé roky utláčal a nútil sa zúčastniť krutých hier, v ktorých sa...