Komedie, která nezklame. Hra Woodyho Allena plná vtipných, nadčasově platných hlášek o partnerství a smyslu života, která sny staví do kontrastu s životní realitou. To je nová inscenace Zahraj to znovu, Same, kterou od 21. prosince uvádí v premiéře Vršovické divadlo MANA. V hlavní roli nemotorného a neurotického filmového kritika Allana, který na všechny běžné životní situace přikládá modely z hollywoodských filmů, se představí Jakub Šlégr. Skvěle mu sekundují Ondřej Černý a Henrieta Hornáčková, divákům vršovického divadla už dobře známí herci. Režisérem je zkušený divadelník Ondřej Zajíc.
Zahraj to znovu, Same je konverzační komedií s typickým černým Allenovým humorem. „Humor Woodyho Allena je inteligentní, svěží, plný nečekaných zvratů a absurdit. Allen nepotřebuje být drsný ani vulgární. Dělá si legraci sám ze sebe, chytře a lehce. Stejně jako jeho filmy i představení bude zaručený zvedač nálady!“ zve na představení herečka Henrietta Hornáčková.
Vtipné, chytré a pravdivé
„Komedie Zahraj to znovu, Same oslovuje široký okruh publika. Každý člověk prošel nějakou citovou krizí či bolestným rozchodem. A často jsme u toho zažili nejrůznější trapasy, průšvihy,“ popisuje dramaturgyně vršovické scény Věra Mašková. „Ti, kdo hru nebo film znají, vědí, že spolehlivě pobaví. A ti, kteří ji nikdy neviděli, by měli přijít už jen proto, že divadelní setkání s dosud žijícím klasikem obohatí jejich svět o inteligentní legraci, které je lehké propadnout,“ dodává.
„V dnešní době je humor a smích daleko potřebnější než kdykoli jindy,“ doplňuje Jakub Šlégr, představitel hlavní role. Ztvárňuje postavu filmového kritika Allana Felixe, který po jednom nešťastném manželství hledá za pomoci nejlepšího přítele a jeho manželky svou další životní lásku. A zároveň i sám sebe. „Pokud Woody Allen nenapsal hru pro Jakuba Šlégra, tak jen proto, že ho neznal,“ dodává s nadsázkou Mašková. V roli filmového hrdiny Bogarta se představí bývalý člen Národní divadla a mimořádný herec Petr Motloch.
Inscenace je, jak říká Mašková, postavena především na výborně napsaném textu. Ten v Divadle MANA podtrhuje i nápaditá scéna Michala Syrového, která má v sobě jistou filmovou magii.
„Allenova dnes již klasika Zahraj to znovu, Same je v tuto chvíli možná aktuálnější a srozumitelnější než v době, kdy hra vznikla. Hlavní hrdina se pod vlivem mainstreamové filmové kultury snaží připodobnit svým filmovým idolům. Realita je však od idealizovaných filmových klišé na hony vzdálená. A teprve když přijme sám sebe takového, jaký vskutku je, a svět v jeho reálné podobě, změní i svůj osud,“ vypráví Mašková.
Inspirace bytovým divadlem
Vršovické divadlo MANA má v současné době ve svém repertoáru patnáct vlastních inscenací. A chystá také opakování úspěšné akce Otevřená zpovědnice, jejíž součástí je scénické čtení mimořádně působivé hry Felixe Mitterera Zpověď v podání Jiřího Lábuse a Martina Dejdara. „Přestože jde o velice těžké téma sexuálního zneužívání v církvi, je o tuto akci obrovský zájem,“ říká Mašková.
Připomíná také, že po Novém roce budou mít premiéru dvě aktovky od Pavla Kohouta Pech pod střechou a Požár v suterénu v nastudování mladého režiséra Josefa Kačmarčíka. Zajímavostí je, že se nebude hrát v sále divadla, ale v podkrovní zkušebně a v suterénu. „Představení by mělo evokovat atmosféru bytových divadel normalizačního období, pro která byla tato díla napsána. Jeho kapacita bude omezená a půjde o zcela mimořádný divadelní zážitek,“ doplňuje dramaturgyně.
Kdo je kdo:
Jakub Šlégr (1983) je televizní i divadelní herec. Po studiu herectví dostal v roce 2007 angažmá v Hudebním divadle v Karlíně (Jekyll a Hyde, Producenti, Noc na Karlštejně, Limonádový Joe, Carmen, Vražda za oponou, Čardášová princezna, Polska krev) a od r.2012 je na volné noze. Hostoval v divadlech V Celetné a Rokoko (Ústa Mička Jaggera), v divadle Broadway (Klíč králů, Casanova, Adam a Eva), v divadle Hybernia (Romeo a Julie), v divadle Radka Brzobohatého (Vinetuuu) a v ústeckém divadle (Casanova). V současné době působí v Hudebním divadle Karlín (Jesus Christ Superstar, Dracula a Legenda jménem Holmes), v divadle Kalich (Krysař) a od roku 2022 jezdí v létě s muzikálem Noc na Karlštejně v produkci K.Brožové po českých zámcích. Zahrál si také epizodní role ve filmu (Nahý mezi vlky, Red Tales), v televizi (např. Dívka a kouzelník) v seriálech (např. Dobrá čtvrť, Poslední sezóna, Modrý kód, Případy mimořádné Marty). Pravidelně se objevuje v "nekonečném" seriálu Ordinace v růžové zahradě II. V divadle se v roce 2007 seznámil se svou současnou manželkou, tanečnicí Kateřinou, s níž vychovávají 3 děti. Kromě herectví také podniká v oblasti obnovitelných zdrojů. Mezi jeho koníčky patří cestování, hudba, divadlo, film a rodina.
Henrieta Hornáčková (39) je herečka, která se narodila na Slovensku v Trnavě. Po mamince Češka po tatínkovi Slovenka. Od 4 let se věnovala tanci a v rodném městě vystudovala Taneční konzervatoř Dušana Nebylu. V roce 2006 dokončila studium na pražské DAMU - obor činohra a v roce 2009 na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, kterou začala studovat paralelně s DAMU. První angažmá dostala v Národním divadle v Brně, ale po 4 letech se vrátila do Prahy a působila v různých divadlech (Divadlo Pod Palmovkou, kde např. nazkoušela postavu Dulcy v Allenově Sexu noci svatojánské, V Divadle Rubín, Minor, D 21, v Laterně magice, ale také si zahrála na Slovensku v SND). Byla členkou originálního pohybového divadla Veselé Skoky. Od roku 2012 je členkou Městských divadel pražských (Helena ve Snu noci svatojánské, Rampepurda v Bylo nás pět, Dawn v Kanclu, Sandra Maxová v Top Dogs, Ella v I love Mamma a Olga v Evženu Oněginovi.) Nyní působí v Divadle Palace (Dámy, vpřed!, Hledám ženu nástup ihned!), ve Vršovickém Divadle MANA ( MASH, 5 za 1, Zahraj to znovu, Same) a v Divadle v Řeznické. Z filmových a televizních rolí si zahrála v pohádce režiséra Kryštofa Hanzlíka Hospoda u bílé kočky, kde vytvořila jednu z hlavních rolí podobně jako v seriálu Cesty domů v režii Jiřího Adamce. Objevila se také třeba ve filmu Případ mrtvého nebožtíka, Jak básnici čekají na zázrak, nebo v seriálech Ordinace v růžové zahradě, Expozituře, VIP Vraždách, Dokonalém světě apod. Pedagogické vzdělání teď využívá jako lektorka tanečních kurzů i dílniček pro děti - Divadelní Abeceda. Věnuje se také choreografii či pohybové spolupráci. Pro ČT Déčko vytvořila vlastní tanečně- pohybový pořad pro děti: Tance z pohádkového rance. Po vzoru i stesku po Veselých Skocích založila nové pohybové divadlo Lindo, hop!, se kterým ve spolupráci s Originálním pražským synkopickým orchestrem hrají úspěšné a neotřelé představení Pingls aneb Hot Café Revue.
Ondřej Černý (1983)
Divadelní a televizní herec i zdravotní klaun. Po maturitě na víceletém gymnáziu prošel skrze JAMU a tříleté angažmá v muzikálovém souboru DJKT v Plzni až ke studiu činoherního herectví na DAMU. Po studiích zůstal ve svobodném povolání a hostoval v různých divadlech: Na Fidlovačce, Divadle Na zábradlí, Divadle Na Jezerce, Divadle Broadway, Švandově divadle, Městském divadle Kladno, Moravském divadle Olomouc, Činoherním studiu v Ústí nad Labem a na dalších scénách. Ve Vršovickém divadle MANA A hraje v představení Slyšel jsem sovu zavolat své jméno, alternuje jako Jiří v Čapkově Matce, v inscenaci To nemyslíš vážně, Pavlíčku a svůj nesporný komediální talent osvědčil ve hře MASH a v Mléčném skle.
Zdroj foto: MANA
Více informací: www.vrsovickedivadlo.cz
< Předchozí | Další > |
---|