Pobavte se u Zápisníku cholerika

Pobavte se u Zápisníku cholerika

Tisk

zapisnik cholerika 200Zápisník cholerika přibližuje peripetie jednoho Pražáka odehrávající se na pracovním poli, v osobním životě i v rámci šermířství. Kniha vyšla v nakladatelství Pointa a vychází ze stejnojmenného blogu.

 

 

 

Anotace knihy uvádí, že se jedná o soubor humoristických textů, v nichž autor s nadhledem a lehkým cynismem komentuje každodenní dění okolo sebe. Něco takového jsem dlouho nečetla a od titulu jsem si slibovala především oddech, a nakonec jsem byla velmi mile překvapena.

Aleš Křen v úvodním eponymním příspěvku vysvětluje, že cholerikem se člověk nerodí, ale stává. Je to podle něj proces pozvolný a nenápadný, nicméně nevyhnutelný. „Maličkosti, které Vás potkávají v každodenním životě, se plíživě potácí ve vašich stopách, aby v nejméně vhodném okamžiku naprosto precizně skočili pod Vaše nohy. A to samozřejmě s razancí plně naloženého kamionu s kočičím žrádlem,“ uvádí.

V knize se nachází téměř 40 krátkých příběhů z života Aleše Křena. Spousta z nich se týká jeho práce, ale nečekejte žádné nudné příběhy z kanceláře, právě naopak. I různé zážitky s jeho kamarády nebo kamarádkami stojí za to, například zápisek Úskalí domácí kuchyně pojednávající o vražedném papiňáku nebo o psovi Madlence. Jindy vzpomíná na dobrovolničení na jedné akci na hradě, na pěstitelské pokusy souseda z chalupy nebo na natáčení bitevních scén do amerického filmu.

Nejenže se tomuto cholerikovi dějí až neuvěřitelné historky, ale hlavně je dokáže skvěle popsat. Jednotlivé zápisky jsou stručné, ale nabité nejrůznějšími slovními obraty, které vás zaručeně rozesmějí. Posuďte sami z následující ukázky: „Tak předně – Terezčin otec se vrátil z dovolené a z nějakého důvodu se rozhodl, že je dobrý nápad nechat si narůst knír. Netuším, zda ho popadl nějaký hipsterský pud, nebo prostě chtěl ve svém životě nějakou změnu – nicméně vypadal zhruba tak, jako kdyby Pavla Zedníčka napadla parta molů na stereoidech a rozhodla se v jeho kníru uspořádat Woodstock.“ (str. 166)

Zápisník cholerika byla skvělá oddechovka, u které mě až mrzelo, že jsem na konci. I když se blogové příspěvky objevovaly na síti pouze v létě 2018, vůbec bych se nezlobila, kdyby autor pokračoval v literární tvorbě a jejím vydávání!

Aleš Křen v zásadě odmítá poskytovat životopisné údaje s odůvodněním, že tohle čtenáře stejně nezajímá. Jako každý Pražák potkává každý den mnoho bizarních obrázků ze života – nebo má jen trochu lepší schopnost si těchto věcí všímat. Pečlivě je zaznamenává a dělí se o ně na svém blogu. Ve volném čase se dále zabývá šermem, chytáním létajících psů, guerillovou válkou s domácími spotřebiči a v neposlední řadě nevyhlášenou válkou dívčí, což je zřejmě průvodní jev u každého, kdo se pokouší udržet si stálý vztah.

 

zapisnik cholerika

Zápisník cholerika
Autor: Aleš Křen
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2020
Počet stran: 208
Hodnocení: 88 %

https://www.pointa.cz/project/a65fc3ed-7a5f-11e9-b0eb-001dd8b72061


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Dramaturg festivalu Contempuls: „Zajímavé věci se dějí pořád, ale nejzajímavější jsou ty koncerty“

unnamedNěkolik otázek jsme položili dramaturgu festivalu současné komponované hudby Contempuls Petru Baklovi. Ten nám prozradil zajímavosti o koncertech, ale také o práci dramaturga obecně. Festival Contempuls se koná 21., 2...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

„Jmenuji se Maryte a jsem katolička“ – slova, která mohou zachránit život

jmenujisemaryte perexNa začátku roku 1946 ve Východním Prusku vládnou tvrdou rukou vítězní Rusové. Berou si, co chtějí, a tyranizují původní německé obyvatelstvo. Malá Renata, její maminka, teta a sourozenci museli opustit hezký dům, kteří zabral...


Literatura

Živí mrtví 26: Volání do zbraně

zivi mrtvi26 200V srpnu vyšel v nakladatelství Crew další svazek příběhů věnovaný Živým mrtvým, nese název Volání do zbraně a značí již 26. díl této tak oblíbené série. Ač se název a de facto i obálka jeví jako všeříkající a až děj odhalující, tyto seši...

Divadlo

Libor Vaculík režíruje českou verzi slavného francouzského muzikálu Romeo a Julie

romeo julie 200Česká verze francouzského muzikálu Romeo a Julie z pera Gérarda Presgurvice bude v prvním muzikálem, který bude koncem září uveden v multifunkčním sále Forum Karlín v Praze.  Muzikál režíruje Libor Vaculík, který je v tomto případě součas...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...