Sisi: Císařovniny hvězdy

Sisi: Císařovniny hvězdy

Tisk

Císařovninv hvězdy

Pokud máte rádi historii, romantické příběhy a obzvláště vše kolem císařovny Sisi, pak bude tato kniha pro vás tou pravou. Příběh císařovniny kadeřnice Fany Angererové zpracovala v knize nazvané Císařovniny hvězdy německá autorka Mara Andecková. A rozhodně se jí to skvěle povedlo! Knížka mě naprosto okouzlila, a to i svým grafickým provedením na přední i zadní předsádce knihy.

V knížce se setkáte nejen se soukromím samotné císařovny, v letech 1863 až 1867, ale také se soukromím její kadeřnice Francisky Angererové, která je jí nejen podobná vzhledem, čehož císařovna nejednou patřičně využije, ale je také podobně stará, narozená jen o pět let později. Obě ženy se v rámci možností spřátelí a sdílejí některé záležitosti, společně cestují. Autorka dodržuje přesně veškerá známá historická fakta ze života císařovny a jakmile se začtete do příběhu, máte pocit, jako byste tam skutečně byli. Dozvíte se, jak to vypadalo v Hofburgu, ledacos zajímavého a intimního ze soukromí císařovny, snášíte její vrtochy a nálady, na druhou stranu ji i chápete. Mara Andecková se nebojí poukázat na tehdejší postavení žen ve společnosti a to, co se od nich očekává, naznačuje i těžký úděl císařovny a její absolutní ztrátu soukromí a svobody, srovnává její život se životem prostých či měšťanských žen, přibližuje život ve Vídni v druhé polovině 19. století.

Co se týká samotné, a velmi šikovné, kadeřnice, vše je vyprávěno z jejího pohledu, každý pocit či zážitek, dozvíte se ledacos o její rodině a poměrech z jakých vyšla, také o muži, který se jí dvoří. Jenomže jako císařovnina kadeřnice se nesmí vdát a musí být k ruce pouze císařovně. Vzdá se Fany zcela své lásky, anebo jak všechno vlastně dopadne? To už neprozradím...

Prozradím ale to, že příběh v prologu začíná popisem narození obou žen, které část svého života stráví  společně. Císařovny a její kadeřnice. Předsádka knihy vpředu pak ukazuje jejich nádherné medailonky, fotografie, data narození a stručný popis jejich života, zadní předsádka zase stejným způsobem představuje autorku. Tohle se mi hodně líbí a přijde mi to netradiční. V knize najdete také některé císařovniny verše, vzadu se pak autorka věnuje historickým faktům a tomu, jak kniha vznikala. A co že jsou to ty císařovniny hvězdy? Když si knihu přečtete, zjistíte to… Na závěr ještě dodám, že vypravěčský jazyk je velmi příjemný, nechybí dobrá psychologie postav, ledacos k zamyšlení a hezká přirovnání a slovní obrazy vzbuzující představivost. Překladatelka byla také moc šikovná, takže celá kniha vypadá jako velmi kvalitně napsané a precizně zpracované dílko.

Císařovniny hvězdy

Název: Sisi: Císařovniny hvězdy
Autor: Mara Andecková
Překlad: Zlata Kufnerová
Nakladatelství: Ikar/Euromedia Group
Rok vydání: 2024
Počet stran: 352
Hodnocení: 100%

www.euromedia.cz/sisi-cisarovniny-hvezdy/kniha/16033/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Slon v Polívce vychází na CD a více o prozrazuje Jiří Holub

holub 200Přinášíme vám rozhovor s Jiřím Holubem, který je nejen o jeho počinu Slon v polívce.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Odpočiňte si u nenáročných povídek

hlas a jine povidky 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Hlas a jiné povídky od známého komika Petra Vydry, která potěší především milovníky krátkých povídek.

...

Literatura

Batman má problémy s ptactvem

batman sovi tribunal 200Scott Snyder (Americký upír) s Gregem Capullem (Spawn), který mimo jiné dělal i obaly k deskám kapel jako Korn nebo Disturbed, dali hlavy dohromady a ...

Divadlo

Co se škádlívá, to se rádo mívá
ImageV neděli 12.února 2012 uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku Jak si spolu hráli. Na jedné louce se ocitli dva – Zajda a Felix. Ona veselá, hravá, trošičku potrhlá, ale v hloubi duše hodná bytůstka. On, na ...

Film

Zázraky v České televizi

ct1  perexZázraky se dějí. O tom jsou přesvědčeni autoři podzimního schématu České televize, který se na obrazovkách představí divákům již s prvními zářijovými dny. Zazářit by tak měly vedle stálic především novinky hrané tvorby, kde se dle slov autorů uro...