Zábavný průvodce školními rituály od pravěku do současnosti

Zábavný průvodce školními rituály od pravěku do současnosti

Tisk

skolakuv pruvodce skolou perexZamysleli jste se už někdy nad tím, kolik různých zvyků a rituálů přináší škola? Kde se vzaly a k čemu jsou dobré? Počínaje například zápisem do školy, vstáváním při příchodu učitele do třídy, svoláváním třídních schůzek, zkoušením a mnoha dalšími, více či méně významnými úkony, které mají kořeny, no, možná dokonce už v pravěku.


Autor Školákova průvodce školou Vladimír Najda je vystudovaným inženýrem lesů, vod a strání a během života vystřídal tolik povolání, že mu na to nestačí jedna stránka životopisu. Jeho poslední kroky však vedly zpátky do školy. I když obor, který učí, není úplně jeho zaměřením. Má na starosti odborný výcvik automechaniků a hlavně výuku a výcvik autoškoly. Píše od svých patnácti let. Dal si to tehdy jako novoroční předsevzetí. Zatím to jediné, které se mu v životě podařilo splnit, protože se ho drží už více než 35 let. A přestože podle toho by neměl být začátečník, je tohle jeho úplně první knížka, kterou se mu podařilo ve spolupráci s nakladatelstvím Pointa dotlačit do cíle a představit čtenářům.

Diagnóza: pedagog

Souhrn školních rituálů v humorném podání převedený do knižní podoby se jeví jako velmi neotřelý a atraktivní nápad se slibným potenciálem. Vzpomeňme si třeba na filmy inspirované školním a pedagogickým prostředím, jako například Marečku, podejte mi pero, Obecná škola, Škola, základ života nebo Cesta do hlubin študákovy duše. Kolik vtipných situací se na půdě školních ústavů dá objevit! Však také Vladimír Najda má v textu své knihy mnoho narážek odkazujících na nejrůzněší ikonické hlášky z uvedených snímků a rozvíjí je o své postřehy, které posbíral během pedagogické praxe.

Nástrahy vzdělávacího systému od pravěku do současnosti v kostce

Dále má děj postaven na dvou stěžejních pilířích. Jedním z nich je pravěká tlupa, která se postupně vyvíjí, vychovává své praratolesti a poskytuje autorovi zásobu námětů pro srovnání s výukou ve škole a s poznáváním vůbec. Zde je na místě zmínit ilustrace Michaela Purmenského, které dodávají obsahu šťávu. Druhým pilířem je role průvodce, jímž je sám autor, a v níž provádí svého malého synka školkového věku úskalím povinné školní docházky, začleňování do kolektivu a do společnosti. Což se mu do jisté míry daří, ale postupně jako by se tento cíl vytrácel a chvílemi pak není jasné, jestli hlavním záměrem knihy je být průvodcem stávajícího či budoucího školáka, nebo jestli se mají bavit hlavně dospělí.

Každopádně musím uznat, že Vladimír Najda zpracoval poměrně ucelený soubor školních zvyklostí a věřím, že žáci a studenti se po přečtení důvodů, proč se ve škole děje právě to či ono, mnohem lépe vyrovnají například s rituálem zkoušení, nebo konečně pochopí, proč se mají přihlásit, když chtějí při vyučovací "hodině" (paradoxně trvající 45 minut) něco říct…

skolakuv pruvodce skolou

Školákův průvodce školou aneb Proč to po nás chtějí
Autor: Vladimír Najda
Ilustrace: Michael Purmenský
Žánr: pro děti a rodiče, humor, populárně-naučná
Nakladatelství: Pointa (Albatrosmedia.cz)
Datum vydání: 27. 11. 2023
Počet stran: 136

Hodnocení: 55 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/87785956/skolakuv-pruvodce-skolou/
https://pointa.cz/project/ecfd01ee-8238-11eb-91e9-001dd8b72061
https://pointa.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Vydru překvapilo, jak dlouho trvalo, než se Michal Hrůza stal tím, čím je dnes

vydra200Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jako stand-up komik vystupuje v internetových a klubových pořadech Na stojáka a v televizním Comedy clubu. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo Městské divadlo Kladno a Švandovo divadlo. V Dejvick...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Bear Grylls: Bláto, pot a slzy

blato pot a slzy 200Nakladatelství Jota vydalo v červenci autobiografii Beara Gryllse, která musí zaujmout všechny příznivce této nejen televizní persony. Jaké bylo jeho dětství, co ho formovalo v dospívání a jaké to bylo, vystoupat jako jeden z ne...


Literatura

Jednohubka z české vesnice

havirovina200Iva Hadj Moussa vydala v Nakladatelství HOST další knihu, tenkrát román o spisovatelské krizi a tajemství jednoho domu s názvem Havířovina.

...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Spolupráce na Slovensku slaví úspěchy

SLOV perexVydávání filmové literatury se na Slovensku daří - Slovenský filmový ústav nejenže vytrvale vydává měsíčník Film.sk (na rozdíl od pražského Národního filmového archivu, který ukvapeně zrušil unikátní F...