Franck Thilliez předpověděl Pandemii
Banner

Franck Thilliez předpověděl Pandemii

Tisk

pandemie 200V nakladatelství XYZ vyšel v březnu už sedmý případ komisaře Francka Sharka a Lucie Hennebelleové. Ten je shodou okolností až mrazivě aktuální.

 

 

Příběh začíná nálezem uhynulých migrujících ptáků a zjištěním, že se jedná o nový kmen chřipky. Ten se lehce přenáší, a navíc jej někdo rozšířil záměrně. Do toho se objeví několik podezřelých úmrtí a chřipka je jen špičkou ledovce všeho, co se děje. Autor zde pracuje s hlubinou i temnotou, vede čtenáře pařížským podsvětím a objasňuje mu také fungování darknetu. Vyšetřovatelé jsou často bezradní i frustrovaní, ale jejich jediným cílem je zabránit katastrofě.

Kdyby se jednalo o aktuálně napsaný počin, vyvolal by dojem, že se jedná jen o jakousi módní výstřelek, o snahu svést se na trendu a psát o koronaviru. Franck Thilliez však Pandemii napsal v roce 2015. Jak prozradil v rozhovoru pro Knihcentrum.cz, opřel se o vyjádření vědců z Pasteurova ústavu v Lille, kteří mu prozradili, že nejzrůdnější a nejnebezpečnější virus pro společnost by byl nějaký obyčejnější virus podobající se jistému druhu rýmy, protože lidi se ho nebojí a může se rychleji šířit. „Proto jsem si zvolil zmutovaný virus chřipky. Během shromažďování materiálů jsem došel až k chřipkové pandemii, která přesně popisovala úroveň šíření viru. Proto se můj román tak podobá skutečnosti. Je založen na skutečné dokumentaci,“ dodává.

Podobnost s realitou byla místy až mrazivá a pro čtenáře fascinující, posuďte sami:

„Chřipka možná není tak destruktivní, ale je strašně účinná, co se týče šíření. Její inkubační doba je velmi krátká, je to velký sportovec. Jen ve Francii by mohla mít až deset milionů nemocných. A 99 procent z nich stráví ošklivý týden v posteli. To není nic vážného, ale bude to znamenat několik milionů dní pracovní neschopnosti, což povede ke ztrátě milionů eur. A to nemluvím o zhroucení zdravotnického systému, o přeplněných nemocnicích a o rozvratu sociálního a ekonomického života.“
„No, když se na to podívám takhle…“
„A pro lidské životy je důležitý fakt, že 0,1 procenta nemocných bude mít vážné dýchací problémy a zemře na komplikace. To číslo možná vypadá směšně, ale vycházíme-li z několika milionů nemocných, tak si to spočítej sama.“ (str. 170)

Pandemie patří k jedněm z nejlepších autorových dílů. Je úžasné, co si dokáže vše nastudovat a hlavně, jaký příběh kolem toho dokáže vytvořit. K tomu dodává i velmi zajímavé postavy, například jsem vůbec netušila o existenci imunodeficience dospělého věku a zaujaly mě také cesty po Polsku. Kniha se čte téměř sama, střídají se v ní lokace, přichází nová odhalení i zápletky a více než 500 stran tak uteče jak nic. Překvapil mě také závěr, kde do sebe vše zapadlo takovým způsobem, až jsem se na chvíli zalekla, že je přede mnou konec série. Z čehož plyne, že se už nemůžu dočkat dalšího dílu a děkuju nakladatelství, že nám knihy tohoto talentovaného Francouze přináší!

Franck Thilliez (* 1973) je jedním z nejčtenějších francouzských autorů. Hned za svůj románový debut byl v roce 2004 nominován na cenu SNCF pro nejlepší thriller. V roce 2007 s románem La Chambre des morts nominaci proměnil ve vítězství a získal za něj i cenu čtenářů Quai du thriller. Od té doby se psaní věnuje na plný úvazek. Ve svých knihách se nevyhýbá násilí či temným stránkám francouzské koloniální minulosti. Z jeho titulů slaví největší úspěch thrillery s neortodoxní dvojicí vyšetřovatelů Lucií Henebelleovou a Franckem Sharkem – jejich třetí případ v knize Syndrom E se okamžitě stal bestsellerem a dočkal se publikace ve více než 15 zemích. Thilliez už napsal skoro dvě desítky románů, které svým napínavým zpracováním aktuálních témat nepřestávají čtenáře fascinovat. 

pandemie

Pandemie
Autor: Franck Thilliez
Překlad: Jiří Žák
Žánr: thriller, světová beletrie
Nakladatelství: XYZ, Albatros Media
Rok vydání: 2021
Počet stran: 520
Hodnocení: 92 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/66525618/pandemie/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dětem může pomoci i čtení o smutku

ivana janisovaRozhovor se spisovatelkou a dětskou psycholožkou Ivanou Janišovou.

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Sejdeme se v knihkupectví – tajemství a hádanky

sejdeme seStrýček Billy byl pro Mirandu vždycky jedno velké dobrodružství. Když se objevil, nikdy nevěděla co čekat, ale jedno bylo jisté – bude to neskutečná zábava. Nikdy jí přesně neřekl, o co dané odpoledne půjde, právě naopak. Prostřednictvím hádanek a ...


Literatura

Vydejme se s Brontíkem do středověku

Brontik perNakladatelství Albatros přináší třetí díl oblíbené dětské pohádky o Brontíkovi, malém dinosauřím kamarádovi, kterého dvojčata Týna s Tobíkem objevila zmrzlého v jedné opuštěné jeskyni. Brontík je díky překladači zvířecí řeči, který má ukrytý v zub...

Divadlo

Inženýr Prokop otřásá divadelním světem

krakatit 200Karel Čapek si stále drží status nejhranějšího českého dramatika. Ať už sám, nebo ve spolupráci s bratrem Josefem totiž vytvořil dramata, jež svými náměty neztrácejí na aktuálnosti. I přes široký výběr z Čapkových dramat se n...

Film

Akira Kurosawa a jeho filmy

kurosawa 1Je zajímavé, že z klasiků japonské kinematografie je u nás nejvíce a vlastně jako jediný znám právě Akira Kurosawa. Naproti tomu tvůrci jako Kaneto Šindo, Jasudžiro Ozu nebo Kendži Mizoguči, jakkoli též celosvětově uznávaní, jsou u nás pomíjeni. Na roz...