Franck Thilliez předpověděl Pandemii

Franck Thilliez předpověděl Pandemii

Tisk

pandemie 200V nakladatelství XYZ vyšel v březnu už sedmý případ komisaře Francka Sharka a Lucie Hennebelleové. Ten je shodou okolností až mrazivě aktuální.

 

 

Příběh začíná nálezem uhynulých migrujících ptáků a zjištěním, že se jedná o nový kmen chřipky. Ten se lehce přenáší, a navíc jej někdo rozšířil záměrně. Do toho se objeví několik podezřelých úmrtí a chřipka je jen špičkou ledovce všeho, co se děje. Autor zde pracuje s hlubinou i temnotou, vede čtenáře pařížským podsvětím a objasňuje mu také fungování darknetu. Vyšetřovatelé jsou často bezradní i frustrovaní, ale jejich jediným cílem je zabránit katastrofě.

Kdyby se jednalo o aktuálně napsaný počin, vyvolal by dojem, že se jedná jen o jakousi módní výstřelek, o snahu svést se na trendu a psát o koronaviru. Franck Thilliez však Pandemii napsal v roce 2015. Jak prozradil v rozhovoru pro Knihcentrum.cz, opřel se o vyjádření vědců z Pasteurova ústavu v Lille, kteří mu prozradili, že nejzrůdnější a nejnebezpečnější virus pro společnost by byl nějaký obyčejnější virus podobající se jistému druhu rýmy, protože lidi se ho nebojí a může se rychleji šířit. „Proto jsem si zvolil zmutovaný virus chřipky. Během shromažďování materiálů jsem došel až k chřipkové pandemii, která přesně popisovala úroveň šíření viru. Proto se můj román tak podobá skutečnosti. Je založen na skutečné dokumentaci,“ dodává.

Podobnost s realitou byla místy až mrazivá a pro čtenáře fascinující, posuďte sami:

„Chřipka možná není tak destruktivní, ale je strašně účinná, co se týče šíření. Její inkubační doba je velmi krátká, je to velký sportovec. Jen ve Francii by mohla mít až deset milionů nemocných. A 99 procent z nich stráví ošklivý týden v posteli. To není nic vážného, ale bude to znamenat několik milionů dní pracovní neschopnosti, což povede ke ztrátě milionů eur. A to nemluvím o zhroucení zdravotnického systému, o přeplněných nemocnicích a o rozvratu sociálního a ekonomického života.“
„No, když se na to podívám takhle…“
„A pro lidské životy je důležitý fakt, že 0,1 procenta nemocných bude mít vážné dýchací problémy a zemře na komplikace. To číslo možná vypadá směšně, ale vycházíme-li z několika milionů nemocných, tak si to spočítej sama.“ (str. 170)

Pandemie patří k jedněm z nejlepších autorových dílů. Je úžasné, co si dokáže vše nastudovat a hlavně, jaký příběh kolem toho dokáže vytvořit. K tomu dodává i velmi zajímavé postavy, například jsem vůbec netušila o existenci imunodeficience dospělého věku a zaujaly mě také cesty po Polsku. Kniha se čte téměř sama, střídají se v ní lokace, přichází nová odhalení i zápletky a více než 500 stran tak uteče jak nic. Překvapil mě také závěr, kde do sebe vše zapadlo takovým způsobem, až jsem se na chvíli zalekla, že je přede mnou konec série. Z čehož plyne, že se už nemůžu dočkat dalšího dílu a děkuju nakladatelství, že nám knihy tohoto talentovaného Francouze přináší!

Franck Thilliez (* 1973) je jedním z nejčtenějších francouzských autorů. Hned za svůj románový debut byl v roce 2004 nominován na cenu SNCF pro nejlepší thriller. V roce 2007 s románem La Chambre des morts nominaci proměnil ve vítězství a získal za něj i cenu čtenářů Quai du thriller. Od té doby se psaní věnuje na plný úvazek. Ve svých knihách se nevyhýbá násilí či temným stránkám francouzské koloniální minulosti. Z jeho titulů slaví největší úspěch thrillery s neortodoxní dvojicí vyšetřovatelů Lucií Henebelleovou a Franckem Sharkem – jejich třetí případ v knize Syndrom E se okamžitě stal bestsellerem a dočkal se publikace ve více než 15 zemích. Thilliez už napsal skoro dvě desítky románů, které svým napínavým zpracováním aktuálních témat nepřestávají čtenáře fascinovat. 

pandemie

Pandemie
Autor: Franck Thilliez
Překlad: Jiří Žák
Žánr: thriller, světová beletrie
Nakladatelství: XYZ, Albatros Media
Rok vydání: 2021
Počet stran: 520
Hodnocení: 92 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/66525618/pandemie/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Berchtold

berchtold 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Knihy jsou nesmrtelné aneb Anne Holtová: Smrt démona

dem 200V nakladatelství Jota vyšel napínavý detektivní příběh Smrt démona od norské autorky Anne Holtové, která knihu vydala už roku 1995. Podařilo se i po letech zachovat aktuálnost a akutnost vyprávění?

...

Literatura

Doreen Virtue: Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas

Chci zmenit svuj zivot200Je asi fádní psát o knihách Doreen Virtue, že jsou revoluční. Andělská psycholožka umírňuje a tohle je druhá kniha od ní, při které mám pocit celistvosti. A to i bez andělů. Opravdu fundované rady, preci...

Divadlo

Divadlo na Vinohradech uvede slavnou detektivku Past na myši

past200Nejslavnější divadelní detektivka Agathy Christie všech dob, to je Past na myši, jejíž premiéru uvede v sobotu 15. října Divadlo na Vinohradech. V překladu Pavla Dominika a režii Jana Buriana se na jevišti objeví Aneta Krejčíková, Ondřej Kraus, Regina Rázlo...

Film

Babovřesky vypráví o etapě české historie

babovresky 1Snímek Babovřesky (2013) je filmem populárního českého režiséra Zdeňka Trošky. Ten, tak jako vždycky, vsadil nejenom na osvědčené postupy a situace, ale zároveň i na trochu toho zajímavého podtextu. Lidé jsou...