Příběhy dětí, které přežily

Příběhy dětí, které přežily

Deti ktere prezily perexTři židovské dívenky měly štěstí v neštěstí. V úkrytu se jim podařilo přežít druhou světovou válku. Pro Polku Selmu i její mámu zařídil její otec falešné doklady a rodné listy, které prokazovaly křesťanský původ. Krátce poté zmizel a rodina o něm už nikdy neslyšela.

Protože Sophiina matka mluvila německy, pracovala jako písařka u místního důstojníka SS, který neměl ani ponětí o tom, že zaměstnává Židovku. Italku Floru ukryla její matka nejdřív do kláštera. Když tento úkryt začal být příliš nebezpečný, přesunula se holčička do bezdětné francouzsko-švédské rodiny, která byla chráněna švédskou ambasádou. Holanďanku Carlu a její mámu zas ukrýval holič.

Osudy ukrývaných židovských dětí
S příběhy židovských dětí, které strávily druhou světovou válku v úkrytech, seznamuje čtenáře americký autor R. D. Rosen. Jeho kniha Děti, které přežily vypráví příběhy tří dívek – Selmy, Flory a Carly. Dívek, kterým štěstí, náhoda i dobří lidé pomohli přežít. Knihu v českém překladu vydalo Nakladatelství Brána.

Vliv dětských traumat na život v dospělosti
Kniha je rozdělená na tři části. V prvé části autor odvypráví životní příběhy dívek. V druhé části se zaměřuje na setkání přeživších obětí holocaustu a v třetí popisuje, jaký vliv měly válečné události a prožitá traumata na pozdější život ukrývaných dětí. Zmiňuje i založení celosvětové organizace Ukrývané dítě (Hidden Child), která sdružuje ty, kteří přežili, a dokumentuje jejich příběhy.

Mohlo by se zdát, že to, co tyto děti přežily během války, bylo tím nejhorším, co je v životě potkalo, ale často to byl jen začátek. I když si založili vlastní rodiny a uspěli v práci, jejich děsivé zážitky je neustále pronásledovaly a ničily je. Ve většině jejich příběhů tak navzdory všemu dobrému, co se jim stalo, a všemu, co dokázali, šťastný konec chybí. Proto je tato kniha náročným a smutným čtením a také připomínkou, proč se něco takového, jako byl holocaust, nesmí už nikdy opakovat.

Deti ktere prezily

DĚTI, KTERÉ PŘEŽILY
Autor: R. D. Rosen
Originální název: Such Good Girls
Překlad: Vít Mlejnek
Žánr: literatura faktu, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 328

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/536576-deti-ktere-prezily


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Dům pekelného salamandra je plný záhad

dumpekelnehosalamandra perexTina, Dominik, Erik a Patti - nerozlučná čtyřka, která je všude pohromadě. Tentokrát se vypravila, spolu s rodiči Tiny na prázdniny do Karibiku, do pronajatého domu s tajemným názvem "Mločí hrad". Proslýchá se o n...


Literatura

Láska a světlo: Doreen Virtue se odvážila být jiná. Poprvé u nás

Laska a svetloTrvalo mi pár týdnů, než jsem si udělala na novou Doreen opravdu názor. Měla jsem ji ráda jako populární psycholožku, která sem tam něco zdobila andělskou tématikou. Její odklon ke křesťanství jsem nejprve pojala jako velký boom, poté p...

Divadlo

Vojtěch Kotek a Václav Kopta si zahrají Jana Wericha

werich perexTvůrci úspěšné inscenace Meda chystají novou premiéru s potenciálem události kulturního léta. Producentka a autorka Daniela Sodomová tentokrát divákům zprostředkuje nekonvenční a v mnohém objevný pohled na život Jana Wericha. Herec, komik, k...

Film

Do dávných tajemství není radno vstupovat

ztracena branaS policejním komisařem (Jiří Dvořák) a jeho kolegyní (Anna Geislerová) jsme se setkali už v Ďáblově bibli, kde společně s odborníkem na náboženství (Ivan Trojan) řešili s...