Příběhy dětí, které přežily
Kultura21.cz

Příběhy dětí, které přežily

Deti ktere prezily perexTři židovské dívenky měly štěstí v neštěstí. V úkrytu se jim podařilo přežít druhou světovou válku. Pro Polku Selmu i její mámu zařídil její otec falešné doklady a rodné listy, které prokazovaly křesťanský původ. Krátce poté zmizel a rodina o něm už nikdy neslyšela.

Protože Sophiina matka mluvila německy, pracovala jako písařka u místního důstojníka SS, který neměl ani ponětí o tom, že zaměstnává Židovku. Italku Floru ukryla její matka nejdřív do kláštera. Když tento úkryt začal být příliš nebezpečný, přesunula se holčička do bezdětné francouzsko-švédské rodiny, která byla chráněna švédskou ambasádou. Holanďanku Carlu a její mámu zas ukrýval holič.

Osudy ukrývaných židovských dětí
S příběhy židovských dětí, které strávily druhou světovou válku v úkrytech, seznamuje čtenáře americký autor R. D. Rosen. Jeho kniha Děti, které přežily vypráví příběhy tří dívek – Selmy, Flory a Carly. Dívek, kterým štěstí, náhoda i dobří lidé pomohli přežít. Knihu v českém překladu vydalo Nakladatelství Brána.

Vliv dětských traumat na život v dospělosti
Kniha je rozdělená na tři části. V prvé části autor odvypráví životní příběhy dívek. V druhé části se zaměřuje na setkání přeživších obětí holocaustu a v třetí popisuje, jaký vliv měly válečné události a prožitá traumata na pozdější život ukrývaných dětí. Zmiňuje i založení celosvětové organizace Ukrývané dítě (Hidden Child), která sdružuje ty, kteří přežili, a dokumentuje jejich příběhy.

Mohlo by se zdát, že to, co tyto děti přežily během války, bylo tím nejhorším, co je v životě potkalo, ale často to byl jen začátek. I když si založili vlastní rodiny a uspěli v práci, jejich děsivé zážitky je neustále pronásledovaly a ničily je. Ve většině jejich příběhů tak navzdory všemu dobrému, co se jim stalo, a všemu, co dokázali, šťastný konec chybí. Proto je tato kniha náročným a smutným čtením a také připomínkou, proč se něco takového, jako byl holocaust, nesmí už nikdy opakovat.

Deti ktere prezily

DĚTI, KTERÉ PŘEŽILY
Autor: R. D. Rosen
Originální název: Such Good Girls
Překlad: Vít Mlejnek
Žánr: literatura faktu, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 328

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/536576-deti-ktere-prezily


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Autoři Varování – Ilona Fryčová a Tomáš Kříkava – se vyzpovídali navzájem

Varovani 200Koncem srpna vyjde druhá knížka nevidomé spisovatelce Iloně Fryčové. Její Varování – sedm povídek, v nich dětem pomáhá sedm dobrých duchů – ilustroval spolužák z Literární akademie Josefa Škvoreckého, spisovatel...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Příručka jadranské snoubenky se vám bude hodit na dovolenou

Nová knížka Příručka jadranské snoubenky splňuje motto nakladatelství, které ji vydalo, a to „příběhy psané s chutí“. Kniha vypráví o lásce Češky, která neumí vařit, a Chorvata, pro kterého je plný stůl vším. Najdete zde i mnoho receptů...


Literatura

Každý má možnost volby…

syn teroristy 200Nakladatelství Noxi přivedlo na trh novou edici, a to TED knihy. Jejím prvním titulem je útlá kniha s názvem Syn teroristy: Každý má možnost volby. Přečtete ji u jednoho kafe, ale její dozvuky ve vás ještě chvíli zůstanou…

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti v Praze, Brně a Bratislavě začínají, Ostrava zatím s otazníkem

shakespearovske slavnosti200V tomto týdnu se měly rozeběhnout Letní shakespearovské slavnosti na všech svých scénách v Česku a na Slovensku. Překotná rozhodnutí v Moravskoslezském kraji však aktuálně ostravskou část zastavily, další vývo...

Film

Robocop 1 - tip pro čtvrteční lednový večer

Robo 200Za dob komunismu nešlo mnoho amerických filmů do československé distribuce, a tak si bohužel hodně filmů musí fanoušci zopakovat o mnoho let později na VHS, DVD a případně na Blu-ray. Jedním z filmů, které v době své americké premiéry nebyly pro českosl...