Michal Hrůza slibuje, že nebude Petru Vydrovi lhát

Michal Hrůza slibuje, že nebude Petru Vydrovi lhát

Tisk

nebudu ti lhat200Nebudu ti lhát je úryvek z písně Budu ti vyprávět od Michala Hrůzy, ale také nové knihy z nakladatelství Universum. Jedná se o jedinou autorizovanou knihu Michala Hrůzy, kterou dal dohromady společně s Petrem Vydrou.

 

 


Petr Vydra se s Michalem Hrůzou zná od dětství – chodili spolu do juda. Pak se však dlouho neviděli a navázali spolu kontakt až po odchodu z Ready Kirken. Impulsem ke knižnímu rozhovoru byla jak Michalova padesátka, tak neautorizovaná kniha o něm, která byla jen jakýmsi slepencem.

Tento rozhovor je tedy veden vážněji a jeho cílem je poskytnout ucelený pohled na osobnost Michala Hrůzy. Začíná se od píky, tedy od dětství a dospívání, kde nechybí ani první setkání s hudbou. Následují kapitoly nejen o Ready Kirken a ostatních kapelách. Ty poskytují zajímavý vhled do autorství písní a hudebním trhu obecně. Musím uznat, že to mě hodně bavilo a klidně bych si uměla představit ještě něco navíc jako jsou například příběhy písní a podobně. Ale chápu, že to by zase nebylo místo na jiné věci. Také mě potěšilo, že je Michal Hrůza dobrý kamarád s Márdim, zpěvákem mé oblíbené Vypsané fixy.

„Už to není až takovej prog metal, už je to jednodušší. Ale vzpomněl jsem si při tom na to, co mi tenkrát začínalo vadit. Že když jseš zařazenej do nějaký žánrový tabulky, tak tě její pravidla začínají omezovat. A mě tenkrát pravidla metalu omezovat začala. Když chci udělat jednoduchou, primitivní, hezoučkou písničku, tak ji takovou udělám, protože to tak cejtím. Nechci už splňovat nějaké atributy, abych někomu zapad do nějaký škatulky. To, že mě tvrdej metal už omezoval, neznamená, že ho nemám rád. I tvrdá hudba přece může být skvělí. Mě ale baví, když schopnost sebevyjádření má víc podob. Mě například teď baví říkat i komplikovanou věc jednoduše. Tím paradoxně ten, kdo to poslouchá, o tom začne přemýšlet.“ (str. 68)

Přečtěte si rozhovor s autorem knihy: Petra Vydru překvapilo, jak dlouho trvalo, než se Michal Hrůza stal tím, čím je dnes

Jedna část knihy je věnována pánům muzikantům, se kterými Michal Hrůza spolupracoval a závěr patří jeho druhému životu. O jeho incidentu v ostravské Stodolní ulici se tehdy hodně psalo a i dnes mě mrazilo, když jsem o tom četla z jeho pohledu. Uvnitř knihy se nachází dvě přílohy s obrázky. Ta první je zaměřena na fotografie jak Michala Hrůzy, tak ostatních umělců a druhá pak připomíná diskografii. V závěru Petr Vydra zmiňuje i tři prameny.

Kniha ve formě rozhovoru patří dnes mezi oblíbené a zdá se mi, že jich vychází stále více. Pokud jsou dobře strukturované a jde o zajímavé osobnosti, tak proč ne. Zde jsou jednotlivé části dobře rozděleny, Petr Vydra je dobrým tazatelem, Michala Hrůzu vede a nebojí se ho i usměrnit, tedy vrátit k nějakému tématu. Líbila se mi i jeho kreativita v názvu kapitol jako například „Jak se judista pere se životem“, „Peha na kráse“ nebo „Michal už není ready“. Nebudu ti lhát se mi tedy dobře četlo, některé části mě bavily více, jiné méně, ale pobavila jsem se a také dozvěděla něco nového, což byl můj hlavní cíl.

nebudu ti lhat

Michal Hrůza (*1971) se narodil v Turnově. Zpívat a hrát na kytaru začal na místě ne právě pravděpodobném – na vojenské střední škole. Po rockových začátcích, kdy si prošel metalem, hardrockem i punkem, zakotvil ve střednějším proudu. Je znám svou tvorbou zapamatovatelných, ale nevtíravých melodií a sdělnými básnivými texty. Ve svých začátcích byl spoluzakladatelem několika kapel, z nichž první známou byla Ready Kirken. Dnes hraje se svou skupinou pojmenovanou po něm Kapela Hrůzy a věnuje se také skládání filmové hudby.

Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jako stand-up komik vystupuje v internetových a klubových pořadech Na stojáka a v televizním Comedy Clubu. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo několik divadel, své texty publikoval v několika časopisech a sbornících. V roce 2020 mu vyšla kniha Hlas a jiné povídky, o rok později následoval titul Muž v karanténě. V roce 2022 mu vyšla Moje koronakronika, která na předchozí titul nepřímo navazuje.

Knihu můžete vyhrát v soutěži: Vyhrajte knihu Nebudu ti lhát

Nebudu ti lhát
Autor: Michal Hrůza, Petr Vydra
Žánr: rozhovor, biografie, česká literatura
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 176
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/623033-nebudu-ti-lhat.html


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Lenka Dusilová: Je čas na nové věci

200rozLenka Dusilová, nepřehlédnutelná a originální osobnost české hudby, přichází se svojí kapelou BAROMANTIKA s novým albem. Přesněji řečeno jde o komplet CD a DVD s živým koncertním záznamem Live at Café v lese, který je vůbec prvním živým albem v kompletn...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Mezi mlýnskými kameny: Dobře napsaná chick-lit

Mezi mlýnskými kamenyHlavní hrdinka Shay Bastableová je typickou představitelkou sendvičové generace. Pětačtyřicátnice, která chodí do práce, pečuje o manžela a dospělé děti a zároveň se musí postarat o své stárnoucí rodiče se ...


Literatura

Deadpool opět zasahuje, spaste svoje duše!

Deadpool 200Poslední měsíc roku 2016 vyšel v češtině pod taktovkou nakladatelství Crew další díl o nezbedném hláškujícím žoldákovi Wadeu Wilsonovi, který je širší - a nejen čtenářské – obci známý jako Deadpool. Na pultech knihkupectví ho najdete pod názve...

Divadlo

Švandovo divadlo pořádá Den otevřených dveří: nabídne prohlídky, pátrání po ukradeném předmětu i večerní show před budovou

svandovo divadlo 200Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro veřejnost chystá v úterý 8. září pražské Švandovo divadlo. Divadlem a jeho zákulisím provedou zájemce například herečky Bohdana Pavlíková, Natálie Řehořová, Marie Štípková, herec O...

Film

13.ročník festivalu krátkého filmu: snímky (ne)jen pro náročné diváky

sff perexLetos proběhl v pražských kinech Světozor a Pilotů ve dnech 17.-21.1. 2018 v pořadí již  13. ročník festivalu krátkých filmů, který nabídl to nej pro filmové fajnšmekry z řad české i mezinárodní tvorby.

...