Odvážíte se tančit se Smrtí?

Odvážíte se tančit se Smrtí?

Tisk

Beladona perexO osiřelou Signu se starala řada pěstounů. Každý kromě babičky se však více než o ni zajímal o její bohatství – a všichni ji časem opustili. Jediní příbuzní, kteří ji zbyli, jsou Hawthornovi žijící v krásném a ponurém panství Thorn Grove.

Signa doufá, že zde najde domov, po kterém touží. Když ale na panství konečně dorazí, zjistí, že paní domu zemřela, její manžel se ze zármutku snaží dostat bujarými večírky, syn se snaží chránit dobré jméno rodiny a dcera trpí záhadnou nemocí. Když se objeví duch mrtvé a tvrdí, že byla otrávená, Signa si uvědomí, že pokud chce svou nově nalezenou rodinu ochránit, musí najít vraha. Naštěstí má na své straně samotného Smrtonoše, nebezpečný stín, který ji doprovází celý život. Signa ho odjakživa nenáviděla, protože ho vinila za všechno špatné, co se jí stalo. Co když je ale všechno úplně jinak?

Young adult fantasy s nádechem gotiky

Autorkou knihy Beladona, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Yoli, je americká spisovatelka Adalyn Grace. Ta působila několik let v divadle, pracovala jako redaktorka neziskových novin a během své stáže v produkci populárního animovaného seriálu Legenda Korry se učila umění vypravěčství.

Její Beladona je typický young adult román s fantasy prvky. Nechybí výjimečná hrdinka, která není jako ostatní holky, ani její nápadník, který má být strašlivý a nebezpečný, avšak za jehož maskou se ukrývá citlivé a laskavé srdce. Samozřejmostí je osudová láska a důležité a mocné pouto mezi nimi. Slíbená gotika se projeví akorát v několika detailech, takže slouží jen k tomu, aby příběhu dodala netradiční nádech a na temnotu pořádně ani nedojde.

Milá pohádka o lásce a smrti

Tvrzení, že vyprávění o smrti je milé a zábavné, může znít paradoxně, ale v případě této knihy to tak opravdu je. Umírá se v ní, hrdinka vidí duchy, hlavní mužskou postavou je Smrtonoš – to všechno jsou ingredience, ze kterých lze namíchat pořádně temný a mrazivý příběh. Autorce se to však moc nepodařilo, a to hned z několika důvodů. Mrtvé postavy jsou pouze jména, a ne komplexní osobnosti, k nimž byste si mohli vytvořit nějaký vztah, takže vám budou ukradené. Schopnost vidět duchy a všechno, co s ní souvisí, je bohužel zatlačena do pozadí, protože se neustále řeší Signina snaha dostat se do vyšší společnosti, její knížka o etiketě a její milostná vzplanutí.

Z knihy se tak stala roztomilá pohádka se zajímavou detektivní zápletkou, promyšlenou romantickou linkou a s hodnými hlavními hrdiny, kteří občas udělají rozporuplné rozhodnutí, aby nepůsobili tak jednoznačně kladně. I když se na posledních stránkách ukrývá několik překvapení, je děj poměrně předvídatelný. Mezi ostatními young adult fantasy knihami ale Beladona vyniká díky zábavnému a přirozeně popsanému vztahu Signy a Smrtonoše, starosvětské atmosféře a skvěle vygradovanému závěru, který vás donutí sáhnout po dalším dílu.

Beladona

Beladona
Autorka: Adalyn Grace
Originální název: Belladonna
Překlad: Viktorie Košnarová
Žánr: young adult, fantasy
Vydáno: Yoli (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2023
Počet stran: 344

Hodnocení: 75 %

www.knizniklub.cz/knihy/618861-beladona.html 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na našich vystoupeních hrajeme průřez celé naší tvorby, říká Vladan Vavruša

gaia foto perexPop-rocková kapela GAIA má už leccos za sebou, hlavně řadu vystoupení, nepřehlédnutelné úspěchy v regionu a narůstající původní tvorbu. Zatímco v září proběhl v Otrokovicích křest CD Druhá múza, kde jako zpěvačka debutuje Bára Havelková, ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Proč je kniha s názvem Kmeny fenomén?
ImageŽe neexistuje místo, kde vedle sebe potkáte zarytého kulturistu, drsného motorkáře a vyznavače Emo stylu? Tak to jste na omylu. Existuje. A to dokonce takové, kde se potkává ještě více subkult...

Literatura

Nech se bodnout Trnem rejnoka

big trnem-rejnoka-eSW-516757 (2)Nakladatelství Dauphin vydalo výbor z poezie autora oceněného cenou Kniha roku Magnesia Litera 2023 Miloše Doležala. Sbírka má název Trnem rejnoka. Jedná se o výběr básní z l...

Divadlo

Prostory Roxy a NoD slaví 20 let!

narozeniny roxy be twentyDruhé kulatiny oslaví kluby, jejichž adresa je známá tisícům lidí v celé zemi. Mimořádný věk si žádá mimořádnou oslavu a tou rozhodně program, nazvaný BE TWENTY, je! Svůj program má Roxy i

Film

STALO SE: může se to stát i ve skutečnosti?

altStalo se je celkem nový a dost zajímavý film. I když na něco podobného by šel třeba s holkou do kina asi jenom úchyl nebo někdo, kdo si nepřečetl pořádně o čem to bude.

...