Empusion Tokarczukové: Dva světy, které stojí proti sobě

Empusion Tokarczukové: Dva světy, které stojí proti sobě

Tisk

empusion1Polská Nobelistka Olga Tokarczuková je tu opět s novou knihou, kterou u nás právě vydalo nakladatelství Host. Pod názvem Empusion se tentokrát ukrývá přírodně léčivý horor z počátku 20. století, který opět překvapí nečekaným rozuzlením a hledáním smyslu celého příběhu. I když některé recenze tentokrát dílko fenomenomenální autorky lehce shazují, je třeba si uvědomit, že autorka si jen hraje s čtenářem a za jejím brilantním vypravěčským stylem se skrývá několik vrstev, které je potřeba teprve objevit.

Těžko hodnotit takovou autorku, která už nejednou předvedla, co všechno dovede. Pro připomenutí se můžete podívat na tyto informace o autorce:

Olga Tokarczuková
(*1962) patří k nejpopulárnějším a nejoceňovanějším současným polským spisovatelům. Její knihy byly přeloženy do více než padesáti jazyků. Mezinárodního úspěchu dosáhla svou třetí knihou Pravěk a jiné časy (1996, česky 1999, 2007). Thriller Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých (2009, česky 2010, 2017) zfilmovala režisérka Agnieszka Hollandová. Za romány Běguni (2007, česky 2008) a Knihy Jakubovy (2014, česky 2016) Tokarczuková získala nejprestižnější polskou literární cenu Nike, za Běguny pak rovněž dostala Mezinárodní Man Bookerovu cenu a je také laureátkou Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018.

Kniha Empusion začíná velmi poklidně. Září roku 1913, lázně Görbersdorf. Právě do této horské ozdravovny přijíždí Mieczysław Wojnicz, student ze Lvova, v naději, že novátorské metody a křišťálově čistý vzduch zastaví průběh jeho nemoci, nebo ji dokonce úplně vyléčí. Avšak diagnóza nedává prostor iluzím — jeho plíce napadly smrtící Kochovy bacily. Tuberkulóza.

V penzionu pro pány, kde je ubytován, se postupně seznamuje s ostatními pacienty. Nemocní muži z Vídně, Královce, Breslau a Berlína neúnavně diskutují nad skleničkou Schwärmerei o nejdůležitějších světových problémech. Stojí Evropa na prahu války? Monarchie, nebo demokracie? Existují démoni? Lze poznat, zda text napsal muž, nebo žena?

Ovšem nejen tyto otázky zaměstnávají mysl obyvatel penzionu. K Wojniczovi se dostávají děsivá vyprávění o událostech, které se odehrály v horách v okolí sanatoria. A ačkoliv je zaneprázdněn skrýváním pravdy o sobě samém, tyto záhadné a hrůzné příběhy ho čím dál víc fascinují. Netuší však, že už si jej temné síly vzaly na mušku.

Tolik k anotaci. Je důležité zmínit, že autorka zde představuje svět mužů. A to svět slabých mužů, kteří si pouze hrají na silné. Někdy ji podezírám z toho, že muže vlastně ve skrytu duše nenávidí a na nějakých hlubokých podvědomých rovinách se jim ve svých dílech mstí. Tito muži se hrdě chvástají svým mužským světem, v němž jsou ženy považovány pouze za prostředek uspokojení a plození dětí, jinak jsou k ničemu. V knize najdete hodně misogynních názorů na ženy v duchu největších světových myslitelů, ihned jsem poznala názory Arthura Schopenhauera, které vyjádřil ve svém spisku O ženách, který jsem četla, ostatně autorka sama v závěru knihy uvádí celý výčet filozofů, učenců a spisovatelů, jejichž názory na ženy parafrázovala. Děj v knize nepotřebuje utíkat jako splašené stádo koní, ale plyne poklidně okořeněn debatami mužů řešících nejrůznější filozofické, celospolečenské i osobnější otázky. Dokonalé vyprávění představující jednotlivé osobnosti a již zmiňovaný mužský svět vytrhne z poklidu temná energie okolních lesů. Hned na začátku odpadá ženská postava páchající sebevraždu, údajně v důsledku týrání vlastním manželem. Je to vlastně smrt, která nikoho nevzruší. Vzrušení a děs nastává až pak a zůstávají zde jiné ženské postavy, včetně utýraných čarodějnic, které démonicky stojí v pozadí. Do příběhu tak vstupuje magie. Více neprozradím, knihu, která bývá přirovnávána k Mannově Kouzelnému vrchu, si musíte přečíst.

Jak hodnotit knihu? Autorka po vrstvách odkrývá šokující hlubiny, které lze chápat hned v několika rovinách. Vnímám dualitu, střet dvou světů a sil, které stojí proti sobě, ač by stát neměly, protože se potřebují. Ale tohle je ten svět, ve kterém od nepaměti žijeme. Svět, ve kterém pro slabost není místo a přežije ten silnější. Silou ale nemusí být vždy fyzická (mužská) síla, ale i ta duševní moc. Magie. Kniha také ukazuje, že věci nebývají takové, jakými se zdají být. Navíc si myslím, že každý si z toho odnese něco jiného a něco svého. Kniha už když jsem ji vzala do ruky na mě působila dojmem: pozor, je to plíživá hrozba, kterou spousta z nás nevidí. Kniha mi evokuje síly kolektivního nevědomí, zákony karmy, pudové procesy, podsvětí a archetyp Lilith, která se mstí mužům.

empusion

Název: Empusion
Autor: Olga Tokarczuk
Počet stran: 367
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 100 %

https://www.hostbrno.cz/empusion/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renáta Navrátilová: „Taky jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. A oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.“

renata navratilova 200Renátě Navrátilové před několika dny vyšla kniha Malý šikanista aneb Jak mámy přicházejí o iluze, a nejen o ní nám prozradila více v tomto rozhovoru.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Nenávist se stupňuje

mrchozrouti 200Po Muži, který si hrál s panenkami je zde druhý díl trilogie Nenávist od Magnuse Jonssona tentokrát s názvem Mrchožrouti.

...

Literatura

Historie jednoho obrazu

koncert bez basnika 200Nevzpomínám si na knihu, která svým názvem a podtitulem absolutně odkryla svůj děj. Když vidíte „Koncert bez básníka“ ještě to nemusí být tak jasné, ale když se dostanete k podtitulu „Román o tom, jak básník Rilke zmizel...

Divadlo

Autentická vzpomínka na devadesátá léta aneb punk’s not dead v brněnském HaDivadle

roky 90 200Jaká byla devadesátá léta pro generaci dnešních třicátníků? Jak jsme prožívali a vnímali dobu, kdy se naši rodiče opět stali dětmi v prchavém ráji divokého kapitalismu? Ondřej Novotný nám ve své nové divadelní inscenaci představuj...

Film

Lovci a oběti - Jste připraveni vidět svět takový jaký je?

lovci 200Dluhy, exekuce, vymahači, to je hlavní téma filmu Lovci a oběti, ve kterém září Martin Kraus nebo Tomáš Hanák. Akce, napětí, nadsázka i příběh velké lásky nebude chybět v tomto novém českém filmu na...