Kniha Čtyři ženy a jeden pohřeb představuje čtyři milostné příběhy

Kniha Čtyři ženy a jeden pohřeb představuje čtyři milostné příběhy

Tisk

Čtyři ženy a jeden pohřebKniha Čtyři ženy a jeden pohřeb začíná pohřbem hlavní postavy a celá tato událost vede k setkání jeho manželky Melanie se čtyřmi jeho bývalými milenkami. Odtud se celý příběh rozvíjí do čtyř vyprávění o životech těchto žen a křížení jejich cest se Simonovým. Kniha je navíc naplněná krásnými a barvitými popisy, které celému příběhu vdechují silnou autenticitu. Neměl by vás však odradit český název asociující nějakou frašku, jde o příběh vskutku poetický se špetkou magie.

Arménský magický realismus naplněný smyslovými vjemy

V malé arménském městečku zemřel muž jménem Simon (po němž je kniha pojmenovaná v originále) a autorka nás postupně provádí jednotlivými osudy žen i s jejich minulostí. Simon v jejich životě hraje určitý kouzelný element, který je posouvá v životě dál. Není to ani tak o jeho povaze jako spíše o jeho přítomnosti, která spouští určité uvažování a chování. Vše je přitom zabalené do půvabného magického realismu díky jedné z postav.

Na tomto poli se rozehrává hra pletich a jemnocitů. Každá z žen má odlišnou životní zkušenost a každá z nich nějak pohnutý osud. Ženy chycené mezi tradicí a společností, ženy spojené prchavým poutem, které mají se Simonem. V nějaké části života se každá z žen dostává na pokraj – sebevraždy, demence atd. A pokaždé je z této propasti zachrání Simon. Čtyři vyprávění o životech a křížení jejich cest se Simonovým. Je jen škoda, že titul knihy se nezachoval jako v originále. Simon je totiž metaforou, která vše rozbíhá a nakonec spojuje. Narine Abgarjan příběhy se vrství na sebe a každý je jako dílek velké společné skládačky.

Příběh se odehrává na pozadí arménských dějin a zkušenosti z těchto dějin

Nejde čistě jen o milostný příběh, obsahuje mimo jiné i arménské reálie a arménskou kuchyni. Nechybí tu ani tradiční zvyky a různé pověry. Vše se odehrává po zkušenosti arménských událostí, jež se staly v 20. století a do určité míry zasáhly dotyčné ženy – od arménské genocidy, občanské války až po nadvládu Ruska za Sovětského svazu. Vše je ale prodchnuto decentním humorem a jemnou linkou melancholie.

Kniha působí sofistikovaně a proto příběh funguje, jak má. Kdo byl nadšen z prvního překladu arménské autorky do češtiny Tři jablka spadlá z nebe, rozhodně se mu budou líbit i Čtyři ženy a jeden pohřeb, byť si troufám tvrdit, že je určena i pro širší čtenářský okruh. Z hlediska stylistiky u překladu zamrzí především četné chyby a překlepy, které jsou občas až rušivé.

Koho zaujme cizokrajné prostředí prošpikované odkazy, milostný šestiúhelník a lidský rozměr, bude dozajista tím pravým čtenářem. Občas budete mít pocit, že jste v nějaké moravské vesnici, ale právě v tom je Narine Abgarjan excelentní – umí natolik expresivně popsat vůně a chutě jakoby byly na dosah a vedle vás. Chcete-li zažít Arménii i s její pohnutou historií, rozhodně bude kniha Čtyři ženy a jeden pohřeb výbornou volbou.

O autorce

Narine Abgarjan je arménská spisovatelka a blogerka, která v současnosti žije v Moskvě. V 80. letech minulého století vystudovala učitelství ruského jazyka a literatury, později se odstěhovala do Ruska, kde pracovala jako prodavačka a účetní. Napsala nejprve knihu pro děti s hlavní hrdinkou Manyunya, která byla posléze ohodnocena několika cenami. Nakladatelství Prostor již vydalo knihu Tři jablka spadlá z nebe této autorky.

big ctyri-zeny-a-jeden-pohreb-hxk-512775

 

Název: Čtyři ženy a jeden pohřeb
Autor: Narine Abgarjan
Překlad: Kateřina Šimová
Počet stran: 256
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2023

https://eprostor.com/kniha/simon


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Léto se snažím spravedlivě rozdělit mezi odpočinek a prací na knize, říká Jiří Bartoň

Bartoň Povídání o létě, prázdninách či okurkové sezóně poskytl v těchto dnech Kultuře21 herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň. I když přiznává, že léto trávil na Moravě a navštívil řadu míst, která má rád, pře...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Zdálo se, že Bůh je lhostejný…

200litDlouho jsem přemýšlela, jak pojmenovat článek o knize, která vyšla péčí Radioservisu v letošním roce. Nakonec jsem dospěla k závěru, že název této knihy je maximálně uspokojivý a vypovídající o všem, co je jejím obsahem. Jde o devět osudů českých Židů, kte...


Literatura

Květiny a dřeviny pro radost

kvetiny a dreviny pro radost 200V červenci vyšla pod hlavičkou nakladatelství Universum encyklopedie zahradníka Miloslava Ryšána Květiny a dřeviny pro radost, která nabízí přes pět set druhů ozkoušených a dobře se pěstujících rostlin, k...

Divadlo

Láska kvete v každém věku

posledni romance 200Divadlo Ungelt uvedlo začátkem tohoto roku na své scéně hru Joea DiPietra Poslední romance, ve které se sešly vyzrálé herecké osobnosti Alena Vránová, Petr Kostka a Carme...

Film

Demolition Man: Předzvěst naší budoucnosti?altFilm Demolition Man je velmi propracovaným ztvárněním příběhu o vnímání zločinu, sexu a násilí v nedaleké budoucnosti. S hlavními hrdiny se vydáváme do města, kde je každý aspekt všedního života čistý a dobrý.