Nech se bodnout Trnem rejnoka

Nech se bodnout Trnem rejnoka

Tisk

big trnem-rejnoka-eSW-516757 (2)Nakladatelství Dauphin vydalo výbor z poezie autora oceněného cenou Kniha roku Magnesia Litera 2023 Miloše Doležala. Sbírka má název Trnem rejnoka. Jedná se o výběr básní z let 1995–2022. Pokud máte rádi poezii, určitě by knížka neměla chybět ve vaší knihovničce. Nic romantického ale nečekejte, jsou to syrové verše zkušeného chlapa, který moc dobře ví, že život je i o utrpení, bezmoci, bolesti a beznaději.

Sbírka Miloše Doležala mě zaujala svou syrovostí, upřímností, ale i opravdu krásnými metaforami. Z mnoha básní zaznívá beznaděj, vztek, bezmoc a bolest, jsou v nich velmi časté náznaky pomíjivosti a přímé zmínky o smrti. Autor píše o věcech, se kterými se nedá nic dělat. Hodně se zaměřuje na téma smrti, anebo také na české dějiny, zejména dobu útlaku a zločinů komunismu. Své básně věnuje mnoha konkrétním lidem, zejména často komunisty umučenému páterovi Toufarovi, o němž napsal již několik vynikajících knih, například Jako bychom dnes zemřít měli (2012) či Krok do tmavé noci (2016), též mnohé další.

Miloš Doležal není jen znamenitým spisovatelem, ale také básníkem, což dokázal již v mnoha vydařených básnických sbírkách, například v teskné sbírce Jana bude brzy sbírat lipový květ (2022) věnované památce své zesnulé ženy.

Všudypřítomnou smrt, utrpení a bolest v jeho verších a jakési memento mori v podstatě odráží i název sbírky Trnem rejnoka i verš konkrétní básně „nech se bodnout trnem rejnoka”, neboť rejnoci mívají jedovatý trn způsobující bolest a smrt.

Ukázka z tvorby:

Podzimní den

Na dvoře statku hraje muzika
ze seknice právě rakev vynášejí
uspořádaný den, jak výšivka
umíráček ze vsi, bodavé vyzvánění.

Dítě si sedlo v šatech na sadě
u nohou mu leží pes, strakatý a mírný
ti malí dva tu spolu teď
před nimi žlutý javor, zaplál, vzlét.

Dítě si prohlíží oči psa a ptá se
– a ty mi nikdy neumřeš? –
čoklík mordu zved, porozuměl tónu v hlase
stříh ušima a znovu do trávy si leh.

big trnem-rejnoka-eSW-516757


Název: Trnem rejnoka
Autor:Miloš Doležal
Nakladatelství: Dauphin
Rok vydání: 2023
Počet stran: 120
Hodnocení: 100 %

https://www.dauphin.cz/book_978-80-7645-436-1.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na ostrově Komodo jsem objevila mladého výtvarníka…

sperk200V minulých dnech mne na jedné módní přehlídce zaujaly šperky. Jistě jsem nebyla sama. Okouzlily mě zvláštním nápadem, zpracováním. Oslovila jsem proto majitelku pražského butiku Details Alenu Zemanovou, která tuto módní přehlídku uspořádala…

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Věda v kostce

veda v kostce 200Nakladatelství Universum jednoduše umí vydávat vynikající encyklopedie, o tom žádná! Edice ..v kostce nabízí již několik pozoruhodných titulů a v srpnu ji doplnila neméně interesantní publikace Věda v kostce.


Literatura

Seznamte se s Eliškou Krausovou

letenka-do-neznama 200Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán je kniha, která vyšla v nakladatelství Prostor a dal ji dohromady novinář Vladimír Kroc společně s Eliškou Krausovou.

...

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

Populární kultura v českém prostředí

200filmVíce než dvacet příspěvků, které mapují nejrůznější projevy rozličných kulturních odvětví (nejen) v tuzemské kotlině, shrnuje kniha Populární kultura v českém prostoru. Vydalo ji nakladatelství Karolinum a autory textů jsou zpravidla začínající badatelé z...