Jaké byly manželky nacistů?

Jaké byly manželky nacistů?

Tisk

Manzelky nacistu perexGöring, Goebbels, Himmler, Heydrich, Heß, Bormann – tato jména zná každý, kdo se alespoň trochu zajímá o druhou světovou válku. Jména jako Carin, Emmy, Magda, Margaret, Lina, Ilse a Gerda však už tak známá nejsou.

 


Na tyto dámy bylo až doposud nahlíženo jako na vedlejší postavy. Jejich význam se opomíjel. Je ale možné, že o tom, co dělali jejich manželé, vůbec nic nevěděly? Důkazy byly přece všude kolem nich: ukradená umělecká díla zdobící jejich pokoje, nábytek z lidské kůže a kostí, otrocká práce… Příběhy těchto žen nabízejí nový pohled na klíčové události, které ovlivnily vzestup i pád nacismu.

O autorovi
Autorem knihy Manželky nacistů, která v českém překladu vyšla v Nakladatelství Universum, je britský spisovatel, oceňovaný scenárista a televizní hlasatel James Wyllie. Ten pracoval na mnoha filmech pro BBC a Film4 a napsal také scénáře k řadě dramatických seriálů pro televizi.

Detailně zpracované portréty žen
Autor v knize představuje ženy, které se provdaly za významné přívržence nacismu. Vypráví o nejdůležitějších chvílích v jejich životech, o tom, jak se poznaly se svými manžely, jak se dostaly k nacistické ideologii a jak ji vnímaly. Vyprávění se zaměřuje i na nejrůznější detaily, jako je například okultismus nebo osobní a duševní problémy. Zkoumány jsou i vztahy mezi muži a jejich manželkami a milenkami i to, jak se v průběhu času měnilo postavení jednotlivých Hitlerových spolupracovníků.

Kniha je psaná chronologicky. Protože se ale příběhy manželek prolínají, je občas těžší orientovat se v tom, kdo je kdo. Autor navíc často používá jména žen bez příjmení, a tak je nutné si pamatovat, kdo ke komu patří. Čtivý text je doplněný množstvím černobílých fotografií.

Manzelky nacistu

MANŽELKY NACISTŮ
Autor: James Wyllie
Originální název: Nazi Wives: The Women at the Top of Hitler's Germany
Překlad: Manfred Strnad
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2023
Počet stran: 280

Hodnocení: 85 %

www.knizniklub.cz/knihy/602185-manzelky-nacistu-zeny-na-spicce-hitlerova-nemecka.html


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

1st Choice: „..Nikdy jsme moc nedělali kompromisy!“

200rozO rockové partičce z Prahy už tu byla řeč několikrát. Mají za sebou dvě alba, slušnou řádku odehraných let i koncertů. A taky početnou základnu fanoušků, kteří se už nemůžou dočkat nedělní párty 8. září ve Stromovce. Jmenuje se Sunday Music Jam a právě 1st ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

byt-tak-strojem 200V nakladatelství Práh vyšla zajímavá kniha Být tak strojem s podtitulem Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti.

 

...

Literatura

Pobaví Muže 18+ miniaturní příručka?

muz18 perexVzala jsem do ruky tenkou knížku malého formátu jenom proto, že mě zaujala červená obálka a netradiční čtvercový formát. Muž 18+ s dovětkem Co už nemusí řešit je celkem vtipně pojatá publikace. Je sympaticky malá a ...

Divadlo

Nezapomenutelná Adina Mandlová ožije na scéně Městského divadla v Mladé Boleslavi

Adina2001000 tváří Adiny je další z autorských projektů Městského divadla v Mladé Boleslavi, který sleduje životní osudy kdysi herečky Adiny Mandlové. Slavnostní premiéra hry Daniely Sodomové proběhne 30. září. Režisérka a choreografka Adéla Stodolová patří k nejvý...

Film

Godzilla zasahuje

godzilla perexPravěký veleještěr pojmenovaný Godzilla se v japonských kinech poprvé objevil přesně před šedesáti léty (film v tuzemské distribuci nazvaný Probuzená zkáza mohli čeští diváci spatřit až o tři...