Poznejte příběh osudové lásky

Poznejte příběh osudové lásky

Tisk

Cisarovna perexPíše se rok 1853. Alžběta Bavorská, přezdívaná Sisi, má jasno. Buď se dočká opojné romantické lásky, jakou zná z básní, nebo se nezamiluje nikdy. Nikdo z její rodiny však pro její ideály nemá pochopení.

 


Všichni chtějí, aby byla jako její sestra Helena, která se má provdat za rakouského císaře Františka Josefa. Mladý císař, na kterého byl nedávno spáchán pokus o atentát, se mezitím zotavuje ze svých zranění. Aby uchoval mír ve své zemi, rozhodne se naplno věnovat svým povinnostem. Kromě toho si chce také vybrat svou císařovnu. Když se v zámeckých zahradách nečekaně potká s Alžbětou, není pochyb o tom, že mezi nimi vznikla láska. Naplní očekávání svých příbuzných nebo budou bojovat za to, čemu věří?

Kniha na motivy seriálu Netflixu

Kniha Císařovna byla napsána podle stejnojmenného seriálu Netflixu. Její autorka Gigi Griffis píše dívčí historické romány, v nichž často představuje méně známé dějinné události a neohrožené hrdinky. Její práce se kromě jiného objevily ve WestJet Magazine a Get Lost Magazine a byly přeloženy do francouzštiny, italštiny, portugalštiny a estonštiny.

Historický román? Ne, sladký příběh o lásce

Císařovna je řazena mezi historické romány. Pokud však patříte k milovníkům tohoto žánru a máte nějaké povědomí o životě v 19. století, budete z této knihy zklamáni. Ano, hrdiny knihy jsou císař František Josef a Alžběta Bavorská, ano, příběh se odehrává v roce 1853, ano, najdete zde popsané i některé historické události. Autorka však zcela ignoruje fakt, že lidé v 19. století přemýšleli úplně jinak než lidé současnosti. Ovlivňovaly je jiné názorové proudy, jiná společenská pravidla, jiná politická situace. Něco málo z komplikované politické situace a pravidel, kterým se tehdejší společnost řídila, je v knize zahrnuto, ostatním aspektem však autorka nevěnovala sebemenší pozornost.

František Josef, Alžběta i její sestra Helena tak působí jako dnešní teenageři navlečení v historických kostýmech, kteří si naivně myslí, že jsou to právě oni, kdo má ten jediný neomylný a pravdivý pohled na svět. Nechybí ani neodbytné přesvědčení, že všechno a všichni stojí proti nim. Jejich mluva je mluvou moderního člověka a hlavním tématem je pak věčné rozjímání o osudové lásce. Místo plnohodnotného historického románu tak autorka nabízí sladký příběh o lásce, ve kterém je historie pouhou kulisou, jež mu má dodat na atraktivitě. Zda to opravdu funguje, to už musí posoudit samotný čtenář.

Koho bude kniha bavit?

To, že většina lidí, kteří se o dané historické období zajímá, pravděpodobně nebude z knihy nadšena, neznamená, že se nenajde okruh čtenářů, které tento román bude bavit. Pokud milujete vyprávění o osudových láskách inspirované skutečnými událostmi, můžete po knize bez obav sáhnout. Autorka má čtivý styl psaní, prostředí císařského dvora, paláců a vil i samotné 19. století jsou mimořádně zajímavé, příběh se drží šablony, která v ženských románech bezchybně funguje a nechybí ani uspokojivý závěr.

Cisarovna

CÍSAŘOVNA
Autorka: Gigi Griffis
Originální název: The Empress
Překlad: Světlana Pavlíková
Žánr: román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 320

Hodnocení: 60 %

www.knizniklub.cz/knihy/607297-cisarovna-roman-o-sisi.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Zádveřice

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Leichenberg – nejnovější hustý týpek Oskara Fuchse

leichenberg 200V březnu jsem si v nakladatelství Epocha vyhlédla nejnovější knihu Oskara Fuchse s názvem Leichenberg. Jeho třetí kniha nese všechny rysy z předešlých příběhů, ale přidává i další – poněkud nečekané - prvky.


Literatura

Ladislav Špaček do každé knihovny

Spacek obchodni perexNakladatelství Fragment nedávno vydalo velmi poučnou a praktickou knihu od mistra etikety Ladislava Špačka s názvem Úspěšný obchodní zástupce, která se zabýv...

Divadlo

Dramox má 3. narozeniny! Je v kinech a divadlům poslal 25 milionů korun

DramoxDramox slaví třetí narozeniny, nabízí přes 350 představení a divadlům poslal 25 milionů korun. Nově ho najdete v kinech po celé republice, kde si diváci každý měsíc užijí několik divadelních hitů na velkém plátně. Dramox se po třech letech fu...

Film

Romana Jákl Vítová: Jako malá jsem byla bojovná divoška

Romana Jakl Vitova200Romana Jákl Vítová, bývalá modelka a televizní moderátorka patřila řadu let k nejznámějším tvářím TV Prima. Ve společnosti ji už nějaký čas nepotkáváme, ale od 8. září ji můžete vídat na stříbrném plátně v roli středověké vesničan...