Zr(o)ušený rok Michala Viewegha – nuda na Sázavě?

Zr(o)ušený rok Michala Viewegha – nuda na Sázavě?

zruseny rok perexRok 2020 plný Covidu, roušek a často bizarních zákazů a opatření zanechal stopy snad na každém obyvateli naší planety. Informací o celosvětovém dění chrlí sdělovací prostředky denně spoustu, ale koho by bavilo číst stále dokola o počtech nakažených a mrtvých? Sáhnete-li po knize Michala Viewegha Zrušený rok - Deník 2020, budete mít v rukou nejen celkové shrnutí prvního pandemického letopočtu, ale hlavně detailní výpověď (či zpověď) samotného autora. Tři sta šedesát pět dní v životě Michala Viewegha, tři sta šedesát pět dní v životě české společnosti. 


Michal Viewegh, který je označován jako „nejpopulárnější porevoluční“ případně „nejznámější a nejúspěšnější (český)“ spisovatel je autorem řady románů, z nichž se mnohé staly bestsellery a později byly také zfilmovány. Ruptura aorty v roce 2012 jej na dlouhou dobu vyřadila z normálního provozu a až po několikaleté rekonvalescenci provázené depresemi a výpadky paměti se opět vrátil k běžnému životu a psaní.


„Co mohu od života ještě očekávat? Chybně položená otázka. Ne my od života, ale život od nás ještě cosi očekává.“ (Michal Viewegh, kniha Andělé všedního dne)


V knize Zrušený rok odhaluje své soukromí a myšlenkové pochody formou deníkových zápisků, často velmi intimních. Jedná se již o třetí deník, který je určen veřejnosti. V roce 2006 mu vyšel Báječný rok a o pět let později Další báječný rok. Uspokojí loňské Vieweghovy zápisky čtenáře dostatečně? Bude je bavit číst si o „nudě na Sázavě“?


Buď vás zajímá, nebo je vám ukradený
Sám autor kromě jiného píše: „Občasné pochybnosti o psaní a vydání tohoto deníku obvykle rozháním následující úvahou: stejně jako v Čechách žije bezpočet lidí, kteří mne nijak nezajímají a jejichž případný deník by mi byl zcela ukradený, je zde i nemálo těch, o jejichž životě bych se rád dozvěděl víc, a proto bych si jejich případné zápisky ze života nejspíš koupil a přečetl – a podobně přistupuji i ke svému deníku: píšu jej nejen s realistickým vědomím, že jsem miliónům lidí úplně ukradený, ale i s nadějí (hraničící s vírou), že i tentokrát – tak jako u obou předchozích deníků – se najde několik tisíc těch, kteří si jej koupí a s jistým minimálním zájmem přečtou.“


Červený koberec prchavé slávy, bahnitá ulička hanby
A přesně tak to je. Fanoušci Michala Viewegha bažící po pikantních detailech z jeho soukromí si přijdou na své a ocení například to, jak se stará o dcery a vnoučka. Jeho odpůrci zase budou spokojení s obrazem sebestředného bolestína a žárlivého ješity. Další čtenáře potěší, že lehká obezita, slábnoucí zrak, problémy s erekcí, prostorovou orientací, nadměrné pití alkoholu anebo časté noční močení nejsou jen jejich slabinou, ale nevyhýbají se ani nejznámějšímu a nejúspěšnějšímu českému spisovateli. Aneb: „…za potlesku našich názorových stoupenců a za současného pískotu našich odpůrců kráčíme po červeném koberci prchavé slávy bahnitou uličkou jednodenní hanby“ (z příspěvků na FB profilu M. Viewegha).


Při listování stránkami deníku se můžete nechat autorem inspirovat, můžete s ním polemizovat, případně se zamýšlet nad tím, jak sami žijete. Protože ačkoliv se právě tento titul neprodává pod nálepkou „motivace a osobní rozvoj“, rozhodně do této kategorie svým způsobem patří. A Michal Viewegh má štěstí. Nejenže dostal znovu dar života, ale stále mu to ještě dobře píše. I proto by bylo fajn, kdyby mu se mu dařilo plnit jeho novoroční předsevzetí…

zruseny rok


Zrušený rok – Deník 2020
Autor: Michal Viewegh
Nakladatelství: Ikar (Euromedia Group)
Vydáno: 2021
Počet stran: 376


Hodnocení: 81 %


www.knizniklub.cz/knihy/508728-zruseny-rok-denik-2020


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Čekání na lásku aneb jak se žije modelce s fotbalistou

cekani-na-lasku kniha 200Nakladatelství BB/art pokračuje v plánu vydávat své úspěšné tituly v nové brožované podobě. Tentokrát se na řadu dostal román pro ženy Čekání na lásku (Angel Uncovered, 2008, česky 2009...


Literatura

Nevěsta ze zámoří

Nevesta ze zamori 200Jak je u Hany Marie Kӧrnerové zvykem, je tato kniha opět brilantním dílem, plným lásky, romantiky, dobrodružství a napětí.

...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

38. Letní filmová škola: Na jihovýchod do ráje

letni filmova skola 38. Letní filmová škola v Uherském Hradišti ( LFŠ), která se každoročně koná na přelomu července a srpna, je minulostí. Na Slovácko přilákala přes pět tisíc návštěvníků a řadu významných hostů. Pro výroční cenu Aso...