Z čeho se zpovídá kacíř?

Z čeho se zpovídá kacíř?

Tisk

Scruton200Ne bezdůvodně svou knížku Roger Scruton nazval „Kacířova zpověď“. Jde skutečně o intimní vyznání toho, koho pro jeho názory většinou považovali za nepohodlného.

 

Roger Scruton byl (1944–2020) význačným anglickým konzervativním myslitelem. Jakkoli jsou jeho práce ideologické, je to dáno spíše výrazem a emocionálním důrazem než nějakým zkreslováním reality. Tu podává jasně a přesvědčivě, takže o jeho myšlenkách nepochybujeme. Přinejmenším věříme, že je myslí upřímně.

Scrutona má cenu číst, ať souhlasíte, nebo ne

Neznamená to ovšem, že čtenář musí souhlasit se vším. Já jsem se začal ošívat asi po padesáti stranách, když jsem narazil na první tvrzení, s nímž jsem nesouhlasil, ale usoudil jsem, že má cenu Scrutona číst, ať souhlasíte, nebo ne. Pomůže nám utvořit si vlastní názor na věci, o nichž jsme třeba přemýšleli, ale bez valného výsledku, nebo ani přemýšlet nezačali. Četba Scrutona je tak příhodným duševním cvičením.

Vyjadřuje se k řadě témat, každá z kapitol je věnována jednomu. Z celé škály pro ilustraci vyberme třeba pojednání Jak solidně stavět, v němž kritizuje moderní architekturu, jmenovitě třeba Le Corbusiera, která to, co cenného zbořila, nahradila dočasnými krabicemi. Úkryt za obrazovkou zas mluví o tom, že hledat přátelství přes počítač je ošidné a vlastně zbabělé. Hamletovu otázku Žít, či nežít?" pak klade nám „přestárlým“ v kapitole Umět včas zemřít.

Čtivý podklad pro rozvoj konzervativního myšlení

Trochu se mi zdá, jako by Scruton nechápal, že každá nová doba přináší nové možnosti a nová řešení, ať je to architektura, či sociální sítě, ale jak říkám, ne všechno je třeba brát smrtelně vážně, přinejmenším nám však Scruton předkládá čtivý příklad konzervativního myšlení, o jehož rozvíjení se snaží.

Scruton270

Kacířova zpověď
Autor: Roger Scruton
Původní název: Confessions of a Heretic (2021)
Žánr: filozofická literatura
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 200

Hodnocení: 100 %

www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=876


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lenka Pavlovič: Dokážu se zamilovat do každé role

archiv Lenka PAvlovič jako HELENA Polská krev (Jihočeské divadlo, Č. Budějovice) (2)Původně se chtěla věnovat hře na klavír, ale místo...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Strašidelné povídky frčí

altHorory frčí. Čtou je rádi dospělí, nacházejí v nich oblibu děti. Strašení bylo, je a bude in. Vždyť se s ním setkáváme od mala, kdy jsme se báli o pohádkové hrdiny, kteří bojovali s příšerami, čaroději, ježibabami a jinými potvorami. Mladá fronta přis...


Literatura

Šest krát dva obětí šíleného psychopata

šestkrátdvaPoslední dobou si potrpím na severské krimi. Tentokrát se mi do rukou dostala kniha švédského autora Arneho Dahla Šest krát dva. Nejsem sice v tomto směru žádný odborník, ale i tak si troufám tvrdit, že mezi ohromným množstvím knih stejného žánru...

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Krátkometrážní studentské snímky, které bojovaly o ceny na Českém lvu

Martin Kuba režisér vítěz ceny MagnesiaPro všechny milovníky krátkých filmů, poskytujících rychlou katarzi příběhů, je tady možnost podívat se na ty nejlepší snímky za uplynulé roky, které bodovaly na Českém lvu. Platforma dafil...