„RENÉ ROUBÍČEK & BOŘEK ŠÍPEK - GENERACE VE SKLE“

„RENÉ ROUBÍČEK & BOŘEK ŠÍPEK - GENERACE VE SKLE“

Tisk

altNovoměstská radnice v Praze 6. června 2012 pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody zahájila svoji letošní největší výstavu. Unikátní výstavu dvou sklářských generací, které se potkávají na jednom místě, v jednom časem a s jedním materiálem. Výstava se koná ku příležitosti devadesátých narozenin sklářského génia René Roubíčka a veřejnosti je přístupná od 7. 6. do 9.9. 2012 každý den mimo pondělí od 10:00 do 18:00 na Novoměstské radnici v Praze, Karlovo nám. 1. Výstava je prodejní!

René Roubíček a jeho adoptivní syn Bořek Šípek se úplně poprvé schází na společné výstavě, která je jakousi oslavou života. Tomu odpovídá i prostorové rozvržení výstavy. V jednotlivých patrech věže Novoměstské radnice, a to včetně gotické kaple, se každý z nich představuje vlastní tvorbou, aby se pak společně střetli v prostorách radničního Mázhausu. K vidění jsou absolutně netradiční instalace nejrůznějších skleněných objektů včetně lustrů, jedno patro věže zaplnily velkoformátové fotografie s osobními příběhy.

„My budeme mít společnou výstavu opravdu úplně poprvé. Proč zrovna teď? Protože teď přišel ten správný čas. René oslavil devadesát let a přitom je to stále neuvěřitelně aktivní a úžasný člověk, kterého celoživotně uznávám.“, říká Bořek Šípek. René Roubíček k tomu dodává, že si Bořkových věcí nesmírně váží. „Obdivuji na něm také to, že přestože se mi vlastně díval v dospívání pod ruce, jeho tvorba není ovlivněna mými návrhy. Šel si svojí vlastní cestou. To je na něm krásné. Já jsem mu kdysi ukázal jak se pracuje se sklem a on mi to dnes vrací třeba tím, že jsem některé své kusy k této výstavě mohl dělat u něj v novoborské sklárně STUDIO ANEŽKA.“

alt

Výstava má ještě jednu přidanou hodnotu. Bude doprovázena  „skleněným“ koncertem. V koncertním sále Novoměstské radnice vystoupí 8. června od 20:00 hráčská esa jako Ondřej Smeykal, světově uznávaný mistr ve hře na didgeridoo a slavný japonský bubeník Yas Kaz. Oba budou hrát na skleněné nástroje Bořka Šípka, který je navrhl a vyrobil společně se samotnými hráči a svými sklářskými mistry. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladně Novoměstské radnice. Při koncertu bude možné zároveň shlédnout jedinečné fotografie ze série Talking Glass fotografa Jana Williama Drnka. Po zbytek výstavy budou samotné nástroje rovněž vystaveny.  


René Roubíček

Sklářský výtvarník se narodil v roce 1922 a patří mmj. ke generaci sklářů, jejichž zásluhou se význam českého skla rozšířil také do oblasti volné sochařské tvorby. Na světové výstavě Expo v Bruselu v roce 1958 způsobila senzaci jeho rozměrná abstraktní prostorová kompozice pracující s kovem a sklem, za kterou si odtud odvezl Grand Prix. Díla posouvající sklářství k volnému umění začal ale vytvářet už koncem 40.let minulého století. Během své tvůrčí dráhy, která probíhá v symbióze s manželkou, rovněž sklářskou výtvarnicí Miluší Roubíčkovou, vytváří monumenty i komorní objekty, sklo využívá jako sochařský materiál i pro tvorbu součástí interiérů, je rovněž autorem lustrů, světelných kompozic, skleněných vitráží a dalších.

Bořek Šípek

Architekt, designér a sklářský výtvarník se narodil v roce 1949. Věhlas poprvé získal po emigraci návrhem skleněného domu v Hamburku, za který obdržel v roce 1983 německou cenu za architekturu. V roce 1983 přesídlil do Nizozemska. Kde si jej vyhlídla prestižní italská firma Driade, se kterou spolupracuje dodnes. Jeho díla je možné nalézt v mnoha stálých sbírkách světových galerií a muzeí (New York, Amsterdam, Paříž, Londýn, Soul, Bejrút, Tokio, Bangkok) apod. V letech 1992 až 2002 působil ve funkci hlavního architekta správy Pražského hradu, kde pracoval na obnově hradních interiérů. V září 2008 instaloval první velkou výstavu českých umělců v čínském Pekingu. V letošním roce otevřel svoji vlastní novou sklárnu Studio Anežka v Novém Boru.

alt

Více na: www.boreksipek.com


Zdroj foto: Šípek Team, s.r.o.


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Filip Homola (KUNG-FUCIU5): „Líbila se mi ta slovní hříčka, to spojení Kung-Fu a Konfucia“

Filip Homola200Filip Homola, člen elektronického projektu Kora et le Mechanix, přichází se svou zbrusu novou identitou aka KUNG-FUCIU5. Na novém albu 16 Little Stories přináší hudbu na pomezí DJingu, lo-fi hip hopu, jazzu a elektroniky.

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne nejen unikátní díla z bývalé československé ambasády ve Stockholmu

hejtmanek200Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé českoslovens...


Literatura

Živí mrtví vám ukousnou čas již po čtrnácté

zivi mrtvi perexNakladatelství Crew nám přináší fanoušky oblíbenou komiksovou sérii Živí mrtví již se čtrnáctým titulem, jenž se honosí názvem Není úniku. Dočkáme se nelítostné řežby, nečekaného párování i filozofických...

Divadlo

Hosté v zajetí „dobrých“ mravů

Slavnost 200Upřímnost nebo takt. Rozhodně hlavně neurazit.  Za každou cenu stát za svým názorem nebo být součástí stáda a myslet si své pouze pro sebe? Podobné otázky si vzali na paškál tvůrci z pražského Studia Hrdinů a pohráli si s původním scénářem česk...

Film

Šokující příběh zmizelých dětí odhaluje srbské drama Stehy

stehy perexŠvadlena Ana před mnoha lety ztratila svého prvorozeného syna. Prý umřel krátce poté, co se narodil. Ana tomuhle tvrzení uvěřila, protože neměla důvod nevěřit. Když se však objevilo několik náznaků, že by její chlapeček mohl být naživu, nezávahala...