Povídky o vlasti: Z pera břitkého kritika Kremlu

Povídky o vlasti: Z pera břitkého kritika Kremlu

Tisk

povidky o vlasti200V květnu došlo ke 2. vydání souboru Povídky o vlasti od progresivního ruského autora Dmitrije Glukhovskeho. Ruská satira má hluboké kořeny, je stále aktuální a navíc se v dnešní pohnuté době dobře prodává. Hlavně však stojí za přečtení!

 Glukhovsky, to není jen Metro 2033

Dmitrij Aleksejevič Gluchovskij (* 1979) je ruský spisovatel a novinář. Čtyři a půl roku žil a studoval v Izraeli, pracoval v Německu a ve Francii. Působil jako válečný korespondent v Izraeli a Abcházii, v Rádiu Rusko a ve stanici Deutsche Welle, na kanálech Euronews a Russia Today. Debutoval jako internetový spisovatel sci-fi románem Metro 2033, jehož části publikoval na stránkách www.m-e-t-r-o.ru. Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 (cena je označována jako literární nobelovka za sci-fi), jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře.

Povídky o vlasti podruhé

V češtině vyšla tato kniha poprvé v roce 2017, nyní v roce 2022 je doplněna o dvě povídky (Síra, Oppenheimer) a má nový, temnější přebal. Dílo je poplatné své době, a ač může působit archaičtějším dojmem jednak kvůli pragmatickému jazyku prostého květnatosti, druhak kvůli popisu zastaralého státního a úřednického aparátu, právě zde se odráží úpadek impéria a zrcadlí osudy obyčejných lidí, to je ta pověstná esence bytí ve vodce.

V osmnácti kratších i delších povídkách se autor zakousl do popisu běžné reality života v Rusku a s nadsázkou nám poskytl satirický vhled do sociálního společenství, kde se objevu panoptikum archetypů nejrůznějších lidí a nechybí téma rasismu, opakující se motivy korupce, bezútěšnosti a síly politického státu.

Atmosféra Ruska

Z povídek na vás dýchne atmosféra Ruska a nebude to obrázek nijak přívětivý, bahno lidské existence vás pohltí. Pokud se chcete na Rusko podívat kritickýma, ale bystrýma očima výjimečného autora primárně scifi, máte neopakovatelnou možnost!

povidky o vlasti

Název: Povídky o vlasti
Autor: Dmitry Glukhovsky
Žánr: povídky, satira
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 240
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/povidky-o-vlasti/kniha/15156/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Ředitel festivalu Voda, moře, oceány Jindra Soukal: celoroční práce se na konci tváří jako příjemně a bezproblémově běžící festival

TVMO Soukal perexakže jsem se opět ocitla v takovém středu vesmíru, vždyť to se přece o Bali říká, ne? Ale nebojte, nesedla jsem do letadla a nedala jsem se opět na tu děsivou dvoudenní cestu s cílem Denpasarského leti...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Svět knihy 2012: Felix Francis: „Buduji odkaz mého otce.“

altOd besedy s britským spisovatelem, synem Dicka Francise jsem právem očekávala hodně. Očekávání byla bez chybičky naplněna!

 

...

Literatura

Skvostný a magický Kouzelný kočičí tarot

Tarot 200Pokud jste někdy přemýšleli, co se skrývá za těma zvláštně vševědoucíma a nad věcí se dívajícíma kočičíma očima, pak je zrovna tato karetní sada a kniha možnou a velmi pravděpodobnou odpovědí. Já si dokonce myslím, že Lunaea Weatherstonová to dokon...

Divadlo

Egon Tobiáš: Ten kůň nelže aneb divadelní hra s živými koni, herci a hudebníky

ten kun nelze egon tobiasV rámci projektu Jiřího Ondry a Egona Tobiáše Velký třesk na Malé scéně jsme se zúčastnili premiéry inscenace s tajemným názvem Ten kůň nelže. A nelhal! V netradičním di...

Film

Spolupracovat, nebo vzdorovat? Jan Cina ukáže v minisérii Herec, jakou cenu zaplatí za životní roli

Herec 200První polovina padesátých let, Československo, Praha. Stanislav Láník je talentovaný herec. Jeho postavení ale ovlivňuje kádrový profil. Otec zemřel v odboji, matku zabili po sousedově udání za údajnou kolaboraci s Němci. Zbyla mu tak pouze sestra An...