Alexandr Paul, fotograf: „Staronový lesk znovuobjevené výstavy“
Banner

Alexandr Paul, fotograf: „Staronový lesk znovuobjevené výstavy“

Tisk

Milovníci klasické fotografie mohou jásat. Topičův salón představuje expozici vybraných snímků z archívu Alexandra Paula. Černobílé, esteticky bohaté snímky představují detailní náhled na tvorbu jednoho z nejplodnějších československých fotografů 20. století.

 

Jméno Alexandra Paula je často skloňováno v souvislosti s žurnalistickou fotografií, a to ať již co se týče reportážních momentek anebo snímků se sportovní či divadelní tématikou. Naprostým unikátem jsou například jeho snímky zachycující dvojici známých českých komiků Voskovce a Wericha ze slavné éry Osvobozeného divadla anebo konec druhé světové války v Čimelicích.

Na počátku třicátých let pak spolu s Františkem Illkem a Pavlem Altschutzem založil fotografickou agenturu Press Photo Servis, která po konci druhé světové války již s novým názvem Illek a Paul zaměstnávala nemálo špičkových fotografů.

Souborná výstava Alexander Paul, fotograf, kterou představil Topičův salón, nám však ukazuje Paula především jako fotografa historické architektury. Sbírka fotografií Český barok, která tvoří hlavní dominantu expozice, evokuje fotografovu spolupráci s předními československými historiky umění.

alt

Návštěvníci mají možnost spatřit impozantní výstavu fotografií české barokní architektury v takřka stejném stavu, jako když se světu představila poprvé v roce 1969 ve výstavních prostorech Staroměstské radnice.

Kdo by se obával, že budou fotografie historických objektů působit staticky strnulým dojmem, bude příjemně překvapen. Na rozdíl od starší české uměleckohistorické fotografie charakteristické svou věcností a neutrální objektivitou se totiž Paulovy snímky mnohem více prokazují svou citlivostí pro detail a originální atmosférou jednotlivých fotografovaných objektů.
 
V případě fotografií Alexandra Paula totiž objekty barokních kostelů, zámků či knihoven ožívají za pomoci důmyslné světelné hry a ostrých kontrastů. To vše jim spolu s kompozicí, která podtrhuje tvarovou bohatost jednotlivých barokních staveb, dodává určitý nádech dynamiky a evokuje takřka soudobý charakter.  Zčásti k tomu přispívá i lehce netradiční zavěšení fotografií, které se nenacházejí pod ochranným sklem, ale jsou rozmístěny na závěsných deskách.

alt

Součástí expozice jsou také vybrané snímky z fotografického archívu Alexandra Paula, které zobrazují snímky, které pořizoval pro jednotlivé deníky či soukromé osoby na zakázku. Návštěvníci tu mohou najít například dokumentární fotografie zachycující prvorepublikové společenské dění, Prahu krátce po konci druhé světové války anebo portréty významných osobností. Mimo jiné se zde nachází například podobiznu Františka Křižíka či Emila Filly.

Výstavu Alexandr Paul, fotograf, mapující jen malou část kariéry tohoto významného fotografa, si můžete prohlédnout v prostorách pražského Topičova salónu do 17. srpna.

Zdroj foto: topicuvsalon.cz,  autor: Alexandr Paul

 


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Čas od času taky poskakuju po bíloveckém zámku sešněrovaná do dobového kostýmu, říká malířka Rosana de Montfort

bilovec200Je to už pár let, co je s bíloveckým zámkem spojená dnes už renomovaná malířka Rosana de Montfort. Jednak organizuje výstavy, jejichž je kurátorem, jednak provází zámkem. Mimochodem není to tak dávno, co bílovecký zámek jako by povstal z popela, co...


Divadlo

Mladá krev a staré kosti divadelní tradice v příští sezóně HaDivadla

hadivadlo200Brněnské HaDivadlo se ve své 39. sezóně 2013/2014 chystá obrátit svoji pozornost k protipólu dvou postav hrdina – monstrum v klasických dramatických textech. Divadlo se navrátí k ikonám české i světové divadelní tradice, jako j...

Film

Přes prsty nabídne víc než jen pěkné zadky

Přes prsty 1Do kin před několika dny vstoupila letní komedie Přes prsty, která svým sportovním zaměřením vlastně může tak trochu připomínat Ženy v běhu. Dokáže se jim ovšem vyrovnat?

...