Na hraně

Na hraně

na hrane200Metafora vydala v květnu temnou knihu Na hraně od francouzského autora René Manzora. Rituální vraždy, zběsilé pátrání, nesourodá dvojice vyšetřovatelů a pravda ukrytá za hranicí rozumu. Pěkně zamotaný příběh pro náročného čtenáře.

 

 

Ne neznámý francouzský autor

René Manzor (* 1959) se původně živil jako televizní režisér a scénárista a literatuře se profesionálně věnuje teprve několik let. První román Rivalské duše mu vyšel v roce 2012 a etabloval se jím jako autor prvotřídních thrillerů. Následovaly další čtyři knihy, a poslední z nich je právě Na hraně, první v českém překladu.

Řadová detektivka? Vůbec!

Vyprávění nás zavede do malé vesnice v Okcitánii, kde byla v noci upálena mladá dívka. Kapitánka Julie Frayssová je odvolána z právě začínající dovolené a pověřena rozbíhajícím se vyšetřováním. To má konzultovat s Novakem Marrekem, bývalým kapitánem, který přede dvěma lety vyšetřoval podobné případy. Marreka však tyto nevyřešené případy a posedlost jimi dovedly až do psychiatrické léčebny, a tudíž postavily mimo službu. Jak se popere s démony z minulosti a jak se tato na první pohled neslučitelná vyšetřovací dvojice naučí spolupracovat? Podaří se jim najít pravdu?

Francouzský šarm

Próza francouzských autorů je typická něčím pro mě nepopsatelným, nehmatatelným – snad snahou soustředit se na duchovní svět a střet rozličných postav, a nejinak je tomu i v případě Na hraně. Autor ve svém psaní nezapře svou původní profesi scénáristy, ale to není ničemu na škodu. Nemáme tady typickou detektivku, byť v prvé půli knihu tomu vše naznačuje. Autor nás ale umně uvádí do spirály bludů a snad i šílenství protagonisty, jelikož nic není na první pohled takové, jaké se může zdát. Jsou představy někdy lepší než skutečnost?

Na hraně nesedne svým náročnějším stylem každému čtenáři, protože nepůsobí přímočaře a velmi často nás pokouší v tom, co je pravda a co je iluze. Pokud však dočtete až do konce, závěr vás donutí přehodnotit vše, co jste právě přečetli. Jednoduše vynikající francouzský thriller, snad se brzy dočkáme něčeho dalšího z pera René Manzora v češtině.

na hrane

Název: Na hraně
Autor: René Manzor
Původní název: A vif (2021)
Žánr: thriller
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 320
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.grada.cz/na-hrane-12630/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsme tady a chceme vás bavit, říká Karel Šůcha, kapelník formace Laura a její tygři


laura perexFamózní včerejšek a přitažlivý dnešek představuje v Supraphonu nedávno vydané dvojalbum hudební formace Laura a její tygři, které nabízí hned šestadvacet písní. Tři dekády existence trvale vitální kapely jsou dobrou příležitostí bilancova...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Když sníte o novém životě a přichází noční můra

dokonali sousede perex"Jakože nějaký Stepfordský paničky?" skoro se vám chce říct. Ostatně stejné zvolání napadne v jednu chvíli i samotnou hlavní hrdinku této knihy. Helen se přestěhovala do Německa se svým mužem, který vyučuje na mezinár...


Literatura

Pohádky pro neposlušné děti

pohad 200Mám ráda hezké věci. Proto se hezkými věcmi obklopuji. Mám ráda hodné lidi, proto se snažím být v jejich společnosti, je – li to trochu možné. Mám ráda hodné děti. Ale hodné děti děláme my – dospělí. Dobrým příkladem, důslednou výchovou, vzory, a poku...

Divadlo

Divadlo Metro uvádí brilantní komedii Miluji tě, tak se měj

miluji te200Jen dva herci na jevišti a barvitý příběh ožívá v nové inscenaci, kterou uvádí nedávno zrekonstruované pražské Divadlo Metro. Představení nese název Miluji tě, tak se měj a jeho protagonisté jsou známí a zkušení herci Ljuba Krbová a Adrian Jastrab...

Film

Francouzi se opět představují

festival francouzskeho filmu200Již po devatenácté se ve dnech 23. až 30. listopadu 2016 koná Festival francouzského filmu, a to nejen v Praze, ale také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. V převážné většině se jedná...