Zchlaďte se severskou detektivkou Sněžný anděl

Zchlaďte se severskou detektivkou Sněžný anděl

snezny andel200V nakladatelství Kalibr vyšla mrazivá severská detektivka Sněžný anděl od švédské spisovatelky Anki Edvinsson. Stojí za to?

 

 

 

Děj knihy začíná tím, že jeden chlapec skočí z mostu, chvíli na to je starší žena zavražděna ve vlastním bytě a beze stopy zmizí z večírku náctiletá dívka. Zpočátku se zdá, že spolu tyto případy nesouvisí, ale opak je pravdou. Je toho moc jak na město Umea, tak na vyšetřovatele Charlotte a Pera. Situaci navíc komplikuje fakt, že byla z vězení propuštěna známá tvář z podsvětí – Tony.

Zpočátku může Sněžný anděl působit hodně chaoticky – v kapitolách se střídají prostředí a v úvodu je najednou naservírována velká spousta postav. Chvíli tak trvá se v nich zorientovat, ale časem vše dostává grády a je moc zajímavé to sledovat.

Čtenáře čekají informace jak o realitě spojené s drogami, tak s životem místní mládeže. Ta se například potýká s poruchami příjmy potravy a buduje si své místo v partě prostřednictvím večírků pro zvané. Plus se zde objevuje také aspekt sociálních sítí. Díky tomu má titul prvky young adult a připomínal mi knihy od Holly Jacksonové nebo dílo Je to na tobě.

V poslední době jsem na detektivky neměla příliš štěstí. Zdály se mi zdlouhavé a zaváněly starým stylem. Sněžný anděl mi v tomto ohledu vlil krev do žil, protože mi úplně vyhovoval. Líbily se mi krátké kapitoly, více případů v jednom, tajnosti mezi vyšetřovateli i popisované prostředí a atmosféra. Díky tomu všemu jsem knihu přečetla na jeden zátah a vím, že si musím autorčino jméno zapamatovat!

Anki Edvinsson je televizní moderátorka, novinářka a spisovatelka. V dětství v podstatě vyrůstala na policejní stanici, kde trávila čas se svým otcem a jeho kolegy. Její starší bratr také pracoval u policie, takže se u nich doma vždy diskutovalo o kriminálních případech. Anki se později přestěhovala za svým manželem ze Stockholmu do Umea, kde nastoupila do místního zpravodajství. Když se rozhodla následovat svůj dávný sen stát se spisovatelkou a přihlásila se do kurzu tvůrčího psaní, výběr žánru byl nasnadě. Při rešerších pro novou knihu se probudil její zájem o psychologii a kriminologii, kterou se pak rozhodla vystudovat na univerzitě. Sněžný anděl je její druhá kniha a ve Švédsku se dostala do výběru na prestižní literární cenu Storytel Awards.

snezny andel

Sněžný anděl
Autor: Anki Edvinsson
Překlad: Radovan Zítko
Žánr: beletrie, thriller, napětí, severská detektivka
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 288
Hodnocení: 88 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/562769-snezny-andel.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Recyklované pohádky pohledem VIP patronů

2qO projektu Recyklohraní a Recyklovaných pohádkách jste se na našem webu mohli dozvědět více z tiskových zpráv a také z rozhovoru s ředitelkou, paní Ilonou Johnovou Koukalovou. Nyní máte možnost podívat se na projekt očima jeho VIP patronů, mezi které patří fotograf...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

RECENZE: Můj psí život – Martin Čáp

psi zivot200Dlouho jsem přemýšlela nad nějakým oddechovým čtením, až se mi do rukou dostala kniha Můj psí život od českého autora Martina Čápa. Pokusím se vám knihu přiblížit, aniž bych vyzradila něco podstatného. Vlastně jeden spoiler tu bude a to hned, pro...


Literatura

Naboso s Ninou Karen

naboso200Zaplaveni jeden druhým. Hledám tě, ztrácím tě, jsi v těchto řádcích, jsi mou přenošenou trýzní. Básnickou sbírku Niny Karen Naboso vydalo nakladatelství Monika Le Fay.

...

Divadlo

Špagety a pizza na sto způsobů

improshow 200V rámci italského dne na festivalu Culturea se představila Improshow z Brna se svou osobitou dávkou vtipu a improvizace.

...

Film

Japonský režisér Kaneto Šindó slaví rovnou stovku

altNenalezneme na světě mnoho režisérů, kteří by i ve stu letech stále natáčeli. Kromě čilého Portugalce Manoela de Oliveiry, jenž navzdory 104 rokům má rozpracovány hned dva projekty, je to světoznámý japonský filmař Kaneto Šindó - v jap...