Z nočního stolku 2

Z nočního stolku 2

z nocniho stolku 200Napětí, emoce, dobrý příběh – asi kvůli tomu saháme po románech, které slibují splnění těchto atributů. Nakladatelé na obálkách hlásají, že jde o bestseller, thriller a podobně znějící nálepky. Na nočním stolku mám několik podobných příběhů. Dnes odhalíme jednu Fámu a Jednoho z nás.

 

Do poslední kapitoly nevíme nic!

Lesley Kara je autorkou napínavých románů, záhady a tajemství ji prostě přitahují. Dokáže na poměrně malém prostoru vymodelovat jedinečnou kompozici a příběh vystavět v členité šíři. Kniha Fáma v češtině vyšla v roce 2020. Nutno podotknout, že autorka se opět zhostila svého úmyslu na jedničku.

Celý příběh začne na malé fámě. Svobodná matka Joanna se přestěhuje z Londýna. Potřebuje na malém městě zapadnout do místní komunity, proto začne navštěvovat čtenářský kroužek. Jak však zaujmout? Bez většího rozmyslu zopakuje na jedné schůzce, co se doslechla, aniž by to měla ověřeno. Prý v městečku žije pod novou identitou žena, která v dětství zabila malého chlapce. Základ je položen a příběh začne žít sám o sobě. Všichni se navzájem podezírají, obviňují, fáma vnáší jed do duší všech. Kdo představuje zlo, o němž se tolik mluví?

Autorka dokáže skvěle vyprofilovat jednotlivé postavy, umí si hrát s příběhem, dokonale zvládá popis míst, aniž by nudila dlouhými pasážemi. Vše umí nastavit tak akorát, nechá čtenáře pátrat s ní, aby mu předvedla, o kolik je napřed. Ten příběh zvoní veškerými strunami. Umí zpívat i skřípat, proto se doslova hltá věta za větou a člověk od stránek hned tak neodejde. Pokud chcete zkusit Fámu, pak musíte mít čas – tedy splněné veškeré úkoly a nečekat žádnou návštěvu, aby vás od románu nikdo nevyrušil.

nocni fama

Název: Fáma (The Rumour, 2018)
Autor: Lesley Kara
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: krimi
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s. - Ikar
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288
Hodnocení: 80 %

Udržet tajemství stůj co stůj!

Na New Yorském předměstí rozvíří poklidnou náladu anonymní dopis zanechaný v jednom z domů: „Omlouvám se. Můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“

Čí syn to je? Který z mladých mužů vstupuje na cizí území a nahlíží pod pokličku? Všichni se navzájem podezřívají, hledají viníka, protože každý něco tají a nechce, aby to vyšlo najevo. Pak se najde mrtvola ženy a ten výrostek možná ví víc. Hledá ho policie, hledá ho i viník. Jak to asi může dopadnout?

Shari Lapena, kanadská autorka, umí dobře napínat lana, aby nervy praskaly. Potvrdila to i v románu Jeden z nás. Viníka nám dlouho tají. Proto také máme její knihy rádi. Jeden z nás je román, jenž lze bez zardění označit slovem bestseller, jak je ostatně uvedeno na přebalu knihy. Dokonale vystavěný syžet, velmi silné dialogy a skvěle zvolené postavy. To vše je patřičně promícháno a uhněteno do velkého celku s několika odbočkami. Výsledkem je napětí a život. Autorce věříme každé slovo.

Velkou pochvalu zaslouží rovněž překlad Nadi Špetlákové, zdá se, že je s autorkou dokonale srozuměna.

nocni jeden z nas

Název: Jeden z nás (Someone We Know, 2019)
Autor: Shari Lapena
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: krimi
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s., edice Kalibr
Rok vydání: 2020
Počet stran: 280
Hodnocení: 86 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: www.booktook.cz; www.euromedia.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Plavci jedou letní šňůru koncertů s Irenou Budweiserovou

Jan Vancura perexZpěvák Jan Vančura pokračuje v koncertování s Plavci s tradičním repertoárem, na který jsou diváci této slavné skupiny zvyklí. Letošní rok navíc představí na koncertec...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Pekáč buchet slupnete jako malinu

pekac buchet 200Pekáč buchet je v pořadí čtvrtá kniha, která spisovatelce Kateřině Petrusové vychází v Nakladatelství Fragment. Nezabývá se žádnými vážnými tématy, ale dokáže ženám nabídnout přesně to, co chtějí. Pekáč buchet je klasická love story, kt...


Literatura

Můj rok 1958 aneb Ohlédnutí do minulosti

muj rok 200Dostali jsme se do roku, který končí osmičkou a nakladatelství BizBooks toho využilo a nejen pro ty, kteří letos oslaví 60 let, připravilo knihu Můj rok 1958. Pokračují tak v zajímavém nápadu, totiž Série Můj rok a musím uznat, že se jim to poved...

Divadlo

Tragédie člověka, který neuměl říct NE

netrpelivost-srdce perexPoručík Anton Hofmiller (Petr Matyáš Cibulka) má jednu vlastnost, která mu občas nesmírně komplikuje život: neumí říkat ne. Když se spřátelí s nádhernou Ilonou (Romana Widenková), zdá se, že našel své štěstí.

<...

Film

Podzim života Vratných lahví

vratne perexFilm Vratné lahve (2006) je zatím posledním projektem scénáristy Zdeňka Svěráka, kde si rovnou zahrál také hlavní roli. Dlouhou uměleckou kariérou člověk dozraje, ale je legrační, jen když se dokáže zamíchat s nadhledem. A pr...