Co zažily Sasanky? Kronika prvních českých skautek
Kultura21.cz

Co zažily Sasanky? Kronika prvních českých skautek

Kronika Sasanek perexTenká brožura Z kroniky Sasanek vyšla v roce 2001 v edici Skautské deníky pod číslem 7. Na 65 stranách popisuje začátky dívčího skautingu v naší zemi. Obsahuje některé záznamy z vykonaných výletů, tábora, prázdninového putování a Vánoc střídavě od členek družiny Sasanek, historicky prvních skautek v Československu.

 

Kniha začíná vzpomínkami PhDr. Anny Berkovcové, pokračuje výpravami, cca v půlce vrcholí táborem u Živohoště a navazuje ještě několika kapitolami. Na konci se dozvídáme, že Sasanky společně s později vzniklými Vlčími máky u nás utvořily první dívčí oddíl vůbec.

Jak můžeme z kroniky vyčíst, počáteční schůzky proběhly za dozoru A. B. Svojsíka, další už byly zcela v režii činovnic. Stejně tak výpravy. Ve dnech 24. – 25. května 1915 se konaly Skautské dny v Klamovce, kde družina při této příležitosti získala mnoho nových členek.

kronika sasanek2

Z kontextu se dozvídáme, jaká v naší zemi panovala atmosféra a předsudky; obličeje vtipálků v Praze, když dívky kupovaly táborové nářadí, mluví za vše. Nikdo holkám nevěřil, že během války své prázdninové dobrodružství zvládnou. Pro tu dobu bylo zakoupení sekyr dívkami nevídaným činem, stejně jako krátké sukně.

Skautkám na 14denním táboře na břehu Slapské přehrady pomáhali junáci z Pražské Dvojky – Sláva Bursík, Brácha a další (bylo jim kolem třinácti let). Zápisy vytvářely dívky střídavě (jak už to tak ve skautských kronikách bývá) a místy probleskují i záznamy z osobních deníků děvčat – nutno však rozlišovat mezi Vlastou velkou (náčelnicí) a Vlastou malou (řadovou členkou). Jak se jim tam tábořilo a kde holky nakonec sehnaly dřevo na krajinky do podsadových stanů, nebo kde si vařily a jak to celé probíhalo, se dočtete v této poutavé knize. Domů pak účastnice jely na vorech.

kronika sasanek3

Je to fajn kniha. Já jsem si ji přečetla před psaním článku o historii dívčího skautingu. Jsou tam překlepy, ale obsahově se mi publikace líbí a doporučuji ji každému zapáleném skautovi či skautce. Bohužel zápisů není mnoho a schůzky chybí zcela (kromě setkání vůdců a informací, kdo se jich účastnil). Z publikace lze však vyčíst mnoho pozoruhodností, například to, že skauti a skautky v začátcích hnutí svým vedoucím vykali. Přečtěte si tuto knížečku a nebudete litovat.

Kronika Sasanek

Z kroniky Sasanek
Autor: kolektiv; editorka: Markéta Havlová
Žánr: kronika
Nakladatelství: Junák – český skaut, Tiskové a distribuční centrum, z. s.
Rok vydání: 2001
Počet stran: 67
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: Petra Sýkorová
 www.obchod.skaut.cz/publikace/inspirativni-cteni/z-kroniky-sasanek.html (e-book)


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Křížek: „Sýkorky a veverky si neplatí sociální a zdravotní pojištění.“

Pavel Ochrana fauny Pavel KřížekKřížek je zakladatel organizace Ochrana fauny ČR. Na svém kontě mají lidi z této organizace mnoho zachráněných zvířat a  mnoho dalších  projektů, které se týkají nej...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Svět Percyho Jacksona

200littMilovníci fantasy a příběhů s netradičními zvraty i postavami si nyní mohou opět přijít na své. Vydavatelství Fragment se totiž rozhodlo k příležitosti nedávno do kin uvedeného druhého filmu s názvem Percy Jackson: Moře nestvůr zaměřit na celou sérii P...


Literatura

Ochutnávačka. Práce plná laskomin?

Ochutnávačka, perexMilujete jídlo? Pak vám možná povolání ochutnávače připadá jako ideální zaměstnání. Jenže to rozhodně není. Ne v případě Magdy, hlavní hrdinky románu z druhé světové války. Ano, ochutnala spoustu laskomin, ale každé sousto ji mo...

Divadlo

Dějiny násilí. Autobiografický román o znásilnění na prknech Švandova divadla

dejiny nasili 200Dějiny násilí, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvede v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patří...

Film

Film JFK o pozadí atentátu na prezidenta Kennedyho konečně vyšel v režisérské verzi

jfk perexNa přelomu osmdesátých a devadesátých let byl americký režisér Oliver Stone (Četa, Narozen 4. července, Vítězové a poražení) na absolutním vrcholu, každý jeho film byl událostí a navíc dokázal vyvolat bouřlivé emoce, protože se vždy věnoval kontrover...