Ledový strach – tajemství, které vás může stát život

Ledový strach – tajemství, které vás může stát život

ledovyV malém grónském městě se stala několikanásobná vražda mladých lidí. Na večírku se z ničeho nic začali hádat a během chvíle na sebe namířili zbraně. Jediný přeživší tvrdí, že během večírku si vzali nějaké bílé prášky, a poté se začali chovat agresivně. Jak tahle severská detektivka asi dopadne? 

Na místě činu se ovšem žádné prášky nenašly a také pitva nic neprokázala. V krvi mrtvých mladíků žádné drogy nebyly. Při této zprávě se setkáváme novinářem Matthewem, který ji bere jako ostatní - mladí se pohádali a skončilo to pro všechny tragicky. Je to pro něj jen další z událostí, o které napíše článek. Má totiž jiné starosti – po dlouhé době se objevil jeho otec, o kterém se domníval, že je mrtvý.

Navíc při svém posledním případu zjistil, že má i nevlastní sestru. Je to dcera otce a jedné ženy, se kterou nějakou dobu žil. Oba teď má v plánu více poznat a dozvědět se víc o otcově minulosti. Vrací se také jeho kamarádka Tupaarnaq, drsná a s temnou minulostí, potetovaná od hlavy až k patě, která v něm probouzí jak respekt, tak i náklonnost. V rámci poznávání sestry Arnaq se uvolí k jejímu hlídání – jela totiž s partou kamarádů stanovat do opuštěného městečka. Když je přijedou po nějaké době Tupaarnaq a Matthew opět zkontrolovat, naleznou chlapce mrtvé. Dívky zmizely neznámo kam. A mezi nimi Arnaq...

Záhadný experiment na vojenské základně

A tak se vše mění v noční můru. Matthew zjišťuje, že celá záležitost zdaleka není u konce. Postupně zjistí, že všechno se vším souvisí a únos jeho sestry není náhoda. Aby všechny souvislosti našel a spojil, musí se dozvědět více i minulosti svého otce. U něj to totiž všechno začalo. Jeho otec se podílel na výzkumu, kvůli jehož výsledkům se někdo rozhodl vraždit. A to ne jednou. Matthewa čeká těžký úkol – nejen najít svou sestru, ale i přijít na to, co se vlastně stalo na vojenské základně, kde jeho otec pracoval. Ví jen, že otcův výzkum se týkal reagování lidského organismu na chlad. Pracoval na lécích, které zvyšovaly odolnost proti chladu, ovšem měl jako vedlejší účinek, nezvladatelné záchvaty vzteku. A to je nejspíše skutečnost, kterou se někdo snaží utajit. Je možné, že stejné pilulky si vzali mladí lidé z večírku, a proto proti sobě obrátili zbraně? A jak se k nim vlastně dostali?

Zatím si ovšem nedokáže dát všechny souvislosti dohromady a navíc mu pomalu ubývá čas. Každou hodinou se zmenšuje šance na nalezení Arnaq a lidé, kteří celou dobu šli po jeho otci, teď pronásledují jeho samého. Matthew v takovéto chvíli netuší, komu má věřit a na koho se může spolehnout. Jedno ví jistě, musí vypátrat toho, kdo za vším stojí, než zemře někdo další. A doufat, že ten další nebude on sám...

O autorovi:

Mads Peder Norbo se původně narodil v Dánsku roku 1970, ale nyní již několik let žije v Grónsku ve městě Nuuk, kde zastává funkci starosty. Než se usadil v Grónsku, žil ve Švédsku nebo Německu. Vystudoval literaturu, komunikaci a filozofii na Univerzitě jižního Dánska a na Stockholmské univerzitě. Je autorem pěti knih, z toho poslední dvě, Bez Kůže a Ledový strach, byly přeloženy do osmnácti jazyků. Jsou součástí trilogie o novináři jménem Matthew Cave, jejíž třetí díl má název Žena s maskou smrti (u nás zatím nevyšel). Jsou naplánovány další tři knihy s tímto hrdinou, a také už se prodala i filmová práva na zfilmování prvního dílu.

Ukázka z knihy:

Když Matthew zasedl ke stolku v Elsině kuchyni, bylo krátce po druhé hodně odpoledne. Elsa, matka jeho nevlastní sestry, bydlela v jednom z nízkých ošuntělých paneláků nahoře na Radiofjeldetu, kousek od jeho vlastního bytu. Často si říkal, že je navštíví, ale zas tak často tam nechodil, protože jeho vlastní situace byla dost chaotická a zmatená. Už jen to, že byl odjakživa sám a teď najednou dostal sestru, se ho dotklo víc, než čekal. Matthew se napjatě pousmál a sklonil pohled ke stolu. Ležela na něm obálka. Byla bílá, standardní a nebyl na ní uveden žádný odesílatel. Bylo na ní napsáno jenom Matthewovo jméno, přestože dopis byl zaslán na Elsinu adresu.
„Chceš kafe?“
„Ne, díky.“ Matthew si prohlížel písmo na obálce. Když jí otevíral, ucítil, jak mu na čele vyráží pot.
„Je v ní dopis?“ zeptala se Elsa.
Přikývl a vytáhl z ní kus papíru. „Myslím, že je to od Toma“, vyslovil chraplavě a položil papír na stůl, aby na něj viděla. Čítávám tvoje články v Sermitsiaqu. Přijeď do Ittoqqrtoormiitu. Dům číslo 87. Povím ti o Tupilaku. Víc tam toho nebylo.

Název: Ledový strach
Autor: Mads Peder Norbo
Překlad: Michaela Weberová
Žánr: thriller
Vydáno: 2019
Stran: 432
Vydalo nakladatelství: DOBROVSKÝ s.r.o.
Hodnocení: 80 %

https://www.knihydobrovsky.cz/

ledovy

Foto: Lenka Kališová


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Karel Sedlecký: „Můj běžný pracovní den je plný kávy, rozhovorů s lidmi, schůzek, telefonních hovorů a taky faktur a smluv.“

karel sedlecky 200Karel Sedlecký se narodil 17.3. 1985 v Sušici. Studoval na místním gymnáziu, poté pokračoval na pražskou ČVUT, kde získal titul inženýra. Po nedokončeném doktorandském studiu, se stal ředitelem kulturního centra v Sušici ( SIRKUS, p.o...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Jaro někdy znamená smrt

200litRomán Jarní mrtví je zcela fiktivní. Jakákoliv souvislost se skutečnými osobami či událostmi je pouze náhodná. Nechť mi čtenáři laskavě prominou určité nepřesnosti v zeměpisných údajích.

...

Literatura

Chcete se bát? Linda Greenová: Před pikolou za pikolou

 

pred pikolou za pikolou 200

V říjnu vydalo nakladatelství Bookmedia první román britské autorky Lindy Greenové v naší zemi, Před pikolou za pikolou. Připravte se n...

Divadlo

„Dělat si srandu z blbců, na tom není nic špatného“

blbec k veceri 200Inscenace Blbec k večeři má podtitul gurmánská komedie na cizí účet a v minulé sezóně ji uvedlo Městské divadlo Zlín. Režie se ujala Hana Mikolášková a život ji vdechli především Marek Příkazký a Josef Koller.

...

Film

Louis de Funes servíruje Zelňačku

zelnacka louis de funesZelňačka (1981) je jedním z těch velmi povedených filmů, ve kterých hraje stařičký Louis de Funes. Ve své knižní předloze je příběh hlavně o kontrastu zarezlých starousedlíků a nového, svěžího mládí. Fil...