Vyvýšené záhony krok za krokem

Vyvýšené záhony krok za krokem

jak na vyvysene zahony 200Vyvýšené záhony se v poslední době stávají trendem a přinášejí spoustu výhod. Díky novince z nakladatelství Kazda od Joachima Mayera o nich zjistíte vše potřebné.

 

 

Úvod knihy Jak na vyvýšené záhony se věnuje stanovišti pro vyvýšené záhony a jeho materiálům, následuje praktická kapitola o stavbě záhonů, a to z prken, palet, nebo kamene a nechybí ani návod pro jejich plnění. Nejobsáhlejší část je o výběru rostlin a vzorových záhonech. Zde si přijdou na své jak ti, kteří v záhonech chtějí mít květiny, přilákat hmyz, celoročně sklízet, nebo se například minimálně starat. Popsány jsou i nejrůznější typy zeleniny: od listové, přes kořenovou, až po plodovou a cibulovou nebo kuchyňské bylinky. V další části knihy se čtenáři dozví, jak o záhony pečovat, jak zalévat, hnojit, zbavit se škůdců nebo vykonávat ostatní důležité práce. V závěru nechybí informace a prodejci a rejstřík.

My už na zahradě dva dřevěné vyvýšené záhony máme, přesto jsem si se zájmem přečetla o nejdůležitějších stavebních materiálech a hledala inspiraci, kdybychom u tohoto počtu neskončili. Zaujaly mě návody na tvorbu nástavců na záhony a byla jsem ráda, že jsme loni správně nastudovali plnění záhonů. Mezi podstatné plnicí materiály patří větvě a dřevní štěpka, hrubý a hotový kompost a pěstební substrát a je vhodné je doplnit travními drny, dřevní drtí nebo materiálem u řezu listnatých živých plotů. Naopak méně vhodné je listí, posečená tráva a čerstvá mrva.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Šetřete záda díky vyvýšeným záhonům

Velmi praktická mi přišla kapitola o osevním sledu a střídání plodin, kde autor vysvětluje takzvané trati, tedy to, jak vysoké mají rostliny nároky na živiny. Překvapilo mě, že pokud je zemina ve vyvýšených záhonech příliš bohatá na živiny, je možné ji na místech pro ty méně náročné rostliny takzvaně naředit vmícháním písku nebo substrátu pro bylinky. Opravdu skvělé jsou pak nákresy stránky se vzorovými záhony, kde nechybí popisy, velmi názorný nákres a další rozepsání osázení záhonu včetně seznamu rostlin a informaci o velikosti vyvýšeného záhonu. Mě zaujalo zařazení afrikánů, což se vyplatí jako obrana proti škůdcům, dále umístění převislých jahod v rozích záhonu a také nasazení batolky prorostlé opěvované v jiné knize.

Ještě jsem se nerozhodla, jak budou naše vyvýšené záhony vypadat, ale jedno je už teď jisté: letos budeme s manželem plánovat za pomoci této skvělé knihy a vám to vřele doporučuji také!

Joachim Mayer je vyučený zahradník a diplomovaný zemědělský inženýr, který působí jako novinář a autor úspěšných knih o zahradničení. Pro zájemce z řad laiků také provozuje poradenství v oblasti zakládání zahrad a zahradnické praxe.

jak na vyvysene zahony

Jak na vyvýšené záhony
Snadné zahradničení se vzorovými záhony
Autor: Joachim Mayer
Překlad: Jana Čeřenová
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128
Hodnocení: 97 %

https://www.knihykazda.cz/vyvysene-zahony/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Zinnerová je nyní doma na jihu Čech

zinnerova zabrodska perexJana Semelková požádala o rozhovor se spisovatelkou Markétou Zinnerovou. Bude zřejmě trochu jiný, protože bydlíme ve stejném domě, navštěvujeme se a víme o sobě dost osobních věcí, které ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Proč umírají ptáci?

Proc ptaci perexV malém normandském městečku z oblohy najednou popadali mrtví ptáci. Jev se zopakoval i na dalších místech, ale zdá se, že to nikoho nezajímá. To si aspoň myslí mladý pařížský student literatury. Ten neustále odkládá napsání své di...


Literatura

České dějiny očima psa

200lit„Co bylo, to bylo…“ tak začíná celý příběh našeho malého žlutého Psa s hnědými fleky. Nejspíš obyčejný, český oříšek. Obyčejný? Určitě ne, tento Pes prošel neobyčejnými dějinami Českého národa, vždy věrně po boku člověka. A nejenom to. Tento pes je v mno...

Divadlo

Nora aneb Domeček pro panenky

nora D21 200V úterý 18. prosince se v Divadle D21 uskutečnila velkolepá premiéra klasické severské hry Nora (taktéž známé pod názvem Domeček pro panenky). Kultura21 vám přinesla pozvánku i rozhovor s režisé...

Film

RETRO: Rozhovor Francise Forda Coppoly
ImageSedmdesátá léta  se stala zlatým obdobím amerického režiséra Francise Forda Coppoly, který proslul zejména filmovou adaptací Kmotra, jehož první díl byl oceněn třemi oscarovými soškami. Mezi prvním a druhým dílem této mafiánsk...