Vyvýšené záhony krok za krokem

Vyvýšené záhony krok za krokem

Tisk

jak na vyvysene zahony 200Vyvýšené záhony se v poslední době stávají trendem a přinášejí spoustu výhod. Díky novince z nakladatelství Kazda od Joachima Mayera o nich zjistíte vše potřebné.

 

 

Úvod knihy Jak na vyvýšené záhony se věnuje stanovišti pro vyvýšené záhony a jeho materiálům, následuje praktická kapitola o stavbě záhonů, a to z prken, palet, nebo kamene a nechybí ani návod pro jejich plnění. Nejobsáhlejší část je o výběru rostlin a vzorových záhonech. Zde si přijdou na své jak ti, kteří v záhonech chtějí mít květiny, přilákat hmyz, celoročně sklízet, nebo se například minimálně starat. Popsány jsou i nejrůznější typy zeleniny: od listové, přes kořenovou, až po plodovou a cibulovou nebo kuchyňské bylinky. V další části knihy se čtenáři dozví, jak o záhony pečovat, jak zalévat, hnojit, zbavit se škůdců nebo vykonávat ostatní důležité práce. V závěru nechybí informace a prodejci a rejstřík.

My už na zahradě dva dřevěné vyvýšené záhony máme, přesto jsem si se zájmem přečetla o nejdůležitějších stavebních materiálech a hledala inspiraci, kdybychom u tohoto počtu neskončili. Zaujaly mě návody na tvorbu nástavců na záhony a byla jsem ráda, že jsme loni správně nastudovali plnění záhonů. Mezi podstatné plnicí materiály patří větvě a dřevní štěpka, hrubý a hotový kompost a pěstební substrát a je vhodné je doplnit travními drny, dřevní drtí nebo materiálem u řezu listnatých živých plotů. Naopak méně vhodné je listí, posečená tráva a čerstvá mrva.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Šetřete záda díky vyvýšeným záhonům

Velmi praktická mi přišla kapitola o osevním sledu a střídání plodin, kde autor vysvětluje takzvané trati, tedy to, jak vysoké mají rostliny nároky na živiny. Překvapilo mě, že pokud je zemina ve vyvýšených záhonech příliš bohatá na živiny, je možné ji na místech pro ty méně náročné rostliny takzvaně naředit vmícháním písku nebo substrátu pro bylinky. Opravdu skvělé jsou pak nákresy stránky se vzorovými záhony, kde nechybí popisy, velmi názorný nákres a další rozepsání osázení záhonu včetně seznamu rostlin a informaci o velikosti vyvýšeného záhonu. Mě zaujalo zařazení afrikánů, což se vyplatí jako obrana proti škůdcům, dále umístění převislých jahod v rozích záhonu a také nasazení batolky prorostlé opěvované v jiné knize.

Ještě jsem se nerozhodla, jak budou naše vyvýšené záhony vypadat, ale jedno je už teď jisté: letos budeme s manželem plánovat za pomoci této skvělé knihy a vám to vřele doporučuji také!

Joachim Mayer je vyučený zahradník a diplomovaný zemědělský inženýr, který působí jako novinář a autor úspěšných knih o zahradničení. Pro zájemce z řad laiků také provozuje poradenství v oblasti zakládání zahrad a zahradnické praxe.

jak na vyvysene zahony

Jak na vyvýšené záhony
Snadné zahradničení se vzorovými záhony
Autor: Joachim Mayer
Překlad: Jana Čeřenová
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128
Hodnocení: 97 %

https://www.knihykazda.cz/vyvysene-zahony/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Je třeba věřit, že události plynou tak, jak mají, říká herec Jiří Bartoň

barton perDesítky postav má na svém kontě herec Jiří Bartoň, který si zahrál jak v kamenných divadlech, tak na alternativních scénách. Přitom je zajímavé, že se uplatnil nejen v činoherních, ale třeba ve vyloženě muzikálových rolích a že má ve svém r...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Zmlsněte povídky ze světa singles

zit jako single 200V nakladatelství Listen v edici Česká povídka vyšla útlá knížečka Žít jako single obsahující 9 povídek od současných českých autorů.

...

Literatura

Barbara Larriva: Poppy

Piranesi 200Poppy mne oslovila ve dvou čtenářských rovinách. První byla celkem běžná: je to opravdu příjemný duchovní příběh, který řeší problém pokažených rodinných vztahů a následného uvědomění si svých chyb a odpuštění. A druhá rovina mne chytila za s...

Divadlo

Pomozte svému divadlu: Kampaň slaví dílčí úspěch, ale divadelníci jsou stále bdělí.

pomozte svemu divadluNa tiskové konferenci Asociace profesionálních divadel ČR, která stojí za informační kampaní Pomozte svému divadlu, slíbil ředitel úřadu Ministerstva kultury Milan Kupka, za...

Film

Skleněný pokoj: Jednoduchost, funkčnost a mnoho světla

Skleneny pokoj perexKdysi, při návštěvě Brna, jsem měla tu čest, vidět vilu Tugendhat v jarním období. Tehdy jsem ještě nevnímala detaily, ale i tak ve mně zůstalo slovo „funkcionalismus“ viset dosud, a vila je jeho první asociací v mé mysli. Jmenuje s...