O čmelácích vážně i nevážně

O čmelácích vážně i nevážně

navrat cmelaku 200V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.

 

 

V recenzi Divočiny v zahradě jsem psala, že mě potěší, když u nás vyjdou i další autorovy knihy, a to především proto, že se mi líbil jeho styl plný zajímavostí i humoru. Proto jsem se na Návrat čmeláků moc těšila a se čtením vůbec neváhala.

Davea Goulsona si musíte zamilovat už v úvodu, kde vysvětluje, jak se dostal k lásce ke čmelákům i přírodě. Jeho první snaha o záchranu čmeláku skončila požárem, když je vysušoval fénem, nehoda se stala také s topným tělískem a akváriem a bylo toho mnohem více. Doma choval spoustu domácích mazlíčků a prováděl nejrůznější experimenty. „Mohl bych zmínit nepěkný osud mého axolotla nebo můj zpackaný pokus o korektivní chirurgický zákrok na vážně zraněném havranovi. Postačí ale uvést, že stát se jedním z mých domácích mazlíčků byla nebezpečná záležitost,“ shrnuje na straně 15.

Titul můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jak chránit čmeláky

Kniha se zaměřuje především na čmeláka pruhovaného, kterého popisuje v první kapitole. Dále se věnuje roku čmeláka, dalším jeho druhům, popisuje jeho historii nebo autorem založenou organizaci Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků). Spousta informací vychází přímo z práce Dava Goulsona, z jeho pozorování nebo například pokusů třeba s návraty čmeláků domů. Velmi mě v tomto ohledu zaujalo vyprávění o hledání detekčních psů na čmeláky a novinkou pro mě byly vysvětlené čmeláčí války nebo informace o kurážnějších čmelácích zemních a rokytovích. Ty je lepší nechat na pokoji. Autora v ojedinělých případech pronásledovaly obzvlášť agresivní dělnice. „Když jsou opravdu naštvaní, koušou a bodají žihadlem současně a není snadné je od toho odradit. Velmi nerad to přiznávám, ale při více než jedné příležitosti jsem čmelákovi utrhl hlavu, když jsem se ho snažil odstranit, poté co se mi pevně zakousl do oblečení,“ píše na straně 151.

Hlavním apelem knihy je, že ochranářství není něco, co bychom měli nechat na druhých a ochrana čmeláků je něco, čemu se může věnovat kdokoli. Jediný keřík levandule na terase nebo v okenním truhlíku přiláká a nakrmí čmeláky i v centru města. Každý, kdo má zahradu, může ohromně pomoct – vysadit nějaký kostival, hadinec, náprstníky, pažitku pobřežní, orlíčky atd. a výsledky budou viditelné téměř okamžitě,“ zdůrazňuje v závěru Dave Goulson.

Oproti Divočině v zahradě se mi tento titul četl trochu hůře – zdálo se mi, že autor hodně odbočoval a místy se mi text zdál zdlouhavý, ale čtení mě bavilo a vše vyvážilo plno zajímavých informací. Návrat čmeláků rozhodně vede k tomu si těchto tvorů více všímat a přemýšlet nad tím, co se okolo nás v přírodě děje, což bylo jistě cílem.

Dave Goulson (* 1965) vystudoval biologii na Oxfordské univerzitě a v současnosti působí jako profesor biologických věd na univerzitě v Sussexu. Vydal více než 190 vědeckých článků o čmelácích, včelách, motýlech a dalších druzích hmyzu. V roce 2006 založil Bumblebee Conservation Trust (Společnost na ochranu čmeláků), která svou průlomovou ochranářskou prací získala Heritage Lottery Award za nejlepší projekt v oblasti životního prostředí. Jedním z jejích cílů je navrátit do původní domoviny čmeláka pruhovaného, který ve Velké Británii zcela vyhynul. Biology and Biotechnology Research Council v roce 2010 Goulsonovi udělil ocenění Sociální inovátor roku. Je autorem další úspěšné knihy o přírodním zahradničení Divočina v zahradě.

navrat cmelaku

Návrat čmeláků
Autor: Dave Goulson
Překlad: Lenka Adamcová
Žánr: zvířata, příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 80 %

https://www.knihykazda.cz/dave-goulson-navrat-cmelaku/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Melancholie Štefana Margity

200maAlbum plné slavných melodií od šansonu po muzikál, to je nová nahrávka světově proslulého operního pěvce Štefana Margity. Dostala název Melancholie a jde, jak sám pěvec říká, o jeho první album se skladbami na pomezí žánrů. „Když jsem v prodejně Metropoli...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Vyžene Exorcismus ďábla z mé nejlepší kamarádky?

Exorcismus me nejlepsi kamaradky, perexPtá se Abby, ptám se já. Jestli dostanu odpověď, na to si budu muset chvilku počkat. Minimálně do závěru knihy Gradyho Hendrixe. Filmů o démonech už jsem pár viděla, ale démonskou kn...


Literatura

Pozor! Za tebou

za tebou 200V červenci vyšel u nakladatelství Kalibr příběh Za tebou britské autorky Sibel Hodge s thriller prvky. Jedná se o příjemnou oddechovku, která se čte sama!

 

...

Divadlo

Dům jako živá bytost?
ImageCo je to “domov”? Nelehká otázka, viďte? Pro každého z nás tento pojem může představovat něco naprosto odlišného, ale vždy velice osobního. Je to hnízdo, ze kterého jsme, sotva plnoletí, vyletěli vstříc nástrahám života? Nebo možná malá garsonka, ve k...

Film

Princezna rebelka bez meče a magických sil čelí mimořádnému nebezpečí

princezna rebelka200Animované dobrodružství z jednoho království, kde se malá uličnice a rebelka začne vydávat za princeznu. Přepych na hradě si ale dlouho neužívá, protože vyráží na dobrodružnou cestu za záchranou korunního prince. Pro filmové dobrod...