Když se nejhorší noční můry stávají realitou…
Kultura21.cz

Když se nejhorší noční můry stávají realitou…

spolceni nicemu200Loni v únoru vydalo nakladatelství Grada objemnější detektivní příběh Spolčení ničemů, které napsal uznávaný francouzský autor Maxime Chattam. Pokud holdujete detektivním příběhům a nevadí vám brutální, opravdu drsné provedení, pak vám tento napínavý a místy nechutný příběh vřele doporučuji.


Autor u nás neznámý, ve Francii jednička

Maxime Chattam (* 1976) je francouzský spisovatel, který strávil v dětství několik let v Americe, kde se některé jeho romány odehrávají. Studoval moderní literaturu a později krimonologii na univerzitě v Paříži, ale studium nedokončil. Místo toho začal pracovat v knihkupectví a o víkendech se věnoval psaní. První román Ďáblova duše mu vyšel v roce 2002 a vznikl podle něj i televizní film. Od té doby napsal 26 románů a etabloval se jako muž číslo 1 francouzského thrilleru.

„Násilí je nakažlivé“

Francií otřásají případy bestiálních zločinů, promyšlených brutálních vražd. Vyšetřuje je zejména trio detektivů Alexis Timée, krásná Ludivine Vankerová a neohrožený Segnon Dabo. Ke spolupráci přemluví i expertního kriminologa Richarda Mikelise, který se k vyšetřování vrací z důchodu, jelikož náplní jeho práce je vcítit se do role pachatelů – a to rozhodně není jednoduchá ani pěkná práce. Před tímto týmem stojí nelehký úkol, zastavit epidemii vražedného násilí. Neboť při bližším zkoumání zjišťují, že hrůzné události nemá na svědomí pouze jeden pachatel a delikventi dokonce neoperují pouze ve Francii, ale i v dalších státech a jejich činy jsou koordinové. Jak do toho zapadá nacistické dědictví a co všechno se musí stát, aby bylo zlo poraženo?

„Násilí je droga“

Spolčení ničemů, tedy vrahů, vyvrhelů, pedofilů, prostě lidské spodiny, se předhání v tom, kdo provede ohavnější zločin. Musí být zastaveni, ale původ tohoto spolku je překvapivý a sahá daleko do minulosti, takže vymýtit je nebude jen tak jednoduché. Autor rozehrál mimořádně zajímavou hru tím, že dokázal umně propojit několik zdánlivě nesouvisejících věcí a vytvořit logické, napínavé a velmi brutální dílo. Chattam se rozhodně nebojí experimentovat, vždyť už rozdělení knihy v půlce na dvě části bylo zajímavým zvratem. Zakomponování nacistických ideologií se může zdát prvoplánovité, nicméně do schématu ničemů sedí a rozhodně nepůsobí jako pěst naoko. Překvapilo mě, že jsme se při vyšetřování nedrželi jen Francie, ale navštívili jsme i Skotsko, Polsko a Kanadu.

Moderní krimi

Spolčení ničemů je prvním dílem série Ludivine Vankerová a začíná pěkně zostra! Přináší napínavý příběh plný brutálních případů, na které musíte mít silný žaludek, takže tohle čtení rozhodně není pro všechny. Autor se nedrží zpátky a přináší nečekané zvraty, napětí a to vše rychle utíká díky krásné stylistice a rychlým úderným dialogům. Pokud na to máte žaludek, určitě tento příběh vyzkoušejte!

spolceni nicemu

Název: Spolčení ničemů
Autor: Maxime Chattam
Žánr: detektivka, krimi
Originální název: La conjuration primitive (2013)
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 448
Hodnocení: 90 %

https://www.grada.cz/spolceni-nicemu-11118/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Pozor na žihadla aneb Vidíš-li vosu, nehýbej se

hous 200Že i něžné pohlaví umí jít za svým hlava nehlava, a třeba i za hranici zákona, o tom vypráví kniha šestnácti krimipovídek Evy Houserové, která právě vychází v nakladatelství JaS.

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Vraždy s příchutí a odérem kávy

200liKaždý člověk má občas pocit, že jej osud a především jeho rány a nepřízeň dokážou semlít jako kávová zrna. Občas je to nahrubo, občas na jemný prášek. Druhá varianta je ta, která sedí na Clare, hlavní hrdinku detektivního románu Jako v kávovém mlýnku z per...


Literatura

Žít a nechat žít – jak oslavit život? Vlastní smrtí...

ZIT A NechatArtur je muž středního věku, který žije v dobré čtvrti v bezdětném manželství se svou ženou Afrou, v řadovém domku jakých je v jeho čtvrti plno. Pracuje jako vedoucí skladu v toaletních potřebách. Každý den je jako ten předchozí a jedinou světlou v...

Divadlo

Tři mušketýři pod brněnskou oblohou

musketyrivbrne-perexDevátým rokem se v objektu Moravského zemského muzea, na Biskupském dvoře na Zelném trhu konala premiéra inscenace, která byla (jako vždy v minulosti) připravena právě pro tento nádherný prostor pod širým neb...

Film

Tady to musí být je trpkou podívanou

altDo českých kin v oficiální distribuci vstoupí na konci dubna snímek Tady to musí být. Kontroverzní počin na pomezí dramatu a komedie rozdělil nejen filmové kritiky, ale i samotné diváky na dva tábory. Jedni ho považují za geniální, jiní z...