Drsný příběh Ze sídliště
Kultura21.cz

Drsný příběh Ze sídliště

ze sidliste 200V září vydalo nakladatelství Odeon silný příběh ze současnosti dánského autora Jonase T. Bengtssona Ze sídliště. Zmar, bezvýchodnost, korupce, drogy a tři silné hlavní postavy na pozadí neútěšné sociální situace.

 O autorovi

Jonas T. Bengtsson (1976) je významný dánský prozaik. Debutoval roku 2005 románem Amininy dopisy a získal za něj cenu pro literární debut roku. I druhý román Submarino (2007) přinesl autorovi úspěch: strhující vyprávění o dvou bratrech, kteří jsou poznamenáni tragickou událostí z dětství, se dočkal filmového zpracování a následně filmové ceny Severské rady. Roku 2010 autor obdržel literární cenu Pera Olova Enquista. Pohádka postupně vyjde v osmi zemích a jsou zakoupena i filmová práva.

„Hrdinové“ ze sídliště

Danny je nečekaně propuštěn z vězení, kde si odpykával osmiletý trest za ublížení na zdraví. Vydává se do Kodaně, aby našel své přátele ze sídliště, se kterými vyrůstal, Malika a Christiana. Jejich osudy jsou rozdílné, sídliště je to, co je spojuje – šeď na pozadí násilností, drog a kriminality. Danny se pustil na zločineckou dráhu a už pro něj není cesty zpět, Malik studuje na zubaře a Christian obrátil a ze zlodějíčka se stal policistou, dokonce má rodinu. Náš hrdina se dovídá, že Malik před několika dny záhadně zmizel a rozhodne se ho najít. Jeho zarputilost ho dostane do hledáčku gangů, ale za každou cenu se tomu chce dostat na kloub. Proč Malik zmizel, za jakých okolností a z jakého důvodu někdo zatahal za nitky, aby ho dostal z lapáku?

Anorektický jazyk

V doslovu Radky Stahr s názvem Antihrdinové dánského Tarantina se mluví o typizaci skandinávské literatury a její význačnosti, třeba právě tím, co autorka označuje jako anorektický jazyk. Užitý jazyk příběhu je střízlivý, prim hrají krátké věty a důraz je kladen na to, co se děje mezi řádky. Ne každému tato forma sedne, ale jak si zvyknete, budete jí naprosto pohlceni. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti.

Překvapení roku?

Přečtené je to raz dva, a i když je Danny kriminálník, prostě mu tak nějak fandíte a přiroste vám k srdci. Místo, kde hlavní hrdinové vyrůstali, je neodvratně poznamenalo a hrálo v příběhu neopomenutelnou roli. Pokud preferujete ponuré příběhy s nepříliš dialogy, které vás dostanou svým minimalismem a výpovědí doby, Ze sídliště je přesně pro vás.

Název: Ze sídliště
Autor: Jonas T. Bengtsson
Žánr: detektivka, román
Originální název: Fra blokken (2020)
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 304
Hodnocení: 90 %

https://www.euromedia.cz/ze-sidliste/kniha/13799/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Joakim Brodén před Masters of Rock vzkazuje: „Ještě Jedno Pivo!!!!“

sabaton 200Metalovou kapelu Sabaton, v jejímž čele stojí charismatický Švéd s českými kořeny Joakim Brodén, není třeba příliš představovat. Češi si jejich hudbu plnou válečných motivů zamilovali a každé jejich vystoupení je...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Zasmějte se u Deníku rostoucího bříška

denik rostouciho briska 200Ve vydavatelství CPress ve společnosti Albatros Media vyšla před pár dny kniha Deník rostoucího bříška od Barbory Trojanové a odstartovalo tak novou edici knih nazvanou Kamarádky kamarádkám.


Literatura

S jako symbol pro naději

superman a lide z oceli 200Jedno z největších jmen komiksové literatury Grant Morrison (zasáhl do příběhů o X-Menech, Batmanovi, JLA) spolu s esy Ralphem „Ragsem“ Moralesem a Andym Kubertem ...

Divadlo

Vitamín D aneb Divadla spolu!

vitaminD 200Divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky se spojili v unikátním, společném projektu, který všem divákům umožní být při tom. Zástupci třinácti divadel od Chebu až po Ostravu si vymysleli společnou kreativní výzvu, v rámci které každý zúč...

Film

Yes man říká na všechno ano

yes man 200Romantická komedie Yes man (2008) pokračuje směrem, kterým se Jim Carrey vydal už kdysi dávno. Společně s krásnou Zooey Deschanel zažívá tentokrát trochu jiné dobrodružství. Učí se říkat „ano“ v...