Sen noci svatojánské : Shakespeare by se nejspíš divil

Sen noci svatojánské : Shakespeare by se nejspíš divil

Tisk

sen noci svatojanskeV sobotu 13. října 2012 se ve zlínském Městském divadle uskutečnila premiéra komedie z pera mistra svého oboru Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Přicházející noc byla říjnová a chladná, takže představa snění či snového oparu pod korunami stromů v potemnělém lese byla něčím na hony vzdáleným. Ale i tak jsem měla občas pocit, že se mi vše jenom zdá, že to, co se kousek ode mne odehrává, nemůže být pravda. Avšak výbuchy smíchu v hledišti a opětovná bolest bránice způsobená záchvaty smíchu mě ujistila, že bdím.

Čtyři milenecké páry Theseus a Hippolyta, Oberon a Titanie, Egeus a Helena, Lysandr a Hermie, naštvaný otec, jehož vůli odmítá tvrdohlavá a především zamilovaná dcera Hermie vyplnit, duch – potměšilý a škodolibý zmatkař Puk a partička zedníků a herců amatérů v jednom rozjeli na jevišti podívanou, o které se mi ani nesnilo. Alfou i omegou je láska, touha být s milovanou osobou a peripetie, které s milostným citem souvisí a doprovází jej. A jakoby nestačilo, že pořádně dokáže vše zamotat milostný cit sám o sobě, tak se do toho všeho vloží ještě škodolibý elf Puk, který způsobí, že „dva se jedné dvořit budou, aspoň neumřeme nudou“. Je pravda, že nuda je to poslední co během představení hrozí, neboť zoufalé výlevy lásky či milostné tokání na jevišti střídá partička zedníků, kteří se neuměle, ale s o to větším nadšením vrhají do hraní.

sen noci svatojanske

Slovní spojení herecký koncert, které mě v souvislosti s inscenací napadá, není úplně od věci, protože hudební a zvuková stránka představení, to byla kapitola sama pro sebe. A kapitola velmi povedená. Obrovský buben a ostatní hudební nástroje z dílny Václava Kořínka a jejich tóny dodaly představení na živočišnosti, syrovosti a zemitosti. Přesně tato atmosféra mi sedí na les, jenž je ovládán pevnou rukou krále elfů. Místo, které nepostrádá tajuplnost, kde nadpozemské bytosti provozují svoje rejdy. A to i díky tomu, že obrovský buben vyvolával iluzi zářícího měsíce v úplňku.
Do první řady jen s pláštěnkou, tak by mohla znít zásadní informace pro diváky. Jednou z nejdůležitějších součástí kulis je totiž bazén naplněný vodou, který „hraje“ o sto šest. Tůň, lesní jezírko nebo také močál tvoří „pupek světa“ této inscenace. Mám docela obavy, že dost představení bude muset být zrušeno, neboť herci se budou potýkat s rýmou a nachlazením, případně dojdou úhony po uklouznutí na mokrém povrchu. Nicméně snad je bazén naplněn „živou vodu“ a tou se herci vzájemně polévají, nijak jinak si nedovedu vysvětlit tu energii a radost z hraní, která z herců při vodních scénách doslova kape. A nejen při vodních scénách. Je evidentní, že herci nejen zvládli své role po technické stránce na výbornou, ale dávají do nich vše, hrají „jak o dušu“. Poklonu si zaslouží vyseknout všichni, ale pomyslný klobouk bych ráda smekla před výkonem Hany Briešťanské. Především po lásce toužící Helena, jíž její vyvolený Egeus vytrvale odmítá, je dechberoucí.

sen noci svatojanske

Od dob, kdy Shakespeare napsal Sen noci svatojánské, uběhlo hodně vody. Sen se dočkal bezpočtu ztvárnění na divadelních prknech. Proto předpokládám, že bylo nepříliš jednoduché vymyslet nové ztvárnění. Vzít přiměřeně klasického základu, přiměřeně „nových originálních prvků“ a splácat z toho celek, který neurazí staromilce, ani neznudí diváky nakloněné inovátorství a experimentům. O tom, že se musí jednat o balancování na pověstné hraně, nepochybuji. Reakce publika potvrdila, že inscenace balancuje bez potíží a troufám si předvídat, že se bude těšit přízni diváků.

alt

Sen noci svatojánské
Žánr: komedie
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Petr Khek
Scénář: Michal Syrový
Hrají: Théseus / Oberon: Luděk Randár
• Hippolyta / Titanie: Eva Daňková
• Egeus / Klubko / Pyramus: Radoslav Šopík
• Lysandr / Poříz: Marek Příkazký
• Demetrius / Píšťala / Thisba: Zdeněk Lambor
• Helena / Fortel / Lev: Hana Briešťanská
• Hermie / Střízlík / Zeď: Marie Vančurová
• Puk / Filostratés: Radovan Král

Premiéra: 13. 10. 2012

alt

Hodnocení: 95%

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jan Hrušínský: Když vedete divadlo, je dobré znát zblízka profese, které k němu patří

Jan Hrušínský

„Jsem rád za každou roli, která je dobře napsaná, je v ní člověk se všemi klady i zápory, když je v ní zkrátka co hrát. Dobrá hra je u divadla základním předpokladem k tomu, aby její inscenace diváka oslovila, aby mohla mít ...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Hráči - Komorní scéna Aréna
Hráči 200Hercům nejvyšší kategorie, těm, kteří dokážou svou profesi vypilovat na mistrovskou úroveň jemně cizelovaných detailů, říkám, čistě jen pro svou potřebu, hráči. Ostravská Komorní scéna Aréna má stejnojmennou Gogolovu klasiku na repertoáru už šestý...

Divadlo

Halloweenská noc patřila ve Zlíně premiéře hry Kráska z Leenane

kraska200Městské divadlo Zlín se rozhodlo právě na Halloweenský večer, 31. října, uvést tragikomedii irského autora Martina McDonagha Kráska z Leenane. Jak se povedlo převést tuto trýznivou hru, nabitou referencemi na nelehký život v zapadlém Irsku, na zlín...

Film

Gladiátor je taky sportovec

200filmFilm Gladiátor (2000) byl ve své době jedním z nejlepších filmů vůbec. Více než dvouhodinové drama, které kombinuje zručné švihání mečem a citové vydírání, je výsledkem nejenom značné filmové evoluce, ale taky té společenské. Russell Crowe v něm totiž...