Je tu nová série nejen o technologiích
Kultura21.cz

Je tu nová série nejen o technologiích

zlomeny genius 200Zlomený génius je prvním dílem z cyklu knih s Willem Parkerem od Drewa Murraye. Pokud vás zajímají technologie a láká netradiční prostředí, určitě se do knihy pusťte.

 

 

 

V prvé řadě musím pochválit zdařilou obálku, kterou navrhla známá tvůrkyně Diana Delevová. V tomto případě pracovala s modrou barvou a také motivem města a cesty v pozadí a třemi postavami. Ty doplňuje výrazný bílý název knihy a vše je ozvláštněno náhodným proudem znaků působícím jako vodotisk. Jedná se o dobrý nápad, který je knize sedí.

Hlavním hrdinou je Will Parker, mladý ředitel velké technologické firmy. Ten se v minulosti dopustil programovací chyby, kvůli které zemřela vysokoškolačka a aby svou vinu odčinil, začne pracovat v kyberdivizi FBI. Jako zvláštní agent se ocitá na festivalu Comic-Con, kde došlo k vraždě. Oběť má navíc něco společného s kvantovým počítačem, který se Will kdysi snažil získat. Dává se dohromady s inspektorkou Danou Lopezovou a kolegou od FBI Thomasem Deckerem a brzy zjišťuje, že stopy vedou na dark net, kde probíhá aukce, do které je zapojen jak legendární čínský hacker, tak ruští mafiáni i manažer významné firmy.

Kniha je unikátní svým prostředím – autor se na takových akcích sám pohybuje a díky tomu vše působí uvěřitelně a čtenář má pocit, že tam sám je. Nechybí zde ani napětí, nebo technologie. Osobně mám však dojem, že bez dark netu už není podobná detektivka a také musím souhlasit s komentářem na Databázi knih: „Jen snad kdyby se autor vyhnul obvyklým šablonkám jiskření mezi agenty a temných strašáků z minulosti, které snad visí jako odškrtávací seznam nad stolem každého vydavatele, aby vůbec uvažoval, že knížku pustí mezi nás, bylo by to za plný počet.“ Když čtete podobnou knihu výjimečně, tak vám to nevadí, ale jak se vám jich dostane do rukou více, jedná se o patrný trend, nebo spíše až klišé.

Při čtení mě velmi překvapil překladatel Milan Lžička, a to zajímavými a pro mě netradičními výrazy a spojeními. Například namoutě kutě jsem si musela hledat a nepřekvapilo mě, že se nachází například v díle Bylo nás pět. Mezi další nezvyklé fráze patřilo: klika jako blázinec nebo peláším ozlomkrk a já byla ráda, že se mi rozšířila slovní zásoba.

Zlomený génius není nikterak přelomová kniha, ale i přes tu šablonovitost se četla dobře a ráda se s Willem Parkerem zase setkám u dalšího dílu.

Drew Murray vyrůstal na jihozápadě Ontaria, na Ivey Business School získal titul MBA a vybudoval si úspěšnou kariéru v oboru firemních technologií, poté se však začal věnovat investování a vzdělávání. Je rozený snílek, takže má rád sci-fi a fantasy, je mistrem únikovek a milovníkem her na hrdiny. Narazit na něj můžete na fanouškovském festivalu Comic Con, případně na Western University či Fanshawe College, kde vyučuje. Coby nadšenec do techniky, sil, které ji pohánějí a jejího vlivu na společnost vytvořil cyklus příběhů o Willu Parkerovi s cílem pobavit, ale i prozkoumat odvrácenou stranu technologií.

zlomeny genius

Zlomený génius
Autor: Drew Murray
Překlad: Milan Lžička
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 328
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/459030-zlomeny-genius.html


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Nanovo: „Snažíme se prodávané předměty vytrhávat z kontextu doby a zasazovat je do moderních interiérů.“

nano200Přinášíme vám rozhovor s Jirkou Mrázkem a Adamem Karáskem, kteří stojí za eshopem a dnes i kamennou prodejnou s názvem Nanovo. Ta se zaměřuje především na designový nábytek druhé poloviny 20. století a my se zeptali, jak k tomu vlastně došli a na spoustu ...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Lovci – letní superhrdinské čtení od Františka Kotlety

kotleta lovci 200Nakladatelství Epocha nám servíruje další výborný chod, tentokráte futuristickou akční adrenalinovku od Františka Kotlety, která nese úsečný název Lovci. Kdo by si ji neměl nechat ujít a čím vším oblaží vaše smysly, se dozvíte v nás...


Literatura

Věra Čáslavská a dějinné přemety

altJsou knihy, které by člověk neměl minout. Novinka Pavla Kosatíka nazvaná Věra Čáslavská – Život na Olympu patří mezi ně. Příběh slavné gymnastky se dá číst doslova jedním dechem.

Divadlo

Listopadová D21

divadlo 21Divadlo D21 má v posledních dnech skutečně napilno. Blíží se premiéra Gulliverových cest, listopadový program je nabitý a stále roste obliba tohoto koutku divadelní kultury známého i jako divadlo Malé Vinoh...

Film

The Help „Odvaha přeskočila jednu generaci.“

help PEREXA je tu opět jeden ze srdcervoucích příběhů, tentokrát o tahání figurek po černých polích těmi bílými, jak se jim to na šachovnici hodí. Příběh klasicky postavený na motivu nejlepšího přátelství, které pomalu, ale jistě nakonec zpřetrhají odlišné mo...