Je tu nová série nejen o technologiích

Je tu nová série nejen o technologiích

zlomeny genius 200Zlomený génius je prvním dílem z cyklu knih s Willem Parkerem od Drewa Murraye. Pokud vás zajímají technologie a láká netradiční prostředí, určitě se do knihy pusťte.

 

 

 

V prvé řadě musím pochválit zdařilou obálku, kterou navrhla známá tvůrkyně Diana Delevová. V tomto případě pracovala s modrou barvou a také motivem města a cesty v pozadí a třemi postavami. Ty doplňuje výrazný bílý název knihy a vše je ozvláštněno náhodným proudem znaků působícím jako vodotisk. Jedná se o dobrý nápad, který je knize sedí.

Hlavním hrdinou je Will Parker, mladý ředitel velké technologické firmy. Ten se v minulosti dopustil programovací chyby, kvůli které zemřela vysokoškolačka a aby svou vinu odčinil, začne pracovat v kyberdivizi FBI. Jako zvláštní agent se ocitá na festivalu Comic-Con, kde došlo k vraždě. Oběť má navíc něco společného s kvantovým počítačem, který se Will kdysi snažil získat. Dává se dohromady s inspektorkou Danou Lopezovou a kolegou od FBI Thomasem Deckerem a brzy zjišťuje, že stopy vedou na dark net, kde probíhá aukce, do které je zapojen jak legendární čínský hacker, tak ruští mafiáni i manažer významné firmy.

Kniha je unikátní svým prostředím – autor se na takových akcích sám pohybuje a díky tomu vše působí uvěřitelně a čtenář má pocit, že tam sám je. Nechybí zde ani napětí, nebo technologie. Osobně mám však dojem, že bez dark netu už není podobná detektivka a také musím souhlasit s komentářem na Databázi knih: „Jen snad kdyby se autor vyhnul obvyklým šablonkám jiskření mezi agenty a temných strašáků z minulosti, které snad visí jako odškrtávací seznam nad stolem každého vydavatele, aby vůbec uvažoval, že knížku pustí mezi nás, bylo by to za plný počet.“ Když čtete podobnou knihu výjimečně, tak vám to nevadí, ale jak se vám jich dostane do rukou více, jedná se o patrný trend, nebo spíše až klišé.

Při čtení mě velmi překvapil překladatel Milan Lžička, a to zajímavými a pro mě netradičními výrazy a spojeními. Například namoutě kutě jsem si musela hledat a nepřekvapilo mě, že se nachází například v díle Bylo nás pět. Mezi další nezvyklé fráze patřilo: klika jako blázinec nebo peláším ozlomkrk a já byla ráda, že se mi rozšířila slovní zásoba.

Zlomený génius není nikterak přelomová kniha, ale i přes tu šablonovitost se četla dobře a ráda se s Willem Parkerem zase setkám u dalšího dílu.

Drew Murray vyrůstal na jihozápadě Ontaria, na Ivey Business School získal titul MBA a vybudoval si úspěšnou kariéru v oboru firemních technologií, poté se však začal věnovat investování a vzdělávání. Je rozený snílek, takže má rád sci-fi a fantasy, je mistrem únikovek a milovníkem her na hrdiny. Narazit na něj můžete na fanouškovském festivalu Comic Con, případně na Western University či Fanshawe College, kde vyučuje. Coby nadšenec do techniky, sil, které ji pohánějí a jejího vlivu na společnost vytvořil cyklus příběhů o Willu Parkerovi s cílem pobavit, ale i prozkoumat odvrácenou stranu technologií.

zlomeny genius

Zlomený génius
Autor: Drew Murray
Překlad: Milan Lžička
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 328
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/459030-zlomeny-genius.html


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

Dolls in the Factory 200Čtveřice Dolls in the Factory z Frýdku-Místku není na tuzemské hudební scéně nováčkem. Za svoje působení vydala EP Hurricane (2012) a album Statues (2013). Píseň Believe zazněla ve filmu Křídla Vánoc (2013) a se songem Ch...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Porodní bába nebo anděl smrti?

baba uvodkaPorodní bába se doma ve Finsku v roce 2012 stala románem roku. I v Česku získává velký ohlas a nakladatelství Argo připravilo nedávno dotisk prvního vydání. V mezičase se chystá divadelní i filmové zpracování. Čím čtenáře příběh porodní báby odehrá...


Literatura

Poznejte druhý Azkaban - Věže Asperfellu

Veze Asperfellu perexBriony by si nikdy nepomyslela, že se někdy ocitne v Asperfellu. Nebyla přece ani mág, ani zločinec. Byla dcerou šlechtice, která měla věčně zablácené šaty a prsty špinavé od inkoustu, protože buď seděla s nosem zabořen...

Divadlo

Z malého brouka v hlavě velké divadlo

brouk v hlave 200Městské divadlo Zlín se derniérou rozloučilo s hrou Brouk v hlavě, ve které v dvojroli exceluje Pavel Vacek, a nejen on.

...

Film

Pátá Mission: Impossible skvěle funguje jako příjemná oldschoolová podívaná

mission200Nedávno skončený rok 2015 byl ve filmovém světě především ve znamení několika špionských filmů a sérií. Vedle svérázné bondovské pocty Kingsman: Tajná služba, parodie Špionka nebo thrilleru Krycí jméno U.N.C.L.E se vrátily i dvě největší žánrové zna...