Je tu nová série nejen o technologiích
Banner

Je tu nová série nejen o technologiích

Tisk

zlomeny genius 200Zlomený génius je prvním dílem z cyklu knih s Willem Parkerem od Drewa Murraye. Pokud vás zajímají technologie a láká netradiční prostředí, určitě se do knihy pusťte.

 

 

 

V prvé řadě musím pochválit zdařilou obálku, kterou navrhla známá tvůrkyně Diana Delevová. V tomto případě pracovala s modrou barvou a také motivem města a cesty v pozadí a třemi postavami. Ty doplňuje výrazný bílý název knihy a vše je ozvláštněno náhodným proudem znaků působícím jako vodotisk. Jedná se o dobrý nápad, který je knize sedí.

Hlavním hrdinou je Will Parker, mladý ředitel velké technologické firmy. Ten se v minulosti dopustil programovací chyby, kvůli které zemřela vysokoškolačka a aby svou vinu odčinil, začne pracovat v kyberdivizi FBI. Jako zvláštní agent se ocitá na festivalu Comic-Con, kde došlo k vraždě. Oběť má navíc něco společného s kvantovým počítačem, který se Will kdysi snažil získat. Dává se dohromady s inspektorkou Danou Lopezovou a kolegou od FBI Thomasem Deckerem a brzy zjišťuje, že stopy vedou na dark net, kde probíhá aukce, do které je zapojen jak legendární čínský hacker, tak ruští mafiáni i manažer významné firmy.

Kniha je unikátní svým prostředím – autor se na takových akcích sám pohybuje a díky tomu vše působí uvěřitelně a čtenář má pocit, že tam sám je. Nechybí zde ani napětí, nebo technologie. Osobně mám však dojem, že bez dark netu už není podobná detektivka a také musím souhlasit s komentářem na Databázi knih: „Jen snad kdyby se autor vyhnul obvyklým šablonkám jiskření mezi agenty a temných strašáků z minulosti, které snad visí jako odškrtávací seznam nad stolem každého vydavatele, aby vůbec uvažoval, že knížku pustí mezi nás, bylo by to za plný počet.“ Když čtete podobnou knihu výjimečně, tak vám to nevadí, ale jak se vám jich dostane do rukou více, jedná se o patrný trend, nebo spíše až klišé.

Při čtení mě velmi překvapil překladatel Milan Lžička, a to zajímavými a pro mě netradičními výrazy a spojeními. Například namoutě kutě jsem si musela hledat a nepřekvapilo mě, že se nachází například v díle Bylo nás pět. Mezi další nezvyklé fráze patřilo: klika jako blázinec nebo peláším ozlomkrk a já byla ráda, že se mi rozšířila slovní zásoba.

Zlomený génius není nikterak přelomová kniha, ale i přes tu šablonovitost se četla dobře a ráda se s Willem Parkerem zase setkám u dalšího dílu.

Drew Murray vyrůstal na jihozápadě Ontaria, na Ivey Business School získal titul MBA a vybudoval si úspěšnou kariéru v oboru firemních technologií, poté se však začal věnovat investování a vzdělávání. Je rozený snílek, takže má rád sci-fi a fantasy, je mistrem únikovek a milovníkem her na hrdiny. Narazit na něj můžete na fanouškovském festivalu Comic Con, případně na Western University či Fanshawe College, kde vyučuje. Coby nadšenec do techniky, sil, které ji pohánějí a jejího vlivu na společnost vytvořil cyklus příběhů o Willu Parkerovi s cílem pobavit, ale i prozkoumat odvrácenou stranu technologií.

zlomeny genius

Zlomený génius
Autor: Drew Murray
Překlad: Milan Lžička
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 328
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/459030-zlomeny-genius.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Petrová: Nepříjemnosti života mne obohatily a ozdravily

raw200Kdysi začala s raw food, jako téměř každý, převážně ji k tomu vedly zdravotní důvody. A založila postupně dva weby věnující se především receptům a stravování, které sama považuje za zdraví podporující. A nyní se objevila jako součást knihy, která nejen prop...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Ochutnávačka. Práce plná laskomin?

Ochutnávačka, perexMilujete jídlo? Pak vám možná povolání ochutnávače připadá jako ideální zaměstnání. Jenže to rozhodně není. Ne v případě Magdy, hlavní hrdinky románu z druhé světové války. Ano, ochutnala spoustu laskomin, ale každé sousto ji mo...


Literatura

Náměsíčná Florence a její hrůzyplný příběh

Florence a  Giles albmedia 200Dvanáctiletá Florence vyrůstá se svým bratrem Gilesem v odlehlém chátrajícím sídle. Jsou siroty, jejich výchovu hradí strýček, kterého však nikdy neviděli. Znají ho jen z portrétu na chodbě. Maminka Florence...

Divadlo

Divadelní svět 2012

divadelni-svet 2012 200Na začátku nového roku se hodnotí. Hodnotí se rok uplynulý, jeho činy, výsledky. Ohlédnutí zpátky může přinést zajímavá srovnání, poukázat na to nejdůležitější a navnadit do budoucnosti. I redakce divadla n...

Film

Nebezpečně omamující jízda Rona Howarda

200rushNiki Lauda a James Hunt. Jména, která před pár dekádami vzbudily ve Formuli 1 takový rozruch, že si na své vzájemné rivalitě tito závodníci vystavili schody ke slávě, k níž se ale oba dostali úplně jinými cestami.

...