Vlastimil Hela: Návrat žítkovských bohyní

Vlastimil Hela: Návrat žítkovských bohyní

Tisk

navrat zitkovskych bohyni 200Z některých knih je cítit, že autor čekal, až přijde správný čas a pak veškerý čas šel stranou. Důležité bylo psaní, které šlo samo. Dokonale zpracovaná kniha, to ovšem čtenáři Vlastimila Hely již vědí. Jeho druhá kniha o žítkovských bohyních je velmi čtivá, nenechá vás vydechnout a na každé stránce se dozvídáte mnoho nového a vzrušujícícho. Je to jako kombinace přemýšlivého textu, dokumentárního putování a velkého množství obrázků a listování v kronikách. Jste chvíli v našem moderním světě a chvíli jste tam kdysi v těch nehostinných krajích, kde příroda je tím, kdo vládne. Kde jinou než duchovní silou nelze udržet lidský život v rovnováze.

Možná text osloví vaši zvědavost ohledně historie nebo magie.

Možná text osloví vaši touhu po jednoduchosti světa, jaký kdysi byl.

Možná cokoliv jiného.

„Ticho. Posvátné vibrace přírody tu a tam posilované skromnými osamělými dřevěnými kostelíky i byzantskou vznešeností nedávno opraveného stakčínského pravoslavného chrámu Svaté trojice. Postavili ho při poválečné obnově obce, boji zcela zdevastované. Uvnitř jsem se dal do řeči s popem, knězem, který při mém příchodu promlouval ke dvojici mladých lidí. Připravoval je na svatbu. Po krátkém oťukávání odkud jsem a co tu dělám, i pochvale vskutku krásného chrámu, jsem se docela drze zeptal, jestli se u místních lidí setkává s projevy lidové magie. Zatvářil se tajemně a obratně odvedl řeč na jiné téma. Ten určitě věděl, napadlo mě, nejenom jak se odrába, zbavuje uhranutuí. Později mi řekli, že tu na východě umí každý desiatý člověk vzít na špičku nože žhavé uhlíky, hodit je do studené vody. Když se uhlíky ponoří, je uhranutí potvrzeno. Zůstanou-li na hladině, je všechno v pořádku. To doprovází překřížená stébla čiroku obecného, mohutné stébelnaté trávy, která se u nás pěstuje jako okrasná rostlina. A také vhodné k zaříkáváním.

Keď od chlopa, iď pod klobúk, keď od ženy, iď pod čepec, keď od dievky, iď pod vrkoč…

Potom si tou vodou bylo třeba potírat mimo jiné ruce i čelo, trochu ji vypít – a uhranutí zmizelo, choroba se vyléčila. Snad. V Čechách se doporučovalo mytí ve studené vodě a osušení se vlastní košilí. Otec to po práci v parném dnu dělával stejně. Že by vědomě, jako ochranu?“

Vydejme se na putování krajinami, které stále ještě umí vydat své tajemství, ponořit do něj vnímavé cestovatele a poutníky. Jak dlouho to ale ještě bude trvat? Jsme v křehkých dobách, kdy žítkovské bohyně jen tak tak zmizely ze světa a kdoví, kam se svět nyní posune. A kde skončí jejich tajemství.

A tím víc si ráda uvědomuji fakt, že třeba v knihách a vyprávění Vlastmila Hely budou žít dál, bude tu na ně vzpomínka. A přeji si, aby i za sto let těmto vzpomínkám lidé rozuměli a přistupovali k nim jako ke vzácným pokladům historie.

O autorovi:

Vlastimil Hela (1956) pochází z Bojkovic poblíž Moravských Kopanic, kde se na Žítkové narodil jeho pradědeček. Příběhy z moravsko-slovenského pomezí i tamní bohyně ho přitahovaly od mládí a jeho prvními nesmělými literárními díly byly povídky o kopaničářích. Je autorem řady regionálních historických monografií a také publikací Tajemství bohyní na Žítkové, Ty jsi moje vstupenka do nirvány, umírali i za naši svobodu, Nezapomínáme a Hey Joe! Působí jako mentální kouč a lektor, vede semináře o leadershipu, zvládání času a stresu a komunikaci se zákazníky. Využívá při tom nových poznatků z psychologie, výzkumů lidského mozku a dlouholetých osobních zkušeností. Publikuje v časopise Regenerace a je hlavním koordinátorem Kelského telegrafu.

navrat zitkovskych bohyni

Návrat žítkovských bohyní

Autor: Vlastimil Hela

Počet stran: 279

Vydavatel: Emiment

Hodnocení: 90 %

https://www.eminent.cz/kniha/654_navrat-zitkovskych-bohyni


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Režisérka Eva Toulová: „Tvorba filmu je vždycky risk.“

Toulova 200Eva Toulová je mladá česká režisérka, spisovatelka a výtvarnice, která se dnes věnuje převáženě režii. Má na kontě několik knížek, za sebou celovečerní film Šťastná, dokument Camino na kolečkách a jejím posledním počinem je film Jak se moří reviz...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Ti druzí: Mrazivé, děsivé, neodložitelné

Ti druzíMáte rádi napětí? Autorka bestsellerů Kříďák a Jáma C. J. Tudor má pro vás tentokrát pořádně mrazivou dávku děsu. Napínavý psychothriller s názvem Ti druzí vydalo nakladatelství Euromedia Group. 

...

Literatura

Oxfordská detektivka: V temnotě

v temnote 200Nadějná britská autorka Cara Hunterová si přede dvěma lety vydobyla renomé debutem Někdo blízký a v dubnu jsme pod značkovou lodí nakladatelství Host mohli začíst do druhého dílu série, s úsečným názvem V temnotě.

...

Divadlo

Autentická vzpomínka na devadesátá léta aneb punk’s not dead v brněnském HaDivadle

roky 90 200Jaká byla devadesátá léta pro generaci dnešních třicátníků? Jak jsme prožívali a vnímali dobu, kdy se naši rodiče opět stali dětmi v prchavém ráji divokého kapitalismu? Ondřej Novotný nám ve své nové divadelní inscenaci představuj...

Film

Jak spolu prchali princezna a budoucí písař

princ 200Z trojice nových pohádek, které přichystala Česká televize, spatříme jako první Princeznu a písaře, a to ve stědrovečerním čase. O den později následuje Kdyby byly ryby a na druhý svátek vánoční se můžeme těšit na slovenský příspěvek Láska na vlásk...