Klíč: Minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé

Klíč: Minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé

Tisk

Kathryn HughesováPokud máte chuť na pořádnou dávku romantiky a chcete si i poplakat, přečtěte si spletitý příběh s názvem Klíč. Právě tento román postupně odemyká dveře, za kterými se nachází dávné tajemství, tajná láska, spousta slz a trápení, ale i malých radostí a hlavně – velkých překvapení. Autorka svého prvního románu Dopis opět excelovala! Potěšit se můžete s knihou z nakladatelství Grada.

Kathryn Hughesová se již proslavila svým emotivním a poutavým románem Dopis. Klíč je opět další její vynikající knihou, které nechybí spousta emocí, dobře prokreslených postav, spletitý děj a překvapivé rozuzlení. Hlavní postavou je Sarah, která pátrá po minulosti zchátralého ústavu pro choromyslné Ambergate a přitom, jak už to tak bývá, přichází na kloub starému tajemství své vlastní rodiny. V románu se prolínají dvě časové roviny, současný příběh Sarah z roku 2006 a Amy, která strávila skoro celý svůj život za zdmi v ústavu pro duševně choré v 50. letech 20. století.

Autorka skvěle popisuje podmínky v psychiatrické léčebně, tehdejší způsoby léčby, přístup personálu i osudy Amy a dalších osob, které byly v léčebně mnohdy neprávem zavřené po velmi dlouhou dobu. Byli to často lidé, které tam někdo zavřel úmyslně, protože nezapadali do tehdejších společenských škatulek. Kniha je napsána velmi hluboce a emotivně, okamžitě vás chytne a vtáhne do své ponuré a tajuplné atmosféry. A jak všechno nakonec dopadne? Nebudeme prozrazovat!

Anotace knihy:

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život.

Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.

Kathryn Hughesová

Zdroj foto: Cosmopolis.cz

O autorce:

Britská historička, autorka životopisů a novinářka. Má doktorát z viktoriánske Anglie, který využila hned va své prvotině The Victorian Governess. Je editorkou magazínu Prospect, píše pro The Guardian, The Economist a Times.

Kathryn Hughesová (*1959) o sobě:

„Vždycky jsem ráda psala krátké povídky a vymýšlela si příběhy, ale v žádném případě nejsem příliš plodnou autorkou a nemám za sebou bohatý katalog prací jako někteří jiní spisovatelé. Chtěla jsem už dávno napsat román a poprvé mě napadlo napsat Dopis v roce 2007. Celé to vzešlo z myšlenky, že někdo najde neotevřený dopis a zajímá ho, co se v něm píše. Ale kdo dotyční lidé byli a co stálo v dopise, jsem netušila. Nicméně semínko bylo zasazeno a na mně bylo jen, abych se o něj dobře starala. Ten, kdo řekl, že napsat knihu je jako naplnit bazén vodou pomocí injekční stříkačky, vůbec nepřeháněl. Trvalo tři roky, než jsem ji dokončila, ale na svou obranu musím říct, že jsem v té době ještě pracovala, vychovávala děti a zdokonalovala se v umění prokrastinace!“

Ukázka z knihy Klíč:

Amy byla nejprve hysterická, při každé příležitosti dělala problémy a donekonečna otravovala zdravotní sestry ve snaze vytáhnout z nich nějaké informace. Bohužel ani jedna ji nevyslyšela. Namísto toho se ji pokoušely nacpat léky, aby se uklidnila, aby otupily její smysly a proměnily ji v poslušnou pacientku. Prášky však nebrala. Naučila se dokonale předstírat, že polyká, teatrálně zakláněla hlavu a zapíjela léky vodou, ale pod matrací měla ukrytou hromádku pilulek.

Název knihy: Klíč
Autor: Kathryn Hughesová
Překlad: Iva Bartíková
Počet stran: 344
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 95 %

Klíč

https://www.grada.cz/klic-11650/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Do každé své písničky jsem dal kus sebe, říká německý hudebník Hellmut Sickel

Hellmut Sickel 200Nejdřív ho naše publikum poznalo coby baskytaristu populární německé skupiny Kreis, posléze jako prvního manžela Heleny Vondráčkové. Čas je proti nám, Sprint, Svou partu přátel ještě naštěstí mám - to jsou asi největší hity, které p...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Krize v životě, život v krizi

krize v zivote zivot v krizi 200V září vyšla u nakladatelství universum příručka dvou renomovaných psychiatrů Radkina Honzáka a Vladimíry Novotné Krize v životě, život v krizi. Na krizi se podívají opravdu podrobně a z mnoha nejrůzně...


Literatura

Moodroký chlapec si vás získá

moodroky chlapec200Nakladatelství Ikar před pár dny vydalo další knihu populární spisovatelky Danielle Steel s názvem Modrooký chlapec. Na první pohled mě zaujala půvabná a decentní obálka se zimní tématikou, kde můžeme na pozadí parku se zasněžen...

Divadlo

Zveme vás na komedii Na Zlatém jezeře

na zlatem jezere200V loňském roce měla premiéru divadelní hra, Na Zlatém jezeře se Simonou Stašovou a Ladislavem Frejem v hlavních rolích.

...

Film

Herecký koncert Jana Wericha v krásné dvojroli

cisaruv-pekar 200Historická komedie Císařův pekař a Pekařův císař (1951) byla už v té době barevná, a přitom natočena tak dokonale, že dějový spád celého filmu nenudí ani dnešní, takzvaně uspěchané době. Režisér Martin Frič