Mladí i zkušení malíři a fotografové mají v Domě kultury v Kroměříži zelenou

Mladí i zkušení malíři a fotografové mají v Domě kultury v Kroměříži zelenou

Tisk

vystavy krom200Přibližně pět let vymýšlí a organizuje Robert Rohál v Domě kultury v Kroměříži výstavní činnost. Během roku proběhne v tomto zařízení dvanáct až patnáct výstav, kterou návštěvníci mohou vidět ponejvíce v rozsáhlém foyer v přízemí, komornější výstavy v Pravé klubovně v prvním patře. Pro letošní rok je nachystáno třináct výstav…

 

Které výstavy máte za sebou a na co se mohou návštěvníci do konce roku ještě těšit?

Na začátku roku proběhla moje fotografická výstava nazvaná Neobyčejní obyčejní – Obyčejně neobyčejní, potom to byla výstava Obrazy duše, což byly sugestivní obrazy Zuzana Linder, kolektivní výstava Kroměřížský výtvarný salón 2023, výstava obrazů Antonína Dobrovolného, která právě probíhá. V komorním duchu proběhla v Pravé klubovně v rámci již loni zahájeného cyklu Junior Art výstava Výtvarný duet dvou mladičkých výtvarnic Veroniky Pišťáčkové a Johany Dorazilové. Pak následovala výstava Geometrické kresby, jejímž autor je americko-portugalský umělec Dwayne Holt, zahraniční dobrovolník v Klubíčku Kroměříž.

A co nás do konce letošního roku ještě čeká? V červnu to bude výstava Ateliéru pro veřejnost, která bude k vidění v Pravé klubovně. Ve foyer bude od července do konce srpna si budou moci návštěvníci prohlídnout tvorbu výtvarnice Věry Tatarkovičové. V září to bude ve foyer výstava k výročí Kroměříže, zatímco v Pravé klubovně je v plánu prezentace začínající výtvarnice Kristýny Chrastinové, což bude další výstava v rámci cyklu Junior Art. V září nás čeká tradiční Fotobraní, kde se představují kroměřížští fotografové. A do konce do roku budou ještě dvě výstavní akce – jednak mezinárodní výstava Pod modrým nebem s účastí výtvarníků z partnerských měst nazvaná, jednak kolektivní výstava nazvaná Signál 64, kde se představí malíři a fotografové z Kojetína.

Na které kroměřížské výstavy z posledních let rád vzpomínáte?

Moc se mi líbila výstava Ptáci, která byla sestavena z fotografií Marie Korbelové, ale obdivoval jsem i netuctové fotografie Jany Zaorálkové, nebo nápaditě pojatou výstavu Tres Olomucensis, což bylo trio olomouckých kumštýřů, jmenovitě fotografa Petra Zatloukala a malířů Michaela Essona a Lenky Kučerové – Žampové. Ale zajímavá byla i výstava Melodie barev, kde její autor Pavel Oparty představil své obrazy, fotografe a grafiku. Událostí loňského léta byla výstava velkoformátových obrazů i ve světě obdivované malířky Rosany De Montfort. To byla bomba, kterou jezdili obdivovat lidi nejen z Kroměříže a okolí.

vystavy krom foto1

Podle jakého klíče vybíráte malíře či fotografy, kteří by mohli v Kroměříži vystavovat?

Pokud nepočítám dvě či tři tradiční výstavy (Fotobraní, Kroměřížský výtvarný salón atd), tak vybírám podle vlastního vkusu a moře známých, které mě inspirují. Navíc se roky pohybuju v kulturních sférách a také publikuji v kulturních magazínech, kde se taky hodně informací dozvím.

Kdo bude vystavovat v Kroměříži v příštím roce?

Co se týče výstav v Domě kultury v Kroměříži, tak už se něco rýsuje. Z fotografů by to měli být Jindřich Štreit, Otto Dlabola, Pavel Ondrůj nebo Jarmila Vlčková, což je nejen výborná herečka, ale i výborná fotografka. Fotí nejen divadlo, ale i krásy přírody. V plánu je i osobnost Jana Grabce a další tři malíři… Jinak mladí i zkušení malíři a fotografové mají v Domě kultury v Kroměříži zelenou.

vystavy krom foto2

A co vaše fotografická tvorba? Kde v posledním čase vystavoval a co máte v plánu?

Jak už jsem říkal, na začátku roku to byla výstava Neobyčejní obyčejní – Obyčejně neobyčejní v Domě kultury v Kroměříži, ale protože je to výstava „putovní“, tak už byla v Galerii města Přerova a nyní je nainstalovaná v zámku Třešť. V srpnu ji přesunu do prestižní Galerie MonAmi v Bílovci, kde bude až do konce září. V příštím roce by měla být k vidění také v Městském divadle Mladí Boleslav a Městské divadlo Zlín. A protože je to výstava portrétů známých osobností, a protože známé a zajímavé tváře stále potkávám a někdy je i nafotím, bude tato výstava pozvolně obsahovat nové fotografie.

Vedle toho vystavím něco málo z mé fotografické tvorby v rámci 21. ročníku tradiční výstavy Letní iluze, která se koná v holešovském zámku. Jde o kolektivní výstavu, která by měla být otevřena 29. června.

vystavy krom foto3

Jana Hájková

Zdroj foto: archiv Jana Hájková a Robert Rohál


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Richard Jaroněk: Starý lovec už jen tak bezmyšlenkovitě do všeho nekouše

Jaronek zralok perexCo si mnozí z nás představí, když se řekne ,,velký bílý ŽRALOK“? Hádám, že jste si právě vybavili nezastavitelného zabijáka, nejen díky filmu ,,Čelisti“ obecně vžitý předsudek. Nemám pravdu? Tito tvorové ale za svou robustnost ne...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava obrazů Roman Řeháka v Usedlosti Ladronka na Praze 6

Vernisaz 2Velmi rádi jsme přijali pozvání na vernisáž Mám dát Mandát jedinečného umělce Romana Řeháka, která se konala 12.7.2018 v Praze na Ladronce.

 

...

Literatura

Dluh splacen

Literarni studie 200Nedlouho po vyjití prvního svazku dlouho očekávaných Literárních studií a statí se na knihkupeckých pultech objevil i díl druhý, dovršující tak záslužné editorské dílo Josefa Čermáka a Emanuela Macka. O tom, jak a proč soubor nem...

Divadlo

Nemusí to znamenat nic, ale mohlo by!
ImageKlidné vody vyšetřovací stanice rozčeří krátký telefonát oznamující záhadnou vraždu u Betlémáku. Parta z kriminálky Aneňák jde do akce! Divadlo Na zábradlí uvedlo poblázněnou krimi-komedii autora Egona Tobiáše...

Film

Odvaha je jediným životním měřítkem, když něco opravdu chceme, uděláme cokoliv

Milovana

Dnes vám nabídnu tip na starší švédský kousek Till det som är vackert, u nás uvedený pod názvem Milovaná. V hlavní roli zde uvidíme Alicii Vikander - tento snímek jí otevřel dveře do světa filmu a upozornila jím na sebe. Za roli Katariny byla ocen...