Den šílenství ve stylu sci-fi i konspiračních teorií

Den šílenství ve stylu sci-fi i konspiračních teorií

Den šílenství 200Neotřelý český tvůrce Petr Junek přichází se svou čtvrtou knihou s názvem Den šílenství, která se oproti těm předchozím v mnohém odlišuje. Především se žánrově posouvá do vod, kde by mohlo plavat daleko více potenciálních čtenářů.

 

 

Den šílenství se odehrává ve světě, kde bývalí sovětští agenti opět začínají získávat moc. V popisech najdete zmínku, že se jedná o sci-fi drama. V mnohém se ovšem dotýká neduhů současné doby a díky tomu budete občas přemýšlet, jestli některá ze zdejších „konspirací“ náhodou není pravdivá.

Ústředním hrdinou je bývalý sovětský agent, který zběhl od krutých pánů z KGB do jedné malé zemičky uprostřed Evropy. Netušil ovšem, jaký strašný trest ho za to dostihne. Zavraždili mu manželku i syna a tím samozřejmě převrátili jeho život vzhůru nohama. O pár let později se navíc zlo v Rusku opět probouzí, a tak se musí vrátit do země, díky které přišel o všechno. Dokáže zastavit hrozící katastrofu a pomstít úkladné vraždy své rodiny?

Předchozí tituly Petra Junka měly hororovou příchuť, byly hodně temné, ale zároveň trochu méně přístupné pro běžnou čtenářskou obec. Tím nechci říct, že by se mě nebo některým dalších jeho fanouškům nelíbili. Dokážu si ovšem představit, že pro většinu lidí prostě budou hůře stravitelné.

Ve svém nejnovějším díle se ovšem autor vydává zcela jiným směrem, pohrává si s českou minulostí a vytváří zajímavou alternativní budoucnost. Atmosféra je v tomto případě zcela jiná, troufám si říct o něco více mainstreamová. I když mě asi za tohle slovo zabije.

Zápletka je velice svižná a vytváří velký prostor pro dostatek akce, ale i humoru. Neváhá se totiž opřít do současné české politické scény. Jména neoblíbených politiků jsou sice trochu zkomolená, ale určitě je poznáte. Navíc se objevují i odkazy na různé hudební skupiny nebo třeba současnou pandemickou situaci.

Chvílemi se budete smát, zejména starší ročníky ovšem budou i vzpomínat na nechvalně proslulé praktiky socialistické moci. Zajímavým způsobem jsou tu popsány brutální výslechy nebo špiclování, které běžně zažívali nejen občané v SSSR, ale i Československu. Navíc tu hrozí apokalypsa, která by mohla způsobit smrt mnoha lidí. Takže se ústřední hrdina i za cenu riskování vlastního života vydá bojovat o osud světa.

Celkově je v knize vyvážené množství popisů politické situace či minulosti hlavního hrdiny, ale zároveň i momentálně probíhající mise. Vzhledem k poměrně malému množství stran tu nenajdete mnoho hluchých míst a celý příběh zvládnete rychle přečíst.

Někteří fanoušci Petra Junka možná budou tímto odchýlením od jeho běžné tvorby zklamáni. Na druhou stranu si určitě získá i mnoho nových čtenářů. Za mě je to posun dopředu. Uvidíme, jakým směrem bude nadále pokračovat.

Jo a ještě jsem nezmínil, že Den šílenství vychází u jiného nakladatelství – Élysion. Zároveň se jedná o první autorovu knihu v pevné vazbě a za mě i graficky nejlépe zpracovanou. Takže mnoho důvodů, proč si ji koupit do své sbírky. Dejte jí šanci a uvidíte, že se při čtení dobře pobavíte. Vlastně by to pro vás mohlo být poměrně velké a milé překvapení. 

Den šílenství 450

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Název: Den šílenství

Autor: Petr Junek

Vydáno: 2021

Nakladatelství: Élysion

Počet stran: 160

Vazba knihy: pevná / vázaná

Hodnocení: 85 %

https://www.junekpetr.cz/e-shop/


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Rozhovor s Monikou Váňovou

200rozS uměleckou fotografkou Monikou Váňovou jsem se před časem seznámila na kurzech tvůrčího psaní a velmi brzy jsem pochopila, že tato křehká blondýnka má nejen výrazně tvůrčího ducha, ale že si také dokáže tvrdě jít za svými sny a dovést je až k realizaci...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících

Basnicky o vysavaci 200Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících věnuje Michaela Peterková Johance a Samovi. Nevím sice, kdo jsou Johanka a Sam, ale myslím si, že právě dostávají bezvadný dárek.

 <...


Literatura

Poselství megalitů řeší tajemství známých kolosů

megality perexPrastaré stavby z obrovských monolitických kamenů se nacházejí na mnoha místech po celém světě a jsou proslulé svou tajemnou energií. Jejich existence vzbuzuje řadu konspirací poukoušející se vysvětlit nejen účel těchto konstrukcí, ale ta...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Lajna 2 je plná humoru, ale nezapomíná ani na důležitá témata

 

Lajna 2Televize Seznam již za několik dní uvede druhou řadu komediálního seriálu z hokejového prostředí s názvem Lajna. Dokáže svým ostrovtipem a zajímavým tématem navázat na úspěšnou první řadu? Zúčastnil jsem se slavnostní předpremiéry, kte...