Nová Mornštajnová vás vtáhne a donutí k zamyšlení

Nová Mornštajnová vás vtáhne a donutí k zamyšlení

Tisk

listopad 200Vydání knihy Listopád od Aleny Mornštajnové se stalo literární událostí, když ne roku, tak minimálně jeho poloviny. Už před jejím vydáním se o knize objevovalo mnoho informací a po něm se nejen sociální sítě plní nejrůznějšími ohlasy.

 

 

 

Listopád je hned na první dojem jinou knihou než autorčina předchozí díla. Opět se zaměřuje na rodinu a vztahy, ale pracuje s alternativní realitou. Vše vysvětlují autorčina slova v úplném začátku knihy: „Co by se stalo, kdyby události listopadu 1989 nedopadly tak, jak dopadly? Nikdo neví, jak jiný by byl náš život. Tato kniha podává jen jednu z milionu možných verzí. Přesto se všechno, co je zde napsáno, kdysi kdesi dělo a někde na světě stále děje.“

V první části knihy sleduje čtenář příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Je nucena přizpůsobit se, city si nechává v sobě a nad vodou jí drží jen dopisy a naděje, že se shledá jak se svými rodiči, tak především se svým manželem a dvěma dětmi. Na druhé straně je malá Magdalena, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“. Ta si také velmi rychle uvědomí, že se nesmí k nikomu přilnout a musí držet krok s ostatními a nějak to v „Domě u pěti dubů“ vydržet. Zpočátku si myslí, že „stát, který se o ně postará“ je právě onen dům a později si na řád zvyká a nepřipouští si žádné pochybnosti. Právě tato odevzdanost obou hrdinek je opravdu děsivá a svírající. Osudy Marie a Magdaleny se jednoho dne protnou…

Zpočátku jsem se do knihy nemohla dostat a upřímně jsem na ni ani neměla moc chuť Za to zřejmě mohl dojem, že na mě odevšad vykukuje a každý na ni má nějaký názor. Poté jsem se však začetla a přestala až na konci. Při čtení mě často mrazilo a byla jsem v šoku, o to víc, že jsem ani tu „opravdovou“ realitu nezažila. Místy jsem také cítila důležitost autorčiných řádků a některé z nich mi připomínaly i nedávnou dobu, i když současná nařízení byla jen slabý odvar.

„Do pěti hodin zbývalo pět minut. Vteřinová ručička se pohne ještě třistakrát a začne zákaz vycházení. Vojáci v uli¬cích zadrží každého, kdo se neprokáže povolením, které úřady vydávají jen těm, kteří je potřebují, aby se v době zákazu vycházení dostali do práce nebo z práce domů. Po¬kud zastaví člověka bez propustky, naloží ho do auta a od¬vezou. Kam — to nikdo neví, protože prozatím se nikdo ze zadržených nevrátil.“ (str. 73)

Listopád je trochu jiný než předchozí knihy, ale vůbec to Aleně Mornštajnové nemám za zlé. Naopak před ní smekám, že se pustila do něčeho takového, a navíc pro ni mnohem složitějšího. Příběh mě zasáhl a udělal na mě velký dojem a věřím, že s tímto názorem nejsem jediná.

Alena Mornštajnová (nar. 1963) vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní se živí jako spisovatelka. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015. Především díky svému románu Hana z roku 2017 se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek. Román byl přeložen do čtrnácti jazyků a získal několik ocenění. Od června 2019 uvádí Národní divadlo Brno jeho divadelní adaptaci. Jejím dalším románem jsou Tiché roky (2019), který se stal vítězem čtenářské ankety Kniha roku. Alena Mornštajnová žije ve Valašském Meziříčí. 

listopad

Listopád
Autor: Alena Mornštajnová
Žánr: česká beletrie
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021
Počet stran: 303
Hodnocení: 88 %

https://www.hostbrno.cz/listopad/


 

Přihlášení



Řeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dulux Let´s colour: „K zapojení jsou třeba oči, ruce a úsměv!”

lets colour 200Při brouzdání internetem jsme v redakci narazili na velmi zajímavý projekt Dulux Let´s colour, který rozhodně stojí za zmínku. O co přesně se v něm jedná, jste se mohli dočíst v tiskové zprávě na našem

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

„Kreativitu vyčerpat nemůžete. Čím více jí vyčerpáte, tím více jí máte.“

inspir200Tak znie citát americkej spisovateľky Mayi Angelou, ktorý nájdeme v tejto knižnej novinke, ďalšej zo série omaľovánky pre dospelých. Protistresové omaľovánky pre dospelých sú dnes veľmi populárne. Každé väčšie kníhkupectvo má špeciálne miesto vyhraden...


Literatura

Hořkosladké Laskonky


laskonky 200Před Vánoci vyšla v nakladatelství Motto další kniha oblíbené spisovatelky píšící pro ženy Barbory Nesvadbové. Tentokrát má název Laskonky a jedná se o sbírku povídek a fejetonů především o nepoučitelnosti žen, především když jde o lásk...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare, brilantní komedie v Městském divadle Brno

Zamilovaný Shakespeare perexMám dojem, že nesu dříví do lesa, nebo sovy do Athén. O této inscenaci bylo toho asi napsáno dost. Vždyť premiéra byla v listopadu roku 2016 (!). To ještě nikdo netušil, že lidstvo napadne pandemie čínské ch...

Film

Jaký je film Století Miroslava Zikmunda?

Stoleti 200Dokument Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda ze všeho nejvíce prozrazuje obdiv k titulnímu hrdinovi, nejen proslulému cestovali, autoru cestopisných knih i filmů (ve dvojici s Jiřím Hanzelkou), ale především s...