Žádná oběť není jen číslo
Kultura21.cz

Žádná oběť není jen číslo

obet-2117 200Nakladatelství Host před Vánoci přineslo osmý díl detektivní řady o oddělení Q – Oběť 2117 od Jussiho Adlera-Olsena.

 

 

 

 

Většinu děl z této série jsem poslouchala jako audioknihu, ale podobně jako u Selfies jsem nyní nechtěla čekat a pustila se do knihy.

Jak bylo avizováno, tak série o oddělení Q má mít 10 dílů a čím víc se blíží konci, tím více se má zaměřit na jeho jednotlivé členy. Po Selfies, kde hrála hlavní roli Rose, je Oběť 2117 zaměřená na Asada. Ten je známý jako člověk se smyslem pro humor, ale ukrývá temnou minulost…

V knize se prolínají dva hlavní příběhy, které spojuje právě oběť číslo 2117. Jedná se o uprchlíka nalezeného na břehu Středozemního moře a jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí. Ty přivedou Asada na pokraj zhroucení a spolu s Carlem se dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy, kterou připravuje irácký terorista Ghálib. Druhý příběh se pak věnuje samotářskému mladíkovi, jenž je rozhodnut přenést své herní zvyklosti do reálného života a pozabíjet 2117 lidí.

Jussi Adler-Olsen v této knize využil velmi aktuální téma v podobě uprchlické krize. Vyhnul se přitom nějakému hodnocení nebo kritice, ale naopak zaujal velmi realistický pohled. Spojení s Asadem, čímž všemu dodal osobní rovinu i popis některých praktik z Iráku se mu opravdu povedl a mě velmi zaujal. I když je možné, že někteří čtenáři knihu právě kvůli tomu odloží.

Předchozí díl se mi zdál hodně utahaný, byl zaměřený více na city, které převažovaly na akcí i s touto sérií spojeným humorem. To jsem zde nepociťovala, nicméně Oběť 2117 má pomalejší rozjezd – chvíli mi trvalo se začíst. Ale záhy jsem došla do bodu, kdy se od knihy nedalo odtrhnout a dočetla jsem ji najednou. Za takovou čtivostí stojí mimo jiné i střídání prostředí – občas šlo o pohled novináře, jindy Asada, Carla nebo někoho dalšího z týmu. Je na čtenáři, aby si k sobě slepoval jednotlivé informace a dospěl s Jussim k cíli. Ten je tedy (jak to tak ve spoustě detektivek bývá) hodně nadnesený, akční a trochu také očekávatelný, ale dává smysl.

Oběť 2117 bylo zajímavé čtení, díky tématu se nejednalo jen o odpočinkovou a jednoduchou detektivku, ale poskytlo i něco navíc. Za mě jsem spokojená a už se moc těším na další díl.

Jussi Adler-Olsen je dánský spisovatel, který vystudoval politologii a filmovou vědu. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje 7 knih, vydaných česky v nakladatelství Host: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013), Marco (2014), Nesmírný (2015), Selfies (2017) a Oběť 2117 (2019).

obet2117

Oběť 2117
Autor: Jussi Adler-Olsen
Překlad: Kristina Václavů
Žánr: thriller
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2019
Počet stran: 528
Hodnocení: 90 %

https://www.hostbrno.cz/obet-2117/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

TEREZA KOSTKOVÁ: K PLNOHODNOTNÉMU ŽENSTVÍ PATŘÍ MUŽ

Tereza Kostkova 200Krásnou herečku a moderátorku Terezu Kostkovou čeká náročný podzim – natáčení seriálu, moderování nového pořadu, představení v divadle. Na tiskovou konferenci FTV Prima v Mikulově dorazila odpočatá...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

David Mitchie: Kouzelník z Lhasy

Kouzelnik 200Jestli očekáváte jenom příběh tibetských mnichů, protkaný moudrostí buddhismu, vzletný a vznešený, tak budete možná zklamáni. Autor přidal do svého příběhu ještě jakýsi „nádech limonády z hollywoodu“. Kvalitní text se snoubí s tím, u kterého si...


Literatura

Mýty číslo 13 vábí čtenáře na crossover

myty 13 200V dubnu vydalo komiksové nakladatelství Crew již třináctý díl série Mýty, takové pohádky pro dospělé. Nadupaný díl o více než dvě stě stránkách sázel na křížení se sérií Jack of Fables a to vysvětluje i název dílu – Velký mytický crossover.

...

Divadlo

Lekce angličtiny od Shakespeara pouze 29. a 30. července v Královské zahradě Pražského hradu

shakespeare200Ani letos nebude na Letních shakespearovských slavnostech chybět hra v angličtině. Prague Shakespeare Company připravila hravé a v mnohém až neskutečně současné představení A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svatojánské).

...

Film

Mládí bez naděje aneb když spravedlnost dostává na frak

altTen den mě docela rozhodilo zpravodajství. Řidič automobilu, který jel nepřiměřenou rychlostí pod vlivem léku, při jejichž užívání by se nemělo řídit, srazil jiné osobní auto a jeho řidiče zabil, vyvázl s podmínkou. Kdežto “tykadlový malíř” bude sedět n...