Žádná oběť není jen číslo

Žádná oběť není jen číslo

obet-2117 200Nakladatelství Host před Vánoci přineslo osmý díl detektivní řady o oddělení Q – Oběť 2117 od Jussiho Adlera-Olsena.

 

 

 

 

Většinu děl z této série jsem poslouchala jako audioknihu, ale podobně jako u Selfies jsem nyní nechtěla čekat a pustila se do knihy.

Jak bylo avizováno, tak série o oddělení Q má mít 10 dílů a čím víc se blíží konci, tím více se má zaměřit na jeho jednotlivé členy. Po Selfies, kde hrála hlavní roli Rose, je Oběť 2117 zaměřená na Asada. Ten je známý jako člověk se smyslem pro humor, ale ukrývá temnou minulost…

V knize se prolínají dva hlavní příběhy, které spojuje právě oběť číslo 2117. Jedná se o uprchlíka nalezeného na břehu Středozemního moře a jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí. Ty přivedou Asada na pokraj zhroucení a spolu s Carlem se dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy, kterou připravuje irácký terorista Ghálib. Druhý příběh se pak věnuje samotářskému mladíkovi, jenž je rozhodnut přenést své herní zvyklosti do reálného života a pozabíjet 2117 lidí.

Jussi Adler-Olsen v této knize využil velmi aktuální téma v podobě uprchlické krize. Vyhnul se přitom nějakému hodnocení nebo kritice, ale naopak zaujal velmi realistický pohled. Spojení s Asadem, čímž všemu dodal osobní rovinu i popis některých praktik z Iráku se mu opravdu povedl a mě velmi zaujal. I když je možné, že někteří čtenáři knihu právě kvůli tomu odloží.

Předchozí díl se mi zdál hodně utahaný, byl zaměřený více na city, které převažovaly na akcí i s touto sérií spojeným humorem. To jsem zde nepociťovala, nicméně Oběť 2117 má pomalejší rozjezd – chvíli mi trvalo se začíst. Ale záhy jsem došla do bodu, kdy se od knihy nedalo odtrhnout a dočetla jsem ji najednou. Za takovou čtivostí stojí mimo jiné i střídání prostředí – občas šlo o pohled novináře, jindy Asada, Carla nebo někoho dalšího z týmu. Je na čtenáři, aby si k sobě slepoval jednotlivé informace a dospěl s Jussim k cíli. Ten je tedy (jak to tak ve spoustě detektivek bývá) hodně nadnesený, akční a trochu také očekávatelný, ale dává smysl.

Oběť 2117 bylo zajímavé čtení, díky tématu se nejednalo jen o odpočinkovou a jednoduchou detektivku, ale poskytlo i něco navíc. Za mě jsem spokojená a už se moc těším na další díl.

Jussi Adler-Olsen je dánský spisovatel, který vystudoval politologii a filmovou vědu. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje 7 knih, vydaných česky v nakladatelství Host: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013), Marco (2014), Nesmírný (2015), Selfies (2017) a Oběť 2117 (2019).

obet2117

Oběť 2117
Autor: Jussi Adler-Olsen
Překlad: Kristina Václavů
Žánr: thriller
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2019
Počet stran: 528
Hodnocení: 90 %

https://www.hostbrno.cz/obet-2117/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Jana Boušková: „Nad osobní kontakt s publikem nic není.“

Bouskova 200Rozhovor s harfistkou světového formátu Janou Bouškovou, která je neúnavnou patronkou festivalu Klášterní hudební slavnosti. Letošní 15 ročník má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

MYSL JE MOCNÝ LÉKAŘ

mysllekar perexExistuje vědecký důkaz o tom, že se člověk může uzdravit sám? Známe rčení „ve zdravém těle, zdraví duch“ ale indicko americký filozof Sri Chinmoy říká „ veselá mysl vždy byla dokonalým průvodcem zdravého těla“. A o rozkolu mezi myslí, těl...


Literatura

Ciro Marchetti a Orákulum vizí probudí víc než smysly

orakulum vizi tarotCiro Marchetti  je autorem mnoha karetních bestsellerů a Orákulum vizí jeho vlastní tvorbou. Sám za sebe vytvořil knihu a sadu 52 karet a poprvé můžete nahlédnout přímo hodně pod pokličku jeho vlastního tvoření.  Mnohé již...

Divadlo

Muzikálové herce z JAMU zaujalo dílo španělské řeholnice

hrad v nitru 200Nezvyklou látku si pro inscenaci Hrad v nitru zvolil její scénárista a režisér Dodo Gombár. Nový titul, který připravil se šesti studenty muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU, je inspirován stejnojmenným dílem španělské řeholnice Te...

Film

Přísloví praví: když se kácí les, létají třísky

ruzena polsky filmPolský režisér Wojciech Smarzowski na sebe upozornil již ponurým dramatem Dům zla, kde uhrančivě rozehrál až ke zločinu vedoucí patologické vztahy jak mezi lidmi, tak ve společnosti, a ...