Jak se stát moderním samurajem

Jak se stát moderním samurajem

jak se stat modernim samurajem 200Pokud se chcete dozvědět víc o samurajích, tedy o středověkých japonských válečnících, nakladatelství Pragma vydalo v březnu knihu právě pro vás. Na svědomí ji má Antony Cummins a v knihkupectvích ji najdete pod názvem Jak se stát moderním samurajem.Kdo knihu připravil?

Antony Cummins je oficiálním velvyslancem pro turismus v japonské Wakajamě a autorem knih o historické asijské kultuře válečnictví. Cílem jeho práce je poskytnutí historicky přesného obrazu samurajů a šinobi (nindžů) západnímu světu a položení základů lepšího porozumění jejich učení a postupů. Česky vyšla jeho kniha Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů (2019).

Jayson Kane je grafik a ilustrátor z Manchesteru známý také jako Kane Kong Illustrates. S Anthony Cumminsem již na několika knihách spolupracoval.

„10 kroků k nalezení vaší síly a úspěch“

Základem knihy je 10 kroků na cestě samuraje a nebojte, nejde o umění válečnictví, ale o pěstování ctností, o pochopení myšlení a tradic a jejich aplikace na dnešní moderní svět. Naučí nás například, že bychom měli umět ovládat svou mysl a naučit se meditovat, že bychom měli jednat strategicky a ne unáhleně. Za nejzvláštnější považuji krok s názvem Postavte pevnost, kde nás autor nabádá k vytvoření erbu, vyhrazení místa na umělecké předměty nebo to, že bychom si měli na zahradě postavit čajovnu. Na druhou stranu považuji za hezké to, že bychom si měli vytvořit zeď a knihu mrtvých a uctít tak památku našich bližních, kteří už s námi nejsou. Autor v knize přemílá hodně i o válce a nabádá nás, abychom si vybudovali armádu, což v dnešní době musí přijít čtenářům uhozené, ale no budiž. Zvláštní byla také kapitola Studujte samurajská kouzla, která poodkryla roušku tajemství magie a zaříkadel ve starém Japonsku.

Kdo je současným samurajem?

Z této knihy mám smíšené pocity. Na jedné straně bylo zajímavé dozvědět se více o samurajích, jejich historii, myšlení a nejrůznějších technikách. Na straně druhé pochybuji, že jde většina těchto věcí aplikovat do praxe v dnešní době. Kniha na mě také působila neuspořádaným dojmem, ačkoliv byla rozčleněna na menší části, ale tak se skákalo od minulosti do přítomnosti, že to občas nedávalo hlavu a patu. Také řeším otázku, kdo je cílovým čtenářem? Řekla bych, že jen ti, kteří se zabývají studiem japanologie nebo lidé, kteří by si rádi rozšířili všeobecné vědomosti o samurajích.

 

jak se stat modernim samurajem

Název: Jak se stát moderním samurajem
Autor: Antony Cummins
Ilustrace: Jayson Kane
Původní název: How To Be a Modern Samurai (2020)
Žánr: naučná literatura, osobní rozvoj
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 240
Hodnocení: 60 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/jak-se-stat-modernim-samurajem/kniha/13561/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Rád píšu povídky,“ svěřil se nám Martin Benek, finalista naší literární soutěže

martin benek novy zivotNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V září jsme odta...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Byron Katie a Michael Katz: Potřebuji tvou lásku – je to pravda?

potrebuji lasku200Už před několika lety vydala Byron Katie knihu Je to pravda, tygříku?, ve které se snažila přivést děti k myšlení, jež jim vrací sebehodnotu. Jsi si jistý, že jsi opravdu špatný? Jsi si jistý, že o tobě někdo opravdu smýšlí špat...


Literatura

Laurie R. Kingová: Holmesova učednice

holmes200„Co je to za člověka, který vlastní šuplík plný knírů a plnovousů? Nebo polici přetékající parukami? Byla tu bujná rudá kštice, ulízaný černý účes i dámské blonďaté kudrliny – vystavené na stojáncích vzdáleně připomínaly řadu hlav naražených na ...

Divadlo

Společenstvo vlastníků ukazuje přehlídku typických Čechů

spolecenstvo vlastniku 200V rámci festivalu Setkání Stretnutie do Zlína přijelo také pražské Divadlo Vosto5 se svou hrou Společenstvo vlastníků. Letošní ročník se nesl v duchu biografií, ale také tématu „co dnes znamená být jiný“, což se v n...

Film

Záhy začne další ročník Febiofestu

Febiofest JJ perex
Stejně jako v uplynulých letech se i letos pořádá v Praze FEBIOFEST. Tato filmová přehlídka, obohacená i soutěžními sekcemi, se měla původně uskutečnit na jaře, avšak kvůli epidemii covidu byla odložena.  Začíná v pátek ...