Odložený vesmír se připomene sám
Kultura21.cz

Odložený vesmír se připomene sám

odlozeny vesmir perexZačneme pěkně zesyrova. Ono to vlastně je takové čtení. Do hloubky, pořádně do masa, až do morku kostí. Michal Čagánek toto umí a jako červená nit se jeho příběhy linou vlastní bolesti, křivdy, pokřivené svědomí či viny. Tohle čtení vás nenechá v klidu a rozhodně bych ho nenazvala relaxačním.

 

Dokonce umím si představit, že Aleš, jeho kamarád Pepe a všichni kolem dokáží dát takovou facku některým čtenářům, že je donutí přehodnotit život dřív, než to udělá život sám. A jiným zase ze šuplat vytrhnou už dávno zaprášené vzpomínky na něco, co už je dávno pryč. A sakra, proč vůbec tuto knihu otvírat?

Protože je nesmírně silně napsaná. Nebere si servítky, přitom se víc, než je na její styl zdrávo, noří do hloubky lidské duše a hledá dobro, karmu, odpuštění a vyvinění se. A snaží se chápat prosté lidské svody.

A nejlepší na tom je, že každého bodne kniha jinde. Takže můj názor je v tuto chvíli naprosto jedinečný, ale ten váš úhel pohledu může být zase naprosto jiný. Diametrálně odlišný. Protože jste prošli jiným životním příběhem.

Když místo bujarého oslavování narozenin málem umřete na svém luxusním WC

Vlivný podnikatel Aleš Hlavinka se hnutím osudu ocitá v situaci, kdy musí přehodnotit celý svůj život. A není to vůbec jednoduché. Setkává se tváří tvář se svými láskami, vášněmi, svody, vinami, s chybami, o kterých neměl ani tušení. Asi tak nějak to vypadá, když čtyřicátníkovi už samou rozcapeností překape pohár pohody, uspokojení. Už není kam jít, dřív nebo později musí následovat pád. A proto je tu den oslavy jeho narozenin a naprostý obrat událostí…. Snad vás namlsají ukázky:

„Víš ty vůbec, jaké to je, půjčovat si peníze od dítěte z kasičky? Hladit dcerku den co den do krve rozpraskanými prsty, když celé odpoledne nevytáhneš ruce ze dřezu v hotelové kuchyni?“ pustila se do mě mladá žena. Oči měla plné slz, ve tváři vepsáno tolik bolesti, že jsem téměř sám zaplakal.

„Dokážeš si představit chodit půl roku s bolavými zuby, protože si nemůžeš dovolit si je nechat spravit!? Usmívat se mile na hosty v restauraci, když se ti ve skutečnosti chce brečet? Dívat se, jak se všichni nacpávají, zatímco tobě kručí v břiše? Mít tři zaměstnání, a přitom nemít pomalu ani na to základní, zatímco otec dcery nemá na práci nic jiného než rozhazovat peníze za totální nesmysly!?“

„To opravdu nevím,“ zasáhla mne její bolest. „Promiňte, co s tím mám ale společného já? Vždyť já vás ani neznám!“

„No právě!“ vyhrkla žena opovržlivě a vylila mi na hlavu kbelík fekálií.“

Au, tak tady emoce přímo prýští! A tady se mi kniha stala velmi pichlavou, bolavou a ne úplně lehkou na čtení. Jsme totiž v kůži toho muže, hlavní hrdina Aleš Hlavinka se prochází svým životem a budoucností a potkává Jaroslava Duška, Tomáše Kluse. Vše je zasazeno v jeho životě, v jeho pochopení, a i když jsme stále v realitě románu, někdy jsem mívala pocit, že se někde vznáším, že téma, které autor rozebírá, daleko přesahuje rámec beletrie.

odlozeny vesmir

Odložený vesmír
Autor: Michal Čagánek - Já jsem Ty
Počet stran    256
Jazyk vydání    český
Ilustrace/foto    Kateřina Kofroňová
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2021

Hodnocení: 91 %

www.synergiepublishing.com/cs/shop/knihy/osobni-rust/000509_odlozeny-vesmir


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Red Bull Tour Bus = „Tisíce hodin práce, litry potu a neuvěřitelné výkony zlatých českých ručiček.“

Nacest200Nedávno jsme vás informovali o původním českém dokumentu s názvem Na cestě, který je věnovaný unikátnímu tour autobusu značky Škoda ŠL 11 ze 70. let. Na začátku května tento dokument odvysílala stanice Prima ZOOM a my vám nyní přinášíme rozhovor s Ja...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Kde leží biblické země?
ImageKdysi při čtení biblických příběhů mne mnohokrát napadlo: kde byl onen Ráj, kudy asi putoval Abrahám, jak poutníci přežili v stepi, jak vypadal obytný dům, starověké město, chrám nebo vojenské ležení? Tehdy jsem byla odkázána jen na s...

Literatura

Co se děje v lidském těle hravou formou

co se deje v lidskem tele 200Spolu se začátkem školy nás v září nakladatelství Edika chtělo poučit děti o tom, jak funguje lidské tělo a vydalo zábavnou knihu Pavly Šmikmátorové s parádními ilustracemi Pavly Navrátilové Co se děje v lid...

Divadlo

Příběhy a postavy Bohumila Hrabala ožijí na scéně Divadla Kolowrat

Dum foto perexInscenaci Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet uvede na scéně Divadla Kolowrat v pondělí 21. května v 19 hodin pod produkční záštitou ArtWay, z. s. herecké kvarteto Milan Mikulčík, Simona Vrbická, Jiří Bartoň a Kateřina Březinová -...

Film

FILMOVÉ BRNO

filmove brno 200Do dějin kinematografie nespadá jen filmová tvorba samotná, ale vše, co s ní souvisí – včetně společenských a politických kontextů, včetně toho, jakým způsobem se dostávala k publiku, jak jím byla vnímána, jaký byl o ni zájem. Například p...