Odložený vesmír se připomene sám

Odložený vesmír se připomene sám

Tisk

odlozeny vesmir perexZačneme pěkně zesyrova. Ono to vlastně je takové čtení. Do hloubky, pořádně do masa, až do morku kostí. Michal Čagánek toto umí a jako červená nit se jeho příběhy linou vlastní bolesti, křivdy, pokřivené svědomí či viny. Tohle čtení vás nenechá v klidu a rozhodně bych ho nenazvala relaxačním.

 

Dokonce umím si představit, že Aleš, jeho kamarád Pepe a všichni kolem dokáží dát takovou facku některým čtenářům, že je donutí přehodnotit život dřív, než to udělá život sám. A jiným zase ze šuplat vytrhnou už dávno zaprášené vzpomínky na něco, co už je dávno pryč. A sakra, proč vůbec tuto knihu otvírat?

Protože je nesmírně silně napsaná. Nebere si servítky, přitom se víc, než je na její styl zdrávo, noří do hloubky lidské duše a hledá dobro, karmu, odpuštění a vyvinění se. A snaží se chápat prosté lidské svody.

A nejlepší na tom je, že každého bodne kniha jinde. Takže můj názor je v tuto chvíli naprosto jedinečný, ale ten váš úhel pohledu může být zase naprosto jiný. Diametrálně odlišný. Protože jste prošli jiným životním příběhem.

Když místo bujarého oslavování narozenin málem umřete na svém luxusním WC

Vlivný podnikatel Aleš Hlavinka se hnutím osudu ocitá v situaci, kdy musí přehodnotit celý svůj život. A není to vůbec jednoduché. Setkává se tváří tvář se svými láskami, vášněmi, svody, vinami, s chybami, o kterých neměl ani tušení. Asi tak nějak to vypadá, když čtyřicátníkovi už samou rozcapeností překape pohár pohody, uspokojení. Už není kam jít, dřív nebo později musí následovat pád. A proto je tu den oslavy jeho narozenin a naprostý obrat událostí…. Snad vás namlsají ukázky:

„Víš ty vůbec, jaké to je, půjčovat si peníze od dítěte z kasičky? Hladit dcerku den co den do krve rozpraskanými prsty, když celé odpoledne nevytáhneš ruce ze dřezu v hotelové kuchyni?“ pustila se do mě mladá žena. Oči měla plné slz, ve tváři vepsáno tolik bolesti, že jsem téměř sám zaplakal.

„Dokážeš si představit chodit půl roku s bolavými zuby, protože si nemůžeš dovolit si je nechat spravit!? Usmívat se mile na hosty v restauraci, když se ti ve skutečnosti chce brečet? Dívat se, jak se všichni nacpávají, zatímco tobě kručí v břiše? Mít tři zaměstnání, a přitom nemít pomalu ani na to základní, zatímco otec dcery nemá na práci nic jiného než rozhazovat peníze za totální nesmysly!?“

„To opravdu nevím,“ zasáhla mne její bolest. „Promiňte, co s tím mám ale společného já? Vždyť já vás ani neznám!“

„No právě!“ vyhrkla žena opovržlivě a vylila mi na hlavu kbelík fekálií.“

Au, tak tady emoce přímo prýští! A tady se mi kniha stala velmi pichlavou, bolavou a ne úplně lehkou na čtení. Jsme totiž v kůži toho muže, hlavní hrdina Aleš Hlavinka se prochází svým životem a budoucností a potkává Jaroslava Duška, Tomáše Kluse. Vše je zasazeno v jeho životě, v jeho pochopení, a i když jsme stále v realitě románu, někdy jsem mívala pocit, že se někde vznáším, že téma, které autor rozebírá, daleko přesahuje rámec beletrie.

odlozeny vesmir

Odložený vesmír
Autor: Michal Čagánek - Já jsem Ty
Počet stran    256
Jazyk vydání    český
Ilustrace/foto    Kateřina Kofroňová
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2021

Hodnocení: 91 %

www.synergiepublishing.com/cs/shop/knihy/osobni-rust/000509_odlozeny-vesmir


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Uherské Hradiště

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Vůně antikvariátů

altAntikvariáty. Tak trochu jiný svět, který se otevírá se vstupem do místností s horami knih, se specifickou vůní a zvláštním klidem. Čas se v tu chvíli stává nedůležitým a starosti běžných dnů zůstanou venku. Objevovat taj...


Literatura

Předmět doličný

Predmet dolicny200Soudní patoložka Kay Scarpettová řeší případ brutální vraždy mladé spisovatelky. Všechno se ale ukáže být mnohem komplikovanější. S novým detektivním příběhem z pera americké spisovatelky Patricie Cornwellové přichází Knižní klub.<...

Divadlo

Příběhy obyčejného šílenství

altNebo příběhy běžných dnů? Jedna z vůbec nejlepších divadelních her posledního dvacetiletí, dostalo se jí pozornosti filmové, ocenění mnoha kritiky a zejména pak ohromné divácké úspěšnosti. Žádá si znova a znova prostor na prknech “co znamenají svět”. A tentokrát...

Film

Lorax: Děti, chraňte přírodu!
ImagePředstavte si městečko, kde je vše dokonalé, barevné, krásné… ale také umělé. Zvířata, květiny, stromy nevyjímaje. Místo živých stromů si lidé na zahrady pořizují náhražky, které mohou dálkově ovládat a podle nálady si měnit jejich barvu. Co k...