Odložený vesmír se připomene sám

Odložený vesmír se připomene sám

Tisk

odlozeny vesmir perexZačneme pěkně zesyrova. Ono to vlastně je takové čtení. Do hloubky, pořádně do masa, až do morku kostí. Michal Čagánek toto umí a jako červená nit se jeho příběhy linou vlastní bolesti, křivdy, pokřivené svědomí či viny. Tohle čtení vás nenechá v klidu a rozhodně bych ho nenazvala relaxačním.

 

Dokonce umím si představit, že Aleš, jeho kamarád Pepe a všichni kolem dokáží dát takovou facku některým čtenářům, že je donutí přehodnotit život dřív, než to udělá život sám. A jiným zase ze šuplat vytrhnou už dávno zaprášené vzpomínky na něco, co už je dávno pryč. A sakra, proč vůbec tuto knihu otvírat?

Protože je nesmírně silně napsaná. Nebere si servítky, přitom se víc, než je na její styl zdrávo, noří do hloubky lidské duše a hledá dobro, karmu, odpuštění a vyvinění se. A snaží se chápat prosté lidské svody.

A nejlepší na tom je, že každého bodne kniha jinde. Takže můj názor je v tuto chvíli naprosto jedinečný, ale ten váš úhel pohledu může být zase naprosto jiný. Diametrálně odlišný. Protože jste prošli jiným životním příběhem.

Když místo bujarého oslavování narozenin málem umřete na svém luxusním WC

Vlivný podnikatel Aleš Hlavinka se hnutím osudu ocitá v situaci, kdy musí přehodnotit celý svůj život. A není to vůbec jednoduché. Setkává se tváří tvář se svými láskami, vášněmi, svody, vinami, s chybami, o kterých neměl ani tušení. Asi tak nějak to vypadá, když čtyřicátníkovi už samou rozcapeností překape pohár pohody, uspokojení. Už není kam jít, dřív nebo později musí následovat pád. A proto je tu den oslavy jeho narozenin a naprostý obrat událostí…. Snad vás namlsají ukázky:

„Víš ty vůbec, jaké to je, půjčovat si peníze od dítěte z kasičky? Hladit dcerku den co den do krve rozpraskanými prsty, když celé odpoledne nevytáhneš ruce ze dřezu v hotelové kuchyni?“ pustila se do mě mladá žena. Oči měla plné slz, ve tváři vepsáno tolik bolesti, že jsem téměř sám zaplakal.

„Dokážeš si představit chodit půl roku s bolavými zuby, protože si nemůžeš dovolit si je nechat spravit!? Usmívat se mile na hosty v restauraci, když se ti ve skutečnosti chce brečet? Dívat se, jak se všichni nacpávají, zatímco tobě kručí v břiše? Mít tři zaměstnání, a přitom nemít pomalu ani na to základní, zatímco otec dcery nemá na práci nic jiného než rozhazovat peníze za totální nesmysly!?“

„To opravdu nevím,“ zasáhla mne její bolest. „Promiňte, co s tím mám ale společného já? Vždyť já vás ani neznám!“

„No právě!“ vyhrkla žena opovržlivě a vylila mi na hlavu kbelík fekálií.“

Au, tak tady emoce přímo prýští! A tady se mi kniha stala velmi pichlavou, bolavou a ne úplně lehkou na čtení. Jsme totiž v kůži toho muže, hlavní hrdina Aleš Hlavinka se prochází svým životem a budoucností a potkává Jaroslava Duška, Tomáše Kluse. Vše je zasazeno v jeho životě, v jeho pochopení, a i když jsme stále v realitě románu, někdy jsem mívala pocit, že se někde vznáším, že téma, které autor rozebírá, daleko přesahuje rámec beletrie.

odlozeny vesmir

Odložený vesmír
Autor: Michal Čagánek - Já jsem Ty
Počet stran    256
Jazyk vydání    český
Ilustrace/foto    Kateřina Kofroňová
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2021

Hodnocení: 91 %

www.synergiepublishing.com/cs/shop/knihy/osobni-rust/000509_odlozeny-vesmir


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Tesař:"Všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu.“

hlf perexBrněnský unikátní festival Henry Lee Fest se letos bude konat 27. září ve Zbrojovce. Hlavní hvězdou je Australan Mick Harvey a berlínš...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Moudrost z knihy Čtyři dohody

moudrost z-knihy ctyri dohody 200V dubnu vyšlo již třetí vydání moudrosti z knihy Čtyři dohody od Dona Miguela Ruize. Hledáte-li kapesní osvícení, milý dárek pro své blízké, nebo pokud chcete nahlédnout pod pokličku duchovna v podání ...


Literatura

Romantika jako řemen: Milenec ze snů

milenec ze snu 200V červnu potěšilo nakladatelství Ikar fanoušky světoznámé autorky romantických příběhů Sandry Brown, neboť vyšel její román Milenec ze snů. Jde o druhé vydání staršího příběhu z roku 1987, ale to na sentimentálním příběhu o lásce...

Divadlo

Rákosníček Divadla Scéna pobaví

Rakosnicek200Asi v polovině odpoledne tříkrálového se v blízkosti Divadla Scéna ve Zlíně zvýšil výskyt těšících se dětí a jejich rodičů, kteří mířili na zlínskou premiéru pohádky Rákosníček a jeho rybník. Těch dětí a jejic...

Film

Rozprava o westernové metodě

western perexJe hezké, když dva ctihodní vysokoškolští profesoři Peter Michalovič a Vlastimil Zuska (oba přednášejí na filosofických fakultách, první v Bratislavě, druhý v Praze) se oddají k...