Jaká tajemství ukrývá zámecká zahrada?

Jaká tajemství ukrývá zámecká zahrada?

Tisk

Zahrada taju perexPíše se rok 1916. Aby dvanáctiletou Kláru rodiče ochránili před válkou, pošlou ji na anglický venkov k příbuzným. Teta a strýc, kteří vždy byli přátelští, se ale najednou ke Kláře staví zády. Nechtějí se s ní bavit, nechtějí, aby pomáhala, nechtějí, aby tady vůbec byla.


Nejraději by byli, kdyby Klára zůstala v domě a nepřekážela. Dívka má ale otázky, a když jí na ně nechtějí strýc a teta odpovědět, rozhodne se, že odpovědi najde sama. Jak je možné, že jí máma nenapsala? Co teta ukrývá v zamčeném pokoji, do kterého Klára nesmí? Kdo je tajemný kluk, který se v noci objevuje na zahradě? A kdo krade exotické ovoce? Aby Klára odhalila pravdu, bude se muset postavit pravdě, kterou si nechce přiznat, i válce, na kterou se snaží zapomenout.

Historický román pro děti a mládež
Autorkou knihy Zahrada tajů, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Portál, je britská spisovatelka Ann-Marie Howell. Ta se věnuje psaní historických románů pro děti a mládež a za svou práci byla nominována na několik cen.

Citlivě napsaný příběh o přátelství, rodině a válce
Klářin příběh se odehrává na pozadí první světové války. Autorka si informace o daném období pečlivě nastudovala a dokázala je přetavit do citlivě napsaného vyprávění, v němž hraje důležitou roli především přátelství a rodina. Na první pohled by se mohlo zdát, že když se děj odehrává převážně na zámecké zahradě a v domku Klářina strýce – hlavního zahradníka, tak se v knize nebude nic moc dít. Opak je ale pravdou. Odehrává se tu spousta podivných věcí, kterým musí Klára přijít na kloub.

Na začátku jsou pouhé náznaky toho, že něco není v pořádku. Čím víc se ale Klára zajímá o to, co se kolem ní děje, tím víc ve vás bude sílit touha vědět, o co vlastně jde. Odhalení jsou originální, a tak rozhodně překvapí. Skvělé je i to, že perfektně zapadají do celkového kontextu příběhu i do atmosféry popisované doby. Vyprávění ozvláštňují zajímavosti o pěstování exotického ovoce i Klářino rozhodování, co udělat s ukrytým dopisem.

Pokud hledáte knihu pro děti, která nabízí poutavý a napínavý příběh s poselstvím a sympatickou a uvěřitelnou hlavní hrdinkou, sáhněte po Zahradě tajů. Uvidíte, že vás toto dílko příjemně překvapí.

Zahrada taju

ZAHRADA TAJŮ
Autoři: Ann-Marie Howell
Originální název: The Garden of Lost Secret
Překlad: Petra Diestrelová
Žánr: pro děti a mládež
Vydáno: Portál, 2022
Počet stran: 240

Hodnocení: 95 %

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/zahrada-taju/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Fotograf Radek Šich: „Není to jen o tom udělat si pár cvaků a užít si zadarmo koncert“

radek sich 200Pohodlně se usaďte a pojďte si přečíst dlouhý rozhovor s talentovaným mladým mužem Radkem Šichem, který se už několik let věnuje fotografování koncertů. Vyzpovídali jsme ho, jaké to je vidět své idoly, fotit pod pódiem a řeč padla i na ochra...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Jak shodit kila a oslabit korunu. Upřímný a diplomatický prostor pro bývalého guvernéra České národní banky Miroslava Singera

Singer perexPodtitul této recenze se zdá býti poněkud rozmarným. Diplomacie a upřímnost se nemají rády. Dokonce jsou jaksi v protikladu. Dobrý diplomat přece nemůže být upřímný mluvka a člověk zcela upřímný nemá na to, být diplomantem. A přece. Pan býval...


Literatura

Pro koho září Hvězda?

hvezda perexKdyž jsem brala tuhle knížku do ruky, jako bych dopředu tušila, že bude fakt dobrá! Mám ráda příběhy o píli, odhodlání, důvěře v sebe sama, které předchází nedůvěra, příběhy o tom, že když má někdo sen, jde si za ním i navzdory překážkám, a seb...

Divadlo

Romeo a Julie … a co jako? aneb To světu svítá a stmívá se v nás

romeo a julie a co jako´Není lhostejné, kde právě jsme. Nebezpečně se k sobě blíží některé hvězdy. Také zde dole dochází k násilnému odloučení milenců jen proto, aby se čas zrychlil o tlukot jejich srdcí. Jen prostí lidé nehledají štěstí… ´(Vlad...

Film

PLANETA PRAHA se hlásí trailerem

planeta praha 200Kolik „obyvatel“ má Praha? Tvůrci oceňovaného filmu Planeta Česko se tentokrát vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města.

...