Jaká tajemství ukrývá zámecká zahrada?

Jaká tajemství ukrývá zámecká zahrada?

Tisk

Zahrada taju perexPíše se rok 1916. Aby dvanáctiletou Kláru rodiče ochránili před válkou, pošlou ji na anglický venkov k příbuzným. Teta a strýc, kteří vždy byli přátelští, se ale najednou ke Kláře staví zády. Nechtějí se s ní bavit, nechtějí, aby pomáhala, nechtějí, aby tady vůbec byla.


Nejraději by byli, kdyby Klára zůstala v domě a nepřekážela. Dívka má ale otázky, a když jí na ně nechtějí strýc a teta odpovědět, rozhodne se, že odpovědi najde sama. Jak je možné, že jí máma nenapsala? Co teta ukrývá v zamčeném pokoji, do kterého Klára nesmí? Kdo je tajemný kluk, který se v noci objevuje na zahradě? A kdo krade exotické ovoce? Aby Klára odhalila pravdu, bude se muset postavit pravdě, kterou si nechce přiznat, i válce, na kterou se snaží zapomenout.

Historický román pro děti a mládež
Autorkou knihy Zahrada tajů, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Portál, je britská spisovatelka Ann-Marie Howell. Ta se věnuje psaní historických románů pro děti a mládež a za svou práci byla nominována na několik cen.

Citlivě napsaný příběh o přátelství, rodině a válce
Klářin příběh se odehrává na pozadí první světové války. Autorka si informace o daném období pečlivě nastudovala a dokázala je přetavit do citlivě napsaného vyprávění, v němž hraje důležitou roli především přátelství a rodina. Na první pohled by se mohlo zdát, že když se děj odehrává převážně na zámecké zahradě a v domku Klářina strýce – hlavního zahradníka, tak se v knize nebude nic moc dít. Opak je ale pravdou. Odehrává se tu spousta podivných věcí, kterým musí Klára přijít na kloub.

Na začátku jsou pouhé náznaky toho, že něco není v pořádku. Čím víc se ale Klára zajímá o to, co se kolem ní děje, tím víc ve vás bude sílit touha vědět, o co vlastně jde. Odhalení jsou originální, a tak rozhodně překvapí. Skvělé je i to, že perfektně zapadají do celkového kontextu příběhu i do atmosféry popisované doby. Vyprávění ozvláštňují zajímavosti o pěstování exotického ovoce i Klářino rozhodování, co udělat s ukrytým dopisem.

Pokud hledáte knihu pro děti, která nabízí poutavý a napínavý příběh s poselstvím a sympatickou a uvěřitelnou hlavní hrdinkou, sáhněte po Zahradě tajů. Uvidíte, že vás toto dílko příjemně překvapí.

Zahrada taju

ZAHRADA TAJŮ
Autoři: Ann-Marie Howell
Originální název: The Garden of Lost Secret
Překlad: Petra Diestrelová
Žánr: pro děti a mládež
Vydáno: Portál, 2022
Počet stran: 240

Hodnocení: 95 %

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/zahrada-taju/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Iveta Svobodová: Konec hry

konec hry 200V listopadu minulého roku vyšla u nakladatelství Šulc-Švarc nová kniha Ivety Svobodové Konec hry, která spojuje českou a francouzskou historii, odehrává se v Praze i v kraji Bordeaux a zaujme hned několika zvraty.

...

Literatura

Manželka, která utekla, ví, že nic není černobílé…

man200Těm z Vás, kteří znají Domino, Tess Stimson asi nemusím představovat. Tahle rodilá Angličanka (žijící momentálně v Londýně) je doslova "dvorní dámou" tohoto nakladatelství - v edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy jí vyšlo už několik knih. Všechny...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

The Artist: němý film roku 2012
ImageSnímek The Artist, který natočil francouzský režisér Michel Hazanavicius, má už v této chvíli na svém kontě tři Zlaté glóby a deset nominací na Oscara. Jakkoli výmluvné mohou oficiální vizitky být, nejdůležitějším f...