Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Masinovi perexÚtěk bratrů Mašínových z republiky zůstává i po několika desetiletí kontroverzním tématem. Názory na jejich činy se pořád různí. Někteří lidé je považují za hrdiny a bojovníky za svobodu, pro další jsou to jen obyčejní vrahové.

 


Jejich příběh byl vyprávěn několikrát z různých úhlů pohledu, takže by se mohlo zdát, že už víc není co dodat. Vladimír Mertlík, český producent, scenárista a publicista, se však rozhodl najít něco, co ještě řečeno nebylo, a tak vznikla kniha rozhovorů s účastníky útěku za hranice i s pamětníky. Jmenuje se Mašínovi – Ve stínu šibenice.


S bratrem po boku
Nejvíc prostoru je v knize věnováno Josefu Mašínovi, který vypráví o svém dětství, rodině, především o svém bratrovi a jejich společných dobrodružstvích, druhé světové válce a odboji a také o útěku, o němž se dodnes diskutuje. Nevynechal ani zážitky z doby po útěku a zmiňuje své působení v armádě, život v USA i podnikání. Po těchhle zajímavých pasážích následuje také méně záživná část, v níž Josef Mašín analyzuje poměry v USA a světovou politiku.  


Výpovědi pamětníků
V dalších rozhovorech sdělují své vzpomínky pamětníci, konkrétně Zdena Mašínová, Radslav Švéda a Ludmila Švédová-Zouharová. Ti se zaměřují především na popis života, ve kterém museli snášet následky útěku bratří Mašínů a jejich přátel. A nebyl to snadný život. Nechybí ani rozhovor s Barbarou Masin, dcerou Josefa Mašína, která představuje svou knihu o otcově činu a vysvětluje, jak vznik její knihy probíhal.


Kniha Mašínovi – Ve stínu šibenice obsahuje také rodinné fotografie a ukázky oficiálních dokumentů i listů, které psali příbuzní zpovídaných lidí. Protože přímo a nezkresleně zprostředkuje svědectví lidí, kteří zmiňované věci zažili, přináší cenné informace a nutí dívat se na tyto historické události jiným pohledem. 

Masinovi 1

MAŠÍNOVI – VE STÍNU ŠIBENICE
Autor: Vladimír Mertlík
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 184

Hodnocení: 80 %

Mašínovi – Ve stínu šibenice_Universum_Knižní klub


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Deset malých králíčků

lovec kraliku perexZatím co si Joona Linna dva roky ve věznici posiloval a chystal se na novou kariéru zahradníka, zločin ve Švédsku neustal. Známá literární dvojice Lars Kepler se po odbočce s mysteriózním thrillerem Playground vrací ke svému staré...


Literatura

Druhý mozek sídlí ve střevech!

Druhy-mozek-preview (2)Zkuste si představit, že ve vašich střevech sídlí váš druhý mozek - zcela inteligentní buňky podílející se na chodu celého organismu.Tato šokující zpráva se už nějakou dobu propírá v médiích. A právě o tomto zajímavém...

Divadlo

Premiéra divadelní hry Kancl aneb když hranice mezi vtipem a trapností setřeme

kancl divadlo rokokoPrvní novinkou v sezoně Městských divadel pražských (MDP) se stala stejnojmenná jevištní verze britského sitcomu Kancl (The Office). Premiéra hry Kancl se tak uskutečnila ...

Film

Báseň aneb Skoro úplně vymyšlený film vzniká v Olomouci

Basen bukowski200V březnu 2013 padne v Olomouci poslední klapka nového nezávislého filmu na motivy jedné z básní Charlese Bukowskeho. Své místo v hereckém ensemblu našli jak osobnosti z krajských divadel, tak mladí herci a neherci. Ten...