Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Masinovi perexÚtěk bratrů Mašínových z republiky zůstává i po několika desetiletí kontroverzním tématem. Názory na jejich činy se pořád různí. Někteří lidé je považují za hrdiny a bojovníky za svobodu, pro další jsou to jen obyčejní vrahové.

 


Jejich příběh byl vyprávěn několikrát z různých úhlů pohledu, takže by se mohlo zdát, že už víc není co dodat. Vladimír Mertlík, český producent, scenárista a publicista, se však rozhodl najít něco, co ještě řečeno nebylo, a tak vznikla kniha rozhovorů s účastníky útěku za hranice i s pamětníky. Jmenuje se Mašínovi – Ve stínu šibenice.


S bratrem po boku
Nejvíc prostoru je v knize věnováno Josefu Mašínovi, který vypráví o svém dětství, rodině, především o svém bratrovi a jejich společných dobrodružstvích, druhé světové válce a odboji a také o útěku, o němž se dodnes diskutuje. Nevynechal ani zážitky z doby po útěku a zmiňuje své působení v armádě, život v USA i podnikání. Po těchhle zajímavých pasážích následuje také méně záživná část, v níž Josef Mašín analyzuje poměry v USA a světovou politiku.  


Výpovědi pamětníků
V dalších rozhovorech sdělují své vzpomínky pamětníci, konkrétně Zdena Mašínová, Radslav Švéda a Ludmila Švédová-Zouharová. Ti se zaměřují především na popis života, ve kterém museli snášet následky útěku bratří Mašínů a jejich přátel. A nebyl to snadný život. Nechybí ani rozhovor s Barbarou Masin, dcerou Josefa Mašína, která představuje svou knihu o otcově činu a vysvětluje, jak vznik její knihy probíhal.


Kniha Mašínovi – Ve stínu šibenice obsahuje také rodinné fotografie a ukázky oficiálních dokumentů i listů, které psali příbuzní zpovídaných lidí. Protože přímo a nezkresleně zprostředkuje svědectví lidí, kteří zmiňované věci zažili, přináší cenné informace a nutí dívat se na tyto historické události jiným pohledem. 

Masinovi 1

MAŠÍNOVI – VE STÍNU ŠIBENICE
Autor: Vladimír Mertlík
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 184

Hodnocení: 80 %

Mašínovi – Ve stínu šibenice_Universum_Knižní klub


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Spisovatelka Sylva Lauerová ví, jak zkrotit drzé opice

200lSpisovatelka a básnířka Sylva Lauerová je autorkou, která se rozhodně nebojí otevírat tabuizovaná či hůře stravitelná témata. Ve svých románech i básních se dotýká hlubin lidské psychiky, duchovna, různých podob lásky a sexu, společenských témat. Díky tomu, že ...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Anita Blakeová popatnácté – Harlekýn

Harlekyn perexHarlekýn, to slovo se svůdně převaluje po jazyku a přímo evokuje cosi neuchopitelného, až erotického. A přece, název této knihy má mnohem blíž k násilí, než erotice. Nevěříte? Čtěte směle dál!


Literatura

Sériový vrah nebo vlkodlak? Vyřeší Vlčí proces

vlčí proces, perexHistorický román sepsaný na základě skutečných událostí je pro mě vždycky neodolatelnou záležitostí. Nahlédnutí do dob dávno minulých a v tomto případě ještě okořeněné napětím a pověrami o vlkodlacích slibuje skvělé čtení, kter...

Divadlo

Vršovické divadlo MANA chystá hru Karla Čapka Matka, drama o hrdinství i mateřské lásce

Matka perexSlavný román Karla Čapka Matka o střetu ženského a mužského vidění smyslu a poslání života nastuduje divadlo MANA v Praze – Vršovicích, premiéru tu bude mít 5. února 2020. Pod taktovkou renomovaného režiséra Petera Gábora se v hlavní roli matky p...

Film

Demolition Man: Předzvěst naší budoucnosti?altFilm Demolition Man je velmi propracovaným ztvárněním příběhu o vnímání zločinu, sexu a násilí v nedaleké budoucnosti. S hlavními hrdiny se vydáváme do města, kde je každý aspekt všedního života čistý a dobrý.