Oslavte patnáctiny oblíbeného seriálu

Oslavte patnáctiny oblíbeného seriálu

Tisk

ulice 200Oblíbený seriál Ulice slaví 15 let a u této příležitosti vyšla v nakladatelství Ikar kniha My z Ulice obsahující plno zajímavostí.

 

 

 

Kniha začíná předmluvou ředitelky výroby TV Nova Moniky Hassmanové a dále se dělí na tři části: Takoví jsme byli…, Dveře do ateliéru a Jak se píše Ulice. Nejobsáhlejší je právě první část, která se zaměřuje celkem na 17 rodin z Ulice – od Jordánových až po Magdu a Zdenu Procházkovy. Úplně mi tady však chyběla rodina Blanky Volákové a také její matky Marie Vránové, nebo alespoň nějaké informace o nich. Pokud kniha vznikala loni, tak není důvod je tam nezahrnout.

Vypravěčem v těchto kapitolách je vždy jeden z členů rodiny, který na řádcích popisuje, co se mu v seriálu stalo, s čím se musel potýkat a podobně. To je doplněno také několika souvisejícími fotografiemi. Díky tomu si čtenář může zavzpomínat, co se v seriálu dělo. V závěru každé kapitoly jsou pak vyjádření samotných herců.

Například Adrian Jastraban představitel Bedřicha Lišky zdepíše, že: „Když se řekne Ulice, jako první se mi vybaví spousta probdělých nocí, kdy se učím texty, časté brzké vstávání a cesty na natáčení. Zároveň je to pro mě parta lidí, se kterou nás sice začala spojovat práce, ale z našich vztahů se postupně zrodila přátelství. Ulice mě spojila s lidmi, se kterými bych se jinak nepotkal.“ (str. 42)

Dveře do ateliéru se zaměřují především na obrazový materiál. Čtenáři zde najdou první klapku z 6. června 2005, fotografie ze stavby ulice nebo natáčení, ale také zajímavosti například o dětech, věkových rozdílech, sourozencích, známých tvářích nebo o interiérech. Třetí část s názvem Jak se píše Ulice mě osobně zajímala nejvíc, ale čekaly mě necelé čtyři strany, ze kterých jsem se dozvěděla třeba to, že počet jednotlivých autorů odpovídá zhruba počtu dějových linek v seriálu.

Kniha My z Ulice je určena fanouškům tohoto seriálu, ale těžko říct, jestli právě ti nečekali více. Já sama bych uvítala více informací o jejich přípravách a líbilo se mi nakouknout ještě více pod pokličku. Těšila jsem si na nějaké zážitky z natáčení, na popis zajímavých nebo netradičních scén, ale toho se mi bohužel nedostalo. A také vyjádření herců mohlo být podle mě mnohem více. Zkrátka si myslím, že se z toho všeho mohlo takzvaně vytřískat mnohem více a přijít s nadupanější publikací s mnohem větší cenou pro cílovou skupinu.

ulice

My z Ulice
Autor: Iva Chřibková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Ikar, Euromedia Group
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/501668-my-z-ulice.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Přišel jsem na to, že i s harfou se dají dělat šílené věci, říká Michal Matejčík

michal matejcik perexVídeň, Hamburg, Berlín, Sapporo, New York... To jsou alespoň některá z měst, kde koncertoval slovenský harfista Michal Matejčík. Respekt mu zajistily precizní hra a originální úpravy skladeb různých stylů, což vyvrcholil...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Synové a vojáci - Neznámý příběh z druhé světové války

synovevojaci perexPsal se rok 1942. Americká armada nasadila do boje proti nacistickému Německu dva tisíce vojáků židovského původu. Tito speciálně trénovaní vojáci byli známí jako Ritchie Boys a využívali znalosti němčiny k efekti...


Literatura

Příručka mladých svišťů pro singl třicátníky

duvod200Jen co dozněl aplaus nad blogem (a knihami) plných věcí, které nás serou, máme tu další várku k zamyšlení. A ne jen tak ledajakého - jdeme po stopách posledního důvodu, proč se nezabít. Najdete si ten svůj?

 

...

Divadlo

Bezruči uvedou hit amerických divadelních scén Venuše v kožichu

venuse200Hit amerických divadelních scén Venuše v kožichu bude v ostravském Divadle Petra Bezruče první premiérou roku 2022. Intimní hru o setkání debutujícího autora a režiséra s energickou herečkou uvedeme v režii Jiřího Pokorného. Autorem netradičního rozvržen...

Film

Žádný film není jako film o Mupetech
ImageOriginálu se opravdu jen těžko něco přiblíží. Nejenom, že Mupeti jsou nenahraditelné loutkové příšerky, ale také nikdo další neměl v Disney produkci tak šílený nápad. O nadabované české verzi se zmíním dále v textu....