Oslavte patnáctiny oblíbeného seriálu

Oslavte patnáctiny oblíbeného seriálu

ulice 200Oblíbený seriál Ulice slaví 15 let a u této příležitosti vyšla v nakladatelství Ikar kniha My z Ulice obsahující plno zajímavostí.

 

 

 

Kniha začíná předmluvou ředitelky výroby TV Nova Moniky Hassmanové a dále se dělí na tři části: Takoví jsme byli…, Dveře do ateliéru a Jak se píše Ulice. Nejobsáhlejší je právě první část, která se zaměřuje celkem na 17 rodin z Ulice – od Jordánových až po Magdu a Zdenu Procházkovy. Úplně mi tady však chyběla rodina Blanky Volákové a také její matky Marie Vránové, nebo alespoň nějaké informace o nich. Pokud kniha vznikala loni, tak není důvod je tam nezahrnout.

Vypravěčem v těchto kapitolách je vždy jeden z členů rodiny, který na řádcích popisuje, co se mu v seriálu stalo, s čím se musel potýkat a podobně. To je doplněno také několika souvisejícími fotografiemi. Díky tomu si čtenář může zavzpomínat, co se v seriálu dělo. V závěru každé kapitoly jsou pak vyjádření samotných herců.

Například Adrian Jastraban představitel Bedřicha Lišky zdepíše, že: „Když se řekne Ulice, jako první se mi vybaví spousta probdělých nocí, kdy se učím texty, časté brzké vstávání a cesty na natáčení. Zároveň je to pro mě parta lidí, se kterou nás sice začala spojovat práce, ale z našich vztahů se postupně zrodila přátelství. Ulice mě spojila s lidmi, se kterými bych se jinak nepotkal.“ (str. 42)

Dveře do ateliéru se zaměřují především na obrazový materiál. Čtenáři zde najdou první klapku z 6. června 2005, fotografie ze stavby ulice nebo natáčení, ale také zajímavosti například o dětech, věkových rozdílech, sourozencích, známých tvářích nebo o interiérech. Třetí část s názvem Jak se píše Ulice mě osobně zajímala nejvíc, ale čekaly mě necelé čtyři strany, ze kterých jsem se dozvěděla třeba to, že počet jednotlivých autorů odpovídá zhruba počtu dějových linek v seriálu.

Kniha My z Ulice je určena fanouškům tohoto seriálu, ale těžko říct, jestli právě ti nečekali více. Já sama bych uvítala více informací o jejich přípravách a líbilo se mi nakouknout ještě více pod pokličku. Těšila jsem si na nějaké zážitky z natáčení, na popis zajímavých nebo netradičních scén, ale toho se mi bohužel nedostalo. A také vyjádření herců mohlo být podle mě mnohem více. Zkrátka si myslím, že se z toho všeho mohlo takzvaně vytřískat mnohem více a přijít s nadupanější publikací s mnohem větší cenou pro cílovou skupinu.

ulice

My z Ulice
Autor: Iva Chřibková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Ikar, Euromedia Group
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/501668-my-z-ulice.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

blecha zdenek 200Poslední dobou se objevuje stále více periodik obecního charakteru a o zajímavé čtení není nouze. Uvědomila jsem si, že mě trochu mrzí, že jsme se zatím nikde nedočetli o místní knihovně. Známe dobrovolný spolek Čarodějnice od Juliány...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Vytváření nepřítele a jiných fikcí, které se mohou stát Skutečností

eco vytvareni nepritele 200Italský estetik, literární vědec a spisovatel Umberto Eco patří u nás nejznámějším osobnostem, většina jeho knih, zvláště pak románů, vyšla v českém překladu - naposledy Pražský hřbitov. Nejnověj...


Literatura

Cesta pravého muže – bible pro chlapy

200litDeidova kniha Cesta pravého muže je duchovním průvodcem v němž se autor s pronikavou upřímností a ojedinělým vhledem do nejhlubších mužských tužeb zabývá nejdůležitějšími aspekty života mužů - kariérou a rodinou počínaje a ženami, intimitou, láskou a du...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Akce 3Kino zpřístupnila zejména nové polské filmy

3kino 200Na počátku listopadu 2016 se v Praze pořádal již třetí ročník přehlídky 3Kino, zaměřené na český, slovenský, maďarský a zejména polský film, zastoupený nejhojněji. Proto se tento text bude také vztahovat k filmové tvorbě našich severních sousedů.

...