Dnes budu tak osobní, jako je osobní Susan Cainová ve své knize „Sladkobol“. Susan Cainová skrze své názorové a životní hledání reflektuje současnou spirituální rovinu americké společnosti, a to s vhledem i nadhledem. Ten je nutný k tomu, aby dokázala vyhlédnout z myšlenkových rámců, v nichž je americká společnost zakována, a nahlédnout na ni zvenčí.
Východiskem úvah Susan Cainové je konstatování, že velká část prožívání umění je založena na sladkobolu, totiž na faktu, že krása v nás vyvolává vedle příjemných vjemů zároveň pocit bolesti vědomím své pomíjivosti.
I mně je sladkobol blízký. Právě proto mi bývá vytýkán a jsem upozorňován na to, že skutečnost má i radostný a veselý rozměr, jelikož sladkobol bolí. Susan Cainová se snaží svému publiku ukázat opak – právo americké společnosti na sladkobol. Uvědomuje si, že Amerika je zemí pozitivního myšlení, které je prosazováno za každou cenu. Které zapomíná, že člověk se nejen raduje a dosahuje úspěchu, ale i trpí a prohrává. Že všechno lidské je možné vidět jako příliš lidské, v jeho vymezenosti, pomíjivosti, dočasnosti, ve stínu zániku a smrti.
Cílem Susan Cainové je obrana sladkobolu vůči doktríně Keep smiling, Vždy s úsměvem, bezbřehého optimismu, který dokonce vede až k popírání nevyhnutelnosti smrti přeceňováním lidských možností. Dospívá k poznání, že i láska jako cit má své meze, kvůli nimž je nutno vztah kodifikovaný manželstvím cílevědomě posilovat. I láska je sladkobolná, nese s sebou jak radosti, tak strasti a nemá tedy smysl hledat lásku „dokonalou“. Stejně jako Alain de Botton říká Ne lásce romantické.
Tato ctitelka Leonarda Cohena se při svém hledání inspiruje súfismem, vztahem ke své matce, ale i řadou dalších motivů. Výsledkem je kniha, kterou stojí za to si přečíst.
Sladkobol
Autor: Susan Cain
Původní název: Bittersweet (2022)
Žánr: popularizující literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2024, měkká vazba
Počet stran: 288
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: nakladatelství www.melvil.cz/kniha-sladkobol
< Předchozí | Další > |
---|