Druhá světová válka, žena a dítě, které dokázalo všechno změnit

Druhá světová válka, žena a dítě, které dokázalo všechno změnit

musime-byt-statecne perexProsinec 1940. Ellen Parrová nikdy nechtěla děti. Když však během evakuace Southamptonu narazila na osamocené dítě spící v opuštěném autobusu, byla nucena své původní rozhodnutí přehodnotit. Malá Pamela, tvrdohlavá, vznětlivá a okouzlující, si okamžitě získala její srdce.


Protože Pamelina matka zahynula při bombardování a Pamelina otce se nepodařilo vypátrat, zůstává dívenka u Parrových. Mezi ní a Ellen se rychle vytvoří pevné pouto, a tak zažívají krásné časy navzdory tomu, že ve světě zuří válka. Po několika letech se však objeví muž, s nimž nikdo nepočítal, a odvede křičící a plačící Pamelu pryč. Dokáže se Ellen vyrovnat s nečekanou ztrátou a bolestí, kterou jí způsobila?

Válka není jen o armádách a o bitvách
Kniha Musíme být statečné od britské spisovatelky Frances Liardet slibuje dojemný válečný příběh, tento příslib však naplňuje jenom zčásti. Válečné události totiž netvoří většinu příběhu, jak by se z anotace mohlo zdát, jsou zde však vykreslené z netradičního úhlu pohledu. Válka totiž není jen o bojích, nýbrž i o životech obyčejných lidí.

Vypravěčkou je Ellen, žena, která žije v bombardované Británii. Ellen je velkou oporou místní komunity, takže když se dozví, že do vesnice přijeli lidé z bombardovaného města, neváhá a nabídne jim útočiště. Na starost si vezme i malou a osamělou Pamelu. Protože ví, jaké to je, když je člověk na světě úplně sám.

Od předválečných časů až po rok 2010
Příběh se odehrává v širokém časovém rozpětí. Kromě válečných sledujeme i léta předválečná a v nich dospívání hlavní hrdinky a také roky po válce. Ty jsou však shrnuté v několika dopisech, navíc popsané jen velmi povrchně, jako by v knize byly jen k vyplnění časové mezery mezi rozdělením Ellen a Pamely a jejich opětovným setkáním.

Protože právě jejich vztah je hlavním tématem knihy. Válka, Ellenina pohnutá minulost – to vše slouží jen jako kulisa pro tento vztah. Jako by kromě Pamely Ellen neměla ve svém životě už nic jiného, na čem by jí opravdu záleželo, a to ani dlouhé roky poté, co Pamela její domácnost opustila. Autorka se očividně snažila napsat dojemný příběh o mateřské lásce. Zda se jí to povedlo, však už musí každý čtenář posoudit sám.

musime-byt-statecne

Musíme být statečné
Autorka: Frances Liardet
Originální název: We Must Be Brave
Překlad: Pavel Musiol
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2020
Počet stran: 432

Hodnocení: 80%

www.ikar.cz 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...

Čtěte také...

Děsivý Krotitel

krotitel 200Když se zrodí zlo, kolika osudů se dotkne? Přiznávám, že tento marketingový slogan mě konečně přivedl ke královně švédské krimi Camille Läckberg. Její poslední román je zhuštěné zlo, přesto musíte naprosto fascinovaně číst dál a dál. Příběh se za...


Literatura

Kniha pro ty, co chtějí doma čarovat

HausMagick 200V nakladatelství Jota vyšla kniha HausMagick s podtitulem Kouzelné bydlení ve stylu Hygge.

 

...

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Spolupráce na Slovensku slaví úspěchy

SLOV perexVydávání filmové literatury se na Slovensku daří - Slovenský filmový ústav nejenže vytrvale vydává měsíčník Film.sk (na rozdíl od pražského Národního filmového archivu, který ukvapeně zrušil unikátní F...