Druhá světová válka, žena a dítě, které dokázalo všechno změnit
Kultura21.cz

Druhá světová válka, žena a dítě, které dokázalo všechno změnit

musime-byt-statecne perexProsinec 1940. Ellen Parrová nikdy nechtěla děti. Když však během evakuace Southamptonu narazila na osamocené dítě spící v opuštěném autobusu, byla nucena své původní rozhodnutí přehodnotit. Malá Pamela, tvrdohlavá, vznětlivá a okouzlující, si okamžitě získala její srdce.


Protože Pamelina matka zahynula při bombardování a Pamelina otce se nepodařilo vypátrat, zůstává dívenka u Parrových. Mezi ní a Ellen se rychle vytvoří pevné pouto, a tak zažívají krásné časy navzdory tomu, že ve světě zuří válka. Po několika letech se však objeví muž, s nimž nikdo nepočítal, a odvede křičící a plačící Pamelu pryč. Dokáže se Ellen vyrovnat s nečekanou ztrátou a bolestí, kterou jí způsobila?

Válka není jen o armádách a o bitvách
Kniha Musíme být statečné od britské spisovatelky Frances Liardet slibuje dojemný válečný příběh, tento příslib však naplňuje jenom zčásti. Válečné události totiž netvoří většinu příběhu, jak by se z anotace mohlo zdát, jsou zde však vykreslené z netradičního úhlu pohledu. Válka totiž není jen o bojích, nýbrž i o životech obyčejných lidí.

Vypravěčkou je Ellen, žena, která žije v bombardované Británii. Ellen je velkou oporou místní komunity, takže když se dozví, že do vesnice přijeli lidé z bombardovaného města, neváhá a nabídne jim útočiště. Na starost si vezme i malou a osamělou Pamelu. Protože ví, jaké to je, když je člověk na světě úplně sám.

Od předválečných časů až po rok 2010
Příběh se odehrává v širokém časovém rozpětí. Kromě válečných sledujeme i léta předválečná a v nich dospívání hlavní hrdinky a také roky po válce. Ty jsou však shrnuté v několika dopisech, navíc popsané jen velmi povrchně, jako by v knize byly jen k vyplnění časové mezery mezi rozdělením Ellen a Pamely a jejich opětovným setkáním.

Protože právě jejich vztah je hlavním tématem knihy. Válka, Ellenina pohnutá minulost – to vše slouží jen jako kulisa pro tento vztah. Jako by kromě Pamely Ellen neměla ve svém životě už nic jiného, na čem by jí opravdu záleželo, a to ani dlouhé roky poté, co Pamela její domácnost opustila. Autorka se očividně snažila napsat dojemný příběh o mateřské lásce. Zda se jí to povedlo, však už musí každý čtenář posoudit sám.

musime-byt-statecne

Musíme být statečné
Autorka: Frances Liardet
Originální název: We Must Be Brave
Překlad: Pavel Musiol
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2020
Počet stran: 432

Hodnocení: 80%

www.ikar.cz
Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Rozhovor s Miroslavem Vaňurou o knize a televizním pořadu Legendy kriminalistiky

2817Miroslav Vaňura má za sebou práci na mnoha televizních pořadech. Jmenujme alespoň Na vlastní oči, 112 v ohrožení života nebo Legendy kriminalistiky. A právě poslední jmenovaný seriál věnují se známým vrahům a jejich obětem se dočkal v...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...

Čtěte také...

Když cestování zamotá hlavu i život

cestujici 200Cestující do Frankfurtu je detektivní román z roku 1970, který v češtině vychází poprvé. Jedná se o dílo Agathy Christie, které se vymyká ostatním knihám a vzniklo zřejmě kvůli obavám ze situace tehdejšího světa. Stojí za to?


Literatura

Šaty z igelitu: variace na samotu, které vám padnou

altSoubor třinácti povídek Šaty z igelitu, jejichž společným leitmotivem je lidská osamělost a stesk v nejrůznějších variacích, je debutem studenta a žurnalisty Vratislava Maňáka. Píše o událostech zdánl...

Divadlo

Peníze vás otráví i napnou

Penize Dan a jeho matka perexDěj se rozbíhá: Jojco a Mirec  - dva vulgární výrostci se ženou dodávkou vyloupit banku. Jsou nezkušení, ustrašení, nervózní a nejistí.

 

Film

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologick...