Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor

Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor

eskalator perexDamián je obyčejný kluk. Nevyniká krásou, inteligencí, talentem, smyslem pro humor ani roztomilostí. To by možná ani nevadilo, kdyby nebyl jediným průměrným a nezajímavým dítětem ve skupince sedmi sourozenců.

 


Jako by to nebylo málo, nemá ani kamarády, ani holku… a navíc ho starší kluci šikanují. Damián si myslí, že jeho život za moc nestojí a že horší to už ani nemůže být. V tom se však mýlí. Jednoho dne ho totiž spolkne eskalátor a on se ocitne v tajemném Podúdolí. Tam potká Quida, kluka, který umí létat. Nový svět Damiána děsí, a tak by udělal cokoliv, co by mu pomohlo dostat se zpátky domů. I kdyby to mělo znamenat, že pomůže lidem v Podůdolí získat zpět jejich svobodu.

Druhá kniha talentované české autorky
Kniha …a pak ho spolknul eskalátor je druhotinou talentované české autorky Kláry Mayerové, která zaujala už svým předešlým příběhem nesoucím název Kdy má králík bobky?. Ve své novince se zaobírá motivem odlišnosti, tolerance, respektu a šikany. Protože je kniha určená primárně mladším čtenářům, jsou tato témata nenásilně zakomponována do dobrodružného příběhu o přátelství a záchraně pohádkové země.

Kreativní a poutavé vyprávění
Příběh se drží osvědčené dějové linie. Na první pohled obyčejný hrdina se dostává do kouzelné krajiny, ve které lidé trpí kvůli krutému vládci. Svět Podúdolí je však originální a do detailů promyšlený, takže si ho hned zamilujete. To platí i pro postavy, které v něm žijí. Autorka byla při vymýšlení jednotlivých schopností a reálií opravdu kreativní, a tak čtenář dostane poutavé vyprávění protkané jemným humorem. Prolog o černé a bílé květině na první pohled s Damiánovým příběhem nesouvisí. Jejich propojení je však zajímavé, smysluplné, a především dobře zpracované.

Hrdina, který pochybuje
Jednou z nejlepších částí knihy je kapitola, ve které Damián přemýšlí o tom, že vládcův zákeřný plán možná není tak špatný, jak vypadá. A nejen to – on se ním rozhodne inspirovat. Tu špatnou věc nakonec samozřejmě neudělá, přeci jen je to hlavní kladný hrdina, ale to, že pochybuje a na chvíli podlehne pokušení, ho dělá realističtějším a umožňuje čtenářům se s ním snadno ztotožnit. Protože i ti nejlepší z nás občas pochybují a mýlí se.

Kniha …a pak ho spolknul eskalátor má tedy všechno, co od poutavého příběhu očekáváte. Sympatického uvěřitelného hrdinu, dobrodružnou výpravu, přátelství i boj za svobodu. A k tomu poselství, které přiměje k zamyšlení a o kterém se dá s malými čtenáři diskutovat.

eskalator

…a pak ho spolknul eskalátor
Autorka: Klára Mayerová
Žánr: kniha pro děti a mládež
Vydáno: Altenberg, 2020
Počet stran: 267

Hodnocení: 90%

alten-berg.cz/pro-deti-a-mladez/45-a-pak-ho-spolknul-eskalator


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Rozhovor s maliarkou Stanislavou Habšudovou

Stanislava Habsudova 200Stanislava Habšudová sa narodila v Ilave a po svojich štúdiách a životných skúsenostiach sa rozhodla skombinovať fotografiu, maľbu a kováčske zručnosti a prácu so sklom jednotný celok. Každá jedna z tý...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...

Čtěte také...

Srdce včely má pět komor – o včelách a vášni k nim

IMG 20191002 120431Život Helen je plný stěhování, práce, vyčerpání a povinností. Momentálně si zvyká na novou hektickou práci a na další místo, kde bydlí, a které snad někdy nazve i domovem. Mezi snad jediné chvíle klidu ...


Literatura

Knížka, která vás chytí a nepustí!

200litS neobvyklou otevřeností píše své knihy norská spisovatelka Anne Holtová a nešetří nikoho a nic, žádné téma není pro ni tabu. Právnička, která pracovala u policie, v televizním zpravodajství a několik měsíců i jako ministryně spravedlivosti, zúročuje své zk...

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti: „Budem hrát zas. A pořád víc.“

shakespearovske slavnosti 200Letní shakespearovské slavnosti zahájí předprodej do Prahy, Brna a Ostravy ve středu 3. června v 10:00. Vstupenky bude možné zakoupit na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a nově v síti Ticketmaster.

...

Film

V hlavě je o zábavu postaráno

hlava200Film V hlavě (2015) je pro děti a dospívající, ale přitom tak dobře udělaný, že z něho nespustí oči snad nikdo, koho tohle téma zajímá. Dá se říct, že kdo se na film nepodívá nebo se nedodívá do konce, přijde o hodně.

...