Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor
Kultura21.cz

Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor

eskalator perexDamián je obyčejný kluk. Nevyniká krásou, inteligencí, talentem, smyslem pro humor ani roztomilostí. To by možná ani nevadilo, kdyby nebyl jediným průměrným a nezajímavým dítětem ve skupince sedmi sourozenců.

 


Jako by to nebylo málo, nemá ani kamarády, ani holku… a navíc ho starší kluci šikanují. Damián si myslí, že jeho život za moc nestojí a že horší to už ani nemůže být. V tom se však mýlí. Jednoho dne ho totiž spolkne eskalátor a on se ocitne v tajemném Podúdolí. Tam potká Quida, kluka, který umí létat. Nový svět Damiána děsí, a tak by udělal cokoliv, co by mu pomohlo dostat se zpátky domů. I kdyby to mělo znamenat, že pomůže lidem v Podůdolí získat zpět jejich svobodu.

Druhá kniha talentované české autorky
Kniha …a pak ho spolknul eskalátor je druhotinou talentované české autorky Kláry Mayerové, která zaujala už svým předešlým příběhem nesoucím název Kdy má králík bobky?. Ve své novince se zaobírá motivem odlišnosti, tolerance, respektu a šikany. Protože je kniha určená primárně mladším čtenářům, jsou tato témata nenásilně zakomponována do dobrodružného příběhu o přátelství a záchraně pohádkové země.

Kreativní a poutavé vyprávění
Příběh se drží osvědčené dějové linie. Na první pohled obyčejný hrdina se dostává do kouzelné krajiny, ve které lidé trpí kvůli krutému vládci. Svět Podúdolí je však originální a do detailů promyšlený, takže si ho hned zamilujete. To platí i pro postavy, které v něm žijí. Autorka byla při vymýšlení jednotlivých schopností a reálií opravdu kreativní, a tak čtenář dostane poutavé vyprávění protkané jemným humorem. Prolog o černé a bílé květině na první pohled s Damiánovým příběhem nesouvisí. Jejich propojení je však zajímavé, smysluplné, a především dobře zpracované.

Hrdina, který pochybuje
Jednou z nejlepších částí knihy je kapitola, ve které Damián přemýšlí o tom, že vládcův zákeřný plán možná není tak špatný, jak vypadá. A nejen to – on se ním rozhodne inspirovat. Tu špatnou věc nakonec samozřejmě neudělá, přeci jen je to hlavní kladný hrdina, ale to, že pochybuje a na chvíli podlehne pokušení, ho dělá realističtějším a umožňuje čtenářům se s ním snadno ztotožnit. Protože i ti nejlepší z nás občas pochybují a mýlí se.

Kniha …a pak ho spolknul eskalátor má tedy všechno, co od poutavého příběhu očekáváte. Sympatického uvěřitelného hrdinu, dobrodružnou výpravu, přátelství i boj za svobodu. A k tomu poselství, které přiměje k zamyšlení a o kterém se dá s malými čtenáři diskutovat.

eskalator

…a pak ho spolknul eskalátor
Autorka: Klára Mayerová
Žánr: kniha pro děti a mládež
Vydáno: Altenberg, 2020
Počet stran: 267

Hodnocení: 90%

alten-berg.cz/pro-deti-a-mladez/45-a-pak-ho-spolknul-eskalator


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Moderátoři Česko Slovensko má talent: „Trochu sa citíme ako antistresová hmota.“

moderatori 200Show Česko Slovensko má talent letos moderuje dvojice Marcel Forgáč a Milan Junior Zimnýkoval. Společně se znají od roku 1998 a 6 let moderují společně. Co pro ně znamená tato příležitost a co je dokáže nadchnout? To se dozvíte v našem rozhov...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Experimentální román Tři! si pohrává s jazykem i identitou

Tři!Anna Luňáková a její experimentální román Tři! vychází v nakladatelství Dauphin. Rozhodně není pro každého, tento román spíše ocení náročnější čtenář, jež preferuje metaforickou hru se slovy a také hru psychoanalytickou.

...

Literatura

Deník třicetileté puberťačky na cestách

200cabotÚdajně by mělo jít o knihu pro dospělé a podle všeho také o vyprávění příběhu jedné dospělé ženy. Ani na jedné frontě však tento aspekt nesedí.

...

Divadlo

Koktavý Bertie miláčkem pardubických diváků

Kralovarec perexKdyž v roce 2010 spatřil světlo filmového světa snímek Králova řeč, okamžitě si dokázal získat city neurozených diváků a dokonce obměkčit i zkamenělá srdce kritiků a akademiků. Málokdo si však v té době uvědomoval, že...

Film

Složité romantické vztahy ve válce

tmavomodry svet 200Vážný romantický film Tmavomodrý svět (2001) je jedním z nejnákladnějších Českých filmů současnosti. Díky dobrému jménu tvůrců Jana a Zdeňka Svěráka do něj vlož...