Spisovatel, kvůli kterému nepůjdu spát? Martin Stručovský

Spisovatel, kvůli kterému nepůjdu spát? Martin Stručovský

Tisk

V temnotach 200V temnotách je už třetí díl ze série s Matějem Mlynářem od mladého spisovatele Martina Stručovského. Já na něj nedám dopustit na moc jsem se na novou knihu těšila.

 


Martin Stručovský je pro mě totiž skvělým objevem, a především zárukou skvělého a také napínavého čtení. Jeho první knihu (Bez duše) jsem četla do tří ráno a u druhého dílu to bylo podobné. Jak je na tom ten třetí?

V této knize se život hlavního hrdiny opět posunul – usadil se, přestal pít alkohol a je tak zdánlivě vyrovnanější. S tím se však váže také to, že je po smrti dcery a zjištění pravdy uzavřený do sebe a nejeví o nic zájem. Vše se změní, když jej jednoho dne osloví neznámá žena s prosbou o pomoc. Najme si ho, aby jí pomohl najít dceru. Do toho jeho partnerka Pavla Králová vyšetřuje množící se případy týkající se smrti novorozenců a je tak potřeba hledat pravdu…

Martin Stručovský tentokrát jak název vypovídá pracuje s temnotou, jde do nitra protagonistů, a pohrává si s jejich pocity. Nelehké mezilidské vztahy pak doplňují detektivní části, kterým jako nosný motiv vévodí sektářství. K tomu si přidejte zmizelé dívky, různé falešné stopy a ranařského nezávislého „detektiva“ Mlynáře. Ten nejčastěji jedná na vlastní pěst a neohroženě, ale už to k němu patří a z hlediska uvěřitelnosti je to podle mého názoru v mezích. V krimi thrillerech z poslední doby jsou i větší „rambové“. Děj knihy je velmi akční, posouvá se plynule dopředu a neustále přináší něco nového.

V temnotách je rozděleno na části, které jsou vždy uvozeny nějakými souvisejícími citáty. Kapitoly v jednotlivých částech jsou krátké a napomáhají rychlému čtení knihy. Celkově si autor dal s členěním opět dobrou práci. Na mě tohle zkrátka funguje a jeho knihy jen tak nemohu odložit. I V temnotách jsem četla do noci a po posledních řádcích mě mrzelo, že je konec a budu muset čekat na další díl. Ten bude podle autora jeden z nejtěžších, tak jsem moc zvědavá, s čím přijde a moc se těším.

Martin Stručovský se narodil 22. prosince 1989 v Jindřichově Hradci. Po studiu na Západočeské univerzitě v Plzni zakotvil v knihkupectví, kde se naplno věnuje knihám, které jsou jeho celoživotní vášní. Nepohrdne ale ani dobrým filmem či seriálem. Ve svém volném čase se potuluje ulicemi města, popíjí kávu a vymýšlí nové příběhy. Na svém kontě má detektivní román Bez duše a také antologii Excelsior, gentlemani, na které se podílel jako jeden z editorů a která byla oceněna cenou Akademie SFFH.

V temnotach

V temnotách
Autor: Martin Stručovský
Žánr: krimi
Nakladatelství: Motto, Albatros Media
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288
Hodnocení: 91 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56386091/v-temnotach/


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Není to jen “romantická rytírna", říká o jihlavském Merlinovi Barbora Jandová

barbora jandova  PEREXV sobotu 31. ledna uvede v premiéře Horácké divadlo v Jihlavě hru Tankreda Dorsta Merlin aneb Pustá zem. Zatímco režisérem inscenace je Peter Gábor, dramaturgyní je v tomto případě Barbora ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Postapo z válkou zničeného Ruska

Stanoviště 200Autor kultovního Metra Dmitry Glukhovsky přichází s další knihou Na stráži. Jedná se o první díl série Stanoviště, která v mnohém připomíná i jeho předchozí tvorbu.

...

Literatura

Je libo českou fantasy pohádku?

pekelny plast 200Pekelný plášť je literární debut mladé české spisovatelky Simony Machálkové. Titul láká na fantasy, pohádkové prvky i young adult nebo humor a rozhodně potěší malé i ty větší čtenáře.

 

...

Divadlo

Svět je naruby – jsem sluha anebo pán? A není to vlastně fuk?

harlekyn je mrtvy perexNa jednom parkovišti jednoho nákupního centra se před očima diváků rozvíjí příběh commedie dell'arte… a známy darebák Harlekýn se pouští do souboje dobra se zlem.

...

Film

Jarní smršť České televize: Dokument a publicistika

smrst200V první části našeho třídílného seriálu nazvaného „Jarní smršť České televize“ jsme představili stěžejní novinky z české a zahraniční hrané tvorby, jež se na kanálech České televize v současnosti již objevují, nebo jejich čas teprve přijde. V tomto díle...