Políbila jsem Sharu Wheelerovou je skvělou knihou pro queer čtenářstvo
Banner

Políbila jsem Sharu Wheelerovou je skvělou knihou pro queer čtenářstvo

Tisk

Sharu1Nebinární Casey McQuston napsalx opět výbornou young adultovku. Oproti Poslední stanici je však mířená hlavně na mladší čtenáře v okruhu střední školy. Je to něco mezi detektivkou a romancí a nechybí tedy napětí a silná přátelství. Rozhodně se jedná o oddychové čtení a pokud jedete na pozdní dovolenou k moři, určitě přibalte knihu s sebou.

Bisexuální dívka na silně křesťanské škole

Jak už to Casey McQuiston umí, jsou zde silné postavy, sofistikované s komplexní psychologií. Hlavní postava má občas slabá místa, nicméně bohatě to vynahrazují vedlejší postavy. Skoro by se dalo říci, že vedlejší postavy jsou natolik silné, že jistým způsobem zastiňují ústřední dvojici Chloe a Sharu. Je zde humor a drama – děj se odehrává ve státě Alabama, kde je dominantní křesťanství, což navíc umocňuje, že postavy jsou z malého ortodoxně smýšlejícího města a navštěvují velmi konzervativní školu. Kromě LGBTQI+ tématiky se tu problematizuje také víra a trauma z ní plynoucí – zvláště pokud pocházíte z homoparentalní rodiny a žijete ve městě, kde se každý s každým zná.

Detektivní případ a utajená romance

Děj se odehrává v posledním ročníku střední školy, rovnou měsíc před maturitou. Ještě než Shara zmizí, políbí tři na sobě nezávislé osoby. Následně ty tři dotyčné osoby zjišťují, že Shara jim zanechala stopy v podobě skrytých vzkazů, aby ji mohli vystopovat. Zároveň se na pozadí těchto vzkazů rozehrává hra vztahů, přátelství a lásek. Hraje s nimi Shara nějakou nekalou hru, nebo je má skutečně ráda? To čtenář během čtení neví a ani ústřední postava Chloe z jejíhož pohledu se příběh odehrává, si nemůže být ničím jistá. Ona sama totiž zjišťuje, že pro ni samotnou není Shara tím, kým se zdála. Shara se tímto způsobem postupně plíží do příběhu. Do dvou třetin knihy ji poznáváme skrze druhé, což je hodně důmyslná hra se samotným čtenářem. Musíte zapojit trochu rafinované logiky v pátrání, ale zároveň víte, že to spěje k nějakému rozuzlení, které se bude zakládat na romantickém vyústění.

Síla vyprávění a umění pracovat se sebevyjádřením

Silná místa v knize jsou, jak už bylo řečeno, především vedlejší postavy. Je tu výborně a nenásilně popsána nebinarita, určitá potřeba nevyhraněných rolí a zkoumání identity pomocí přátel. Postavy tu mají prostor řešit, kým jsou a kým mohou být. Tento motiv na celé knize nejvíc fungoval a posunoval postavy i kvalitu psaní do jiných dimenzí. Silná stránka je také v tom, že na konzervativní škole, kde se prosazují velmi striktní pravidla – od zákazu barevných vlasů, piercingů po minimální délku sukní – se na tomto poli rozvíjí potřeba sebevyjádření a určitého tíhnutí k individualitě. Tyto témata Casey opravdu umějí uchytit a rozvést. Výborně taktéž pracují s vývojem vztahů. Zdánlivě nekamaráditelné lidi dávají dohromady, aby ukázali, že pochopení a respekt je cestou k hledání druhých a sobě blízkých.

Vykonstruované rozuzlení

Bohužel v třetí třetině knihy příběh lehce ztrácí dech a to právě ve chvíli, kdy na scénu vstoupí samotná Shara. Po celou dobu knihy ji všichni oslavují pro její laskavost a vřelost. Chloe ale tuší, že se za tou zbožňovanou Sharou skrývá jiná Shara – intrikánská, zlomyslná a jako člověk, který si rád tropí žerty, jelikož je to tak zábavné a ona se nudí. Stinný vývoj této postavy k tomuto spěje. Chloe navíc miluje padoušky, antagonistické postavy v knihách – přesně takové charaktery, kterým se postupně jeví i Shara. Chloe svou detektivní posedlostí udělala ze Shary nejzajímavější postavu ve městě pro sebe i pro čtenáře. Jakmile se však Shara objeví, budovaná atmosféra bohužel spadne. Ze Shary se vyklube jednoduchá hodná dívka. Jakoby Casey McQuiston začalx hledat obhajoby a výmluvy, proč Shara není zase tak špatná, a to bylo zklamáním. Nejde tu ani tak o klišé, jenž se naplnilo, ale spíše o práci s postavou, která se v důsledku popření vnitřních protikladů stala plochou.

V klíčovém rozuzlení nabývá milostný vztah dvou dívek jaksi vykonstruovaně. Od romantického příběhu očekáváme vztahovou chemii. Bohužel v takto vystavěném pojetí chemie mezi Chloe a Sharou nefungovala. Chemie mezi dívkami totiž jiskří do doby, než dojde na jejich skutečný vztah, který se děje mimo psaníčka a hádanky.

Políbila jsem Sharu Wheelerovou i tak rozhodně stojí za přečtení. Zvlášť pokud se vám nějakým způsobem líbila Poslední stanice, popřípadě Červená, bílá a královsky modrá. Jejich síla tkví v bohatosti toho, jak umí pojmout odstíny a vrstvy psychologie postav a vyjádřit různé drobnosti.

Sharu

Název: Políbila jsem Sharu Wheelerovou
Autorstvo: Casey McQuiston
Překlad: Magdaléna Stárková
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

https://www.euromedia.cz/polibila-jsem-sharu-wheelerovou/kniha/15527/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s velkou hvězdou Sunday Music Jamu

vinnie-james 200Velkou zahraniční hvězdou festivalu Sunday Music Jam je folkový zpěvák Vinnie James. Jeho myšlenky by se mohly tesat do kamene a takového nadšence do České republiky byste mohli hledat dlouho. Ostatně, posuďte sami!

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Kudy jít a nezabloudit?

Jsem-to-ja obalka200Dospívání vůbec není jednoduché. Plácali jsme se v něm my, tápou naše děti. Tolik bychom jim chtěli pomoci, jenže spoustu záležitostí sdělit nemůžeme, někdy neumíme, jindy nám není nasloucháno. Odjakživa se lidé učí tím, že zkouší...


Literatura

Laurie R. Kingová: Hrůzná vláda žen

vlada zen200Nenechte se mýlit, vážení. Hrůzná vláda žen snad jen z pohledu mužů přeživších první světovou válku, což je pro dnešního čtenáře velmi cenný psychologický kousek, ale kdo nemá rád mlhu, bude to také „hrůzná vláda londýnských mlžných ulic“… ale j...

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

Návrat do budoucnosti: cestování časem

DVD Návrat do budoucnostiKoncepčně vychytaný film Návrat do budoucnosti (1985) představuje Michaela J. Foxe v jeho nejlepší roli. Škola života, kterou prochází, je stejná jak v roce 1985, tak i v r...