Procházky (nejen) literárními zahradami

Procházky (nejen) literárními zahradami

Tisk

zivot v zahrade perex„Kromě psaní jsou ústředními činnostmi mého života čtení a zahradničení,“ píše ve své knize britská autorka Penelope Lively (*1933) a pokračuje: „V určitém smyslu do sebe tyto dvě činnosti zapadají: vždycky zbystřím, když nějaký spisovatel vytváří zahradu a když se naopak zahradničení stává součástí literatury.“ A to je právě onen důvod, proč vznikla publikace Život v zahradě, kterou u nás v předjarním období vydalo nakladatelství Host.

Jde o knihu, jejíž podstatu nebude jednoduché vymezit. Autorka analyzuje zahrady, na něž narazila v literatuře (ať už jsou to zahrady sloužící k navození atmosféry či se jedná o zahrady ryze metaforické), hodnotí postavení zahradnické činnosti v různých časových etapách, přemýšlí o způsobu nazírání na rostlinstvo prostřednictvím umění (tady uvádí například Monetovy lekníny), sem tam nabídne nějakou tu historickou perličku a v neposlední řadě se též rozepisuje o několika spisovatelích, kteří se zahradničení prakticky věnovali (v tomto směru upozorňuje třeba na Virginii Woolfovou nebo na našeho Karla Čapka). Vše je pak propojeno autorčinými úvahami a její osobností jako takovou. Abychom to tedy shrnuli – dalo by se říci, že máme před sebou dvousetstránkový soubor esejí na téma zahrada.

Jak se zdá, mohla by to být ideální knížka na jaro. Ovšem pozor – není to čtení úplně pro každého a existuje vlastně jen velmi úzký okruh čtenářů, kteří tento počin Penelope Lively opravdu docení. Pokud se tedy hodláte do Života v zahradě pustit, bude dobré nejprve uvážit, zda do této skupiny spadáte. Předně byste měli aktivně zahradničit nebo se o zahradničení alespoň zajímat. V textu se totiž vyskytuje relativně velké množství popisných pasáží. A jestliže znalost botaniky není zrovna vaší silnou stránkou, asi byste se při listování knihou po chvíli začali nudit. Pomoct by vám ostatně mohl následující úryvek:

Budou tam sluncovky, jiřiny, slunečnice, ostálky, hlaváče, šruchy, žluté violky, žlutý sladký hrášek, žluté lupiny…“ (Život v zahradě, str. 80)

Vidíte nicneříkající shluk slov? Nebo koberec plný různobarevných květin…?

A aby vás kniha doopravdy nadchla, měli byste být navíc fascinováni už samotným fenoménem zahradničení. Musí vás bavit o něm reflektovat, zkoumat ho teoreticky. Je to podobné jako třeba s běháním – to, že rádi tento sport provozujete, ještě neznamená, že o něm budete chtít číst.

Netvrdím, že si z knihy nic neodneseme my ostatní. Například je zajímavé podívat se na literární popisy zahrad z nové perspektivy. Nebo třeba stojí za přečtení příběh o tom, kterak mšice zapříčinily pohyb na burze s tulipány… Nicméně, ideálním čtenářem stále zůstává onen „zahradník intelektuál“ sdílející s autorkou její zahradnickou vášeň. A pokud jste jím právě vy, rozhodně doporučuji po Životě v zahradě sáhnout.

 

zivot v zahrade obalka

 

Život v zahradě / Life in the Garden

Autor: Penelope Lively
Překlad: Petra Johana Poncarová
Rok vydání: 2019
Počet stran: 232
ISBN: 978-80-7577-788-1

https://www.hostbrno.cz/zivot-v-zahrade/


 

Přihlášení



Řeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Cíl veškerých mých psavých snah je jediný – dělat dětem radost,“ říká s úsměvem spisovatelka Daniela Krolupperová


altDaniela Krolupperová je velmi pilná spisovatelka. V loňském roce vydala šest knížek ve čtyřech nakladatelstvích, letos k nim přidala další – dobrodružný příběh Společenstvo klíčníků. Protože její nová knížka m...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Historická detektivka z Francie? - Skleněná past

sklenena past 200Nakladatelství Jota vydalo v listopadu poutavý příběh Skleněná past od francouzského autora Érica Fouassiera, ve kterém se mísí dějiny, tajemno a hlavně napětí. Historická detektivka z počátku 16. století jako vyšitá!

...

Literatura

Tety Radana a Milena vědí o sexu všechno!

OsexuBezostychu perexPři čtení téhle útlé knížky musíte být opravdu ostražití, protože členění textu je malinko nepřehledné. Na stránce je vždycky kus textu a potom pasáže psané kurzívou, jsou tu poznámky v bublinách nebo barevně označené odstav...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

V druhé půli února začne přehlídka španělsky mluveného filmu

pelicula logoNa letošní přehlídce španělsky mluvených filmů LA PELÍCULA (v Praze ji zastihneme mezi 18. a 23. únorem, poté se přesouvá do Brna, Hradce Králové a Ostravy) si zopakujeme tragikomedii Pedra Almodóvara Bolest a sláva. Do tuzemských kin se sice ...