Evropa, náš domov

Evropa, náš domov

Tisk

evropa nas domov 200V říjnu vyšel pod hlavičkou nakladatelství Albatros zajímavý knižní projekt s názvem Evropa, náš domov, který má čtenářům přiblížit nejrůznější aspekty starého kontinentu z mnoha úhlů. Hlavně o historii, přírodě i kultuře se dozvíte z této knihy, která je nabita informacemi a doplněna trefnými ilustracemi.

 

Není divu, že na tak rozmáchlém díle pracovali hned tři hlavní autoři: Václav Cílek, Jan Sokol a Zdeňka Sůvová. Nejznámější z této trojice je bezesporu Václav Cílek - český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Publikoval asi 300 odborných článků, kolem 400 esejů a spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech. Nedá se ovšem říct, že by za ním zaostával Jan Sokol; český filosof, překladatel filosofických textů, vysokoškolský pedagog a publicista. Trio uzavírá Zdeňka Sůvová, která se zabývá archeozoologií a paleoekologií.

Nedá mi to a musím pochválit práci ilustrátorky Renáty Fučíkové, která díky starodávně působícím ilustracím vdechla knize život a udala tón celé řadě informací, které jsme se v knize mohli dozvědět. Kniha mě zaujala svým názvem a podnadpisem „Hledání evropské duše ve skalách, mezi stromy i lidmi“ a řekla jsem si, proč nezkusit populárně naučnou literaturu a osvěžit si znalosti dějin. Bohužel kniha je sepsána ani ne tak pro laickou veřejnost, ale spíše pro odbornější publikum. Což je škoda, protože nevím, kde si najde cílovou skupinu.

Encyklopedie se dělí na tři celky: Vynoření Evropy, Evropskou přírodou a Duše Evropy. První kapitola se zdá vyčerpávající, jelikož jde o vyprávění o počátku a formování Evropy. Jde opravdu o náročné čtení, spíše pro znalce. V oddílu Evropskou přírodou mě nejvíce zaujala podkapitolka Zvířecí monstra Evropy o mytických tvorech a Budoucí evropská příroda, kde se spekuluje o budoucnosti a dosahu působení člověka na vše živé. Duše Evropy odpovídá na otázku „Co dělá Evropu natolik zvláštní a specifickou?“ a zmiňuje celou řadu milníků – od určitých geografických podmínek k zemědělství, přes obchod až ke křesťanství. Zde pokryli autoři myšlenkové pochody dané doby a rozsáhle vypravovali i o světových válkách, kde dali věci do kontextu. Pohnuté osudy Evropy uzavírají spekulace o dalším možném vývoji. Velmi mě zaujala myšlenka autorů, kdy vyzdvihují necelistvost Evropy a spatřují v tom její významný rys.

Evropa, náš domov je velmi odborné čtení, které toho laické veřejnosti mnoho neřekne. Dávám plusové body za komplexnost, odbornost, ilustrace a celostní pohled na věc. Ale cíloví čtenáři se budou těžko hledat a náročnost četby mnohé odradí. Taky mi nesedlo, že si autoři nenechali objektivitu a na závěr propagovali pravdoláskařství. Knihu tedy doporučuji odborníkům, historikům a badatelům.

evropa nas domov

Název: Evropa, náš domov
Autor: Václav Cílek, Jan Sokol, Zdeňka Sůvová
Ilustrace: Renáta Fučíková
Žánr: encyklopedie, naučná literatura
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2018, pevná
Počet stran: 264
Hodnocení: 60 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/33436154/evropa-nas-domov/


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Všechno na světě je absurdní – Tereza Dobšovičová

tereyzka 200Teprve šestnáctiletá Tereza Dobšovičová vletěla na českou literární scénu jako vichřice. Jejím výjimečným talentem je ohromena nejedna významná osobnost, a tak je jí prorokována nadějná autorská budoucnost. Jaké jsou její vz...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Podvratný politický román

noc o polednach perexV edici Slavné utopie nakladatelství LEDA vychází politický román Arthura Koestlera Noc o polednách. Stručná kniha, stručná informace o ní a několik důvodů, proč by neměla zapadnout.

...

Literatura

CHCETE ZŮSTAT BOHÉMEM? ZAČNĚTE PODNIKAT!

Podnikani pro Bohemy perexTom Hodgkinson, autor velmi úspěšných knih Líný rodič a Jak být líný, opustil (částečně a alespoň na čas) úspěšně se rozvíjející kariéru lenošného spisovatele. Místo ní začal podnikat v nemilosrdné branži knihku...

Divadlo

Na podzim do divadla: Divotvorný hrnec

divotvorny hrnec 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Jedním z tipů je Divotvorný hrnec v podání Městského divadla ...

Film

Slavní režiséři předkládají lekce filmu

lekce 200Režisér Laurent Tirard (také u nás proslavený nejen Molièrem, ale hlavně dvěma díly Mikulášových patálií) se k filmování dostal přes novinářskou praxi. Pro časopis Studio Magazine recenzoval filmy a také chystal hovory s nejslavněj...