Zeď, která brání svobodě

Zeď, která brání svobodě

Tisk

Zeď, perexUrčitě to jako knihomolové znáte. Někdy dostanete chuť přečíst si příběh, který vás nezavede do světa autorovy fantazie, ale do reality skutečných dnů. Příběh, který vypráví o osudu někoho jiného. O životě, který byl či je naprosto jiný než ten náš. Takové knihy nám přináší inspiraci a náhled do skutečnosti, jenž není zkreslená několikerým převyprávěním.

 

Přesně takovým příběhem je i kniha Zeď: Útěk z Maova nejtemnějšího vězení. Xu Hongci není spisovatel, ale obyčejně neobyčejný člověk. Tak jako vy, tak jako každý z nás. Jen se narodil v Číně roku 1933 a prožil dobu, kdy této zemi vládl jeden z nejkrutějších diktátorů. Mao Ce-tung. Tíhu komunistického režimu poznal Xu Hongci naplno. A rozhodl se o svém osudu vyprávět. Tady musím podotknout, že spolupráce s editorem Erlingem Hohem by od Hongciho skvělý tah. Myslím si, že Hoh uchopil čínštinu tak, aby byla dobře srozumitelná i pro náš západní svět. Alespoň mně osobně se kniha četla dobře.

Na příběh samotný mne nalákala oficiální anotace vydavatelství CPress.

„Pracovní tábory Mao Ce-tunga, známé jako laogai, se vyznačovaly ohromnou brutalitou. Byly vystavěny podle modelu sovětských gulagů, a přestože bylo reálně nemožné z nich uniknout, jednomu muži se to přece jen povedlo. Tento historický vzrušující thriller vypráví o jedinečném člověku, který se prodral na svobodu i za těch nejméně přijatelných okolností. Xu Hongci, mladý student medicíny toužící po profesuře, byl idealistou a věrným a oblíbeným členem komunistické strany. Ale jen do doby, než Mao Ce-Tung v únoru 1957 pronesl svůj slavný projev a Xu Hongci na jeho podkladě sepsal kritiku strany. Ta zapříčinila, že se ocitl mezi 550 000 Číňany, kteří byli na jaře roku 1957 nespravedlivě deportováni do pracovních táborů. Xu Hongci se rozhodl z tábora uniknout i přes mizivé šance na úspěch. Třikrát mu to nevyšlo, až nakonec v roce 1972, po 14 letech věznění, utekl. Pozoruhodný memoár Xu Hongciho Zeď popisuje jeho život od dětství až po konečnou zastávku v laogai a dále odvážný útěk z tábora, během něhož nebyl Xu Hongci dopaden a popraven, jako většina podobně smýšlejících spoluvězňů, ale dostal se opět na svobodu.“

Knížku jsme začala číst v momentě, kdy jsem ji poprvé otevřela. Hned v úvodu je dobře zpracovaná mapa Číny. I jako ženská se v ní skvěle orientuji a alespoň vím, kudy vedou Hongciho kroky.

Mám za sebou spoustu knih o koncentračních táborech, četla jsem i příběhy z ruských gulagů nebo severokorejských táborů. Ale čínské prostředí je pro mě nové. Proto oceňuji, že součástí knihy jsou citace z dobových novin nebo různé plánky a vysvětlivky. Tyto pasáže dodávají knize ještě větší důvěryhodnost a autenticitu. Hodně nás zavádějí do politiky a celkové atmosféry té doby. Možná proto si některé úryvky čtu velmi pomalu a opakovaně. Abych jako člověk do politiky moc nenahlížející, dobře pochopila, čeho jsem právě teď svědkem.

Osud samotného Hongciho je smutný a dramatický. A přece v něčem velmi obdivuhodný. Ukazuje nám, jakou sílu má lidská touha po svobodě, po přežití. Prostřednictvím hlavního hrdiny nahlížíme do pracovního tábora, odkud se lidé málokdy vrací. Hongci se nemíní podrobit osudu a bojuje sám za sebe. Hrůzy, kterých je svědkem mi nahánějí husí kůži. Není to snadné čtení. Mně osobně ale při překonávání dalších stránek pomáhá vědomí, že Hongci přežil, a tudíž se o jeho život obávat nemusím. Protože tenhle muž si mne dokázal získat a po celou dobu čtení jsem mu držela všechny palce i pěsti.

Od autobiografického románu Zeď: Útěk z Maova nejtemnějšího vězení nečekejte oddechové čtení. Ale příběh o brutalitě diktatury, která se nás Evropanů tolik nedotkla, a přesto jsme její pachuť okusili. Tahle knížka vás nenechá v klidu. Donutí vás přemýšlet o svobodě, o lidských právech a o minulosti, která utváří naši budoucnost. Já jsem to tak rozhodně měla. Ještě dlouho po dočtení poslední stránky mé myšlenky pluly právě těmito končinami. Příběh Xu Hongciho rozhodně doporučuji přečíst. A autorovi samotnému posílám veliké poděkování za to, že mě vzal někam, kde bych se nikdy nechtěla ocitnout. Děkuji pane Hongci, že jste přežil a ukázal světu to, co nechtěl nebo nemohl vidět.

Zeď

Název: Zeď: Útěk z Maova nejtemnějšího vězení (No Wall Too High: One Man´s Daring Escape from Mao's Darkest Prison )
Autor: Xu Hongci, Erling Hoh
Žánr: Světová literatura, Biografie, Literatura faktu
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2018
Počet stran: 328
Hodnocení: 95 %                                                    
Zdroj foto: CPress
Odkaz na web: CPress


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vinylovehodiny.cz: „Honza ten nápad viděl někde na cestách a uvízl mu v hlavě“

vinylove hodiny 200Rádi bychom vám v tomto rozhovoru představili mladou designerskou dvojici – Kateřinu Dobískovou a Jana Čížka z Olomouce - která vyrábí hodiny ze starých vinylových desek. Vystupují pod značkou vinylovehodiny.cz, recyklují staré desk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Zábavný průvodce školními rituály od pravěku do současnosti

skolakuv pruvodce skolou perexZamysleli jste se už někdy nad tím, kolik různých zvyků a rituálů přináší škola? Kde se vzaly a k čemu jsou dobré? Počínaje například zápisem do školy, vstáváním při příchodu učitele do třídy, svoláváním tříd...


Literatura

Nechte se poučit: Klasická filozofie v kostce

klasicka filozofie v kostce 200V srpnu vyšla pod hlavičkou nakladatelství Universum kniha Klasická filozofie v kostce od amerického autora Michaela Moora. Slibuje nám kompletního průvodce antickou filozofií, včetně Pythagora, Sókrata, Pla...

Divadlo

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

perex hvezdyMám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – ma...

Film

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

sirotcinec 200Do českých kin vtáhl nový fantasy příspěvek: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Tentokrát se neodehrává v nějaké smyšlené zemi, ale v našem reálném světě, na velšském ostrůvku - a pak v jeho minulostních podobách. Slečna Peregri...