Naučme sa, čo je láska

Naučme sa, čo je láska

Umeni milovat 200Klasika psychológie, či filozofie o človeku – Umenie milovať od Ericha Fromma vychádza aj po takmer 60 rokoch v ďalšom vydaní v nakladateľstve Portál.


Čo iné je totiž závažnejšie a aktuálnejšie ako láska? Láska je, či skôr mala by byť základnou témou každého dňa človeka, je obsiahnutá v každom skutku a každej osobe špecifickým spôsobom. Frommov náhľad na lásku je veľmi presný a už desaťročia v ňom ľudia nachádzajú záchranu, pretože človek si lásku často neuvedomuje, nepripúšťa a takmer nikdy ju nechápe.


Napriek tomu, že je ňou nepretržite zasahovaný, nepozerá sa hlbšie a berie lásku ako bežnú záležitosť. Na čo však Fromm kladie dôraz, to je láska ako umenie. Láska, ktorej sa treba učiť je pre množstvo ľudí nepochopené slovné spojenie.


Láska je umenie, hovorí Fromm a ako každé umenie musí mať teoretickú a praktickú zložku, z lásky možno spraviť dokonca vysokú školu, ale len málokto by ju vyštudoval s diplomom. Je to to najťažšie umenie, ktoré však študujeme každý. Prečo sa teda nepozrieť znova do hĺbky na naše vzťahy, na naše rany z detstva a vzťah k nadpozemským silám? V každom postoji, dokonca aj k sebe samému je totiž láska nevyhnutná a potrebná.

Umeni milovat


Erich Fromm nám nedáva žiaden návod ako ľúbiť, iba konštatuje, čo láska naozaj je a v akých formách sa vyskytuje, čo je dôležité spĺňať, aby človek mohol ľúbiť a zamýšľa sa aj nad kapitalistickou spoločnosťou, v ktorej nie je prirodzená povaha lásky velebená, ale skôr utláčaná.

I dnes, toľko rokov po vydaní tejto výnimočnej knihy, nám má čo Umenie milovať ponúknuť. Nie poučku, ale zamyslenie sa nad najkrajším citom, ktorý nám všetkým (raz za čas) nedá spať. Viem, že najviac je v tejto recenzii lásky, ale predsa len jej nikdy nie je dosť :).

Autor: Erich Fromm
Názov: Umění milovat
Preklad: Jan Vinař
Doslov: Petr Rezek
Nakladateľstvo: Portál, s.r.o.
Počet strán: 136

www.portal.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Pojďte se bát s Hellboyem, už po desáté!

hellboy perexJubilejní, desátý díl komiksu o Hellboyi od Dark Horse Comics, u nás pod hlavičkou vydavatelství Comics Centrum, láká na cenami ověnčené dílko Paskřivec, ale další příběhy taktéž chytnou a nepustí. Novinka ob...


Literatura

Metamorfózy ruské kultury


Pochopit duši ruského obra, tu současnou i tu minulou, to znamená stálou výzvu, snad již nenarušovanou odmítavými postoji ke všemu ruskému, jak to vypěstovala desetiletí komunistického režimu. Výtečnou příležitostí jsou průzkumy Alexandra M...

Divadlo

Derniéra kultovního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť z Plzně už 22. května streamem!

muzikal josef 200Velkolepá a zábavná muzikálová show pro všechny generace z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť dobyla doslova celý svět!!! Muzikál s podtitulem Bible v rytmu rokenrolu vznikl na m...

Film

Mission: Impossible – Fallout vtrhne do pražského kina IMAX o týden dříve!

Mission1 perexOd počátku srpna opět ovládne zdejší kina tajný agent Ethan Hunt, kterého již tradičně ztvárnil oblíbený herec Tom Cruise. Nové, v pořadí již šesté pokračovaní špionážní série MISSION: IMPOSSIBLE nese podtitul FALLOUT a diváci se ho doko...