Naučme sa, čo je láska
Kultura21.cz

Naučme sa, čo je láska

Umeni milovat 200Klasika psychológie, či filozofie o človeku – Umenie milovať od Ericha Fromma vychádza aj po takmer 60 rokoch v ďalšom vydaní v nakladateľstve Portál.


Čo iné je totiž závažnejšie a aktuálnejšie ako láska? Láska je, či skôr mala by byť základnou témou každého dňa človeka, je obsiahnutá v každom skutku a každej osobe špecifickým spôsobom. Frommov náhľad na lásku je veľmi presný a už desaťročia v ňom ľudia nachádzajú záchranu, pretože človek si lásku často neuvedomuje, nepripúšťa a takmer nikdy ju nechápe.


Napriek tomu, že je ňou nepretržite zasahovaný, nepozerá sa hlbšie a berie lásku ako bežnú záležitosť. Na čo však Fromm kladie dôraz, to je láska ako umenie. Láska, ktorej sa treba učiť je pre množstvo ľudí nepochopené slovné spojenie.


Láska je umenie, hovorí Fromm a ako každé umenie musí mať teoretickú a praktickú zložku, z lásky možno spraviť dokonca vysokú školu, ale len málokto by ju vyštudoval s diplomom. Je to to najťažšie umenie, ktoré však študujeme každý. Prečo sa teda nepozrieť znova do hĺbky na naše vzťahy, na naše rany z detstva a vzťah k nadpozemským silám? V každom postoji, dokonca aj k sebe samému je totiž láska nevyhnutná a potrebná.

Umeni milovat


Erich Fromm nám nedáva žiaden návod ako ľúbiť, iba konštatuje, čo láska naozaj je a v akých formách sa vyskytuje, čo je dôležité spĺňať, aby človek mohol ľúbiť a zamýšľa sa aj nad kapitalistickou spoločnosťou, v ktorej nie je prirodzená povaha lásky velebená, ale skôr utláčaná.

I dnes, toľko rokov po vydaní tejto výnimočnej knihy, nám má čo Umenie milovať ponúknuť. Nie poučku, ale zamyslenie sa nad najkrajším citom, ktorý nám všetkým (raz za čas) nedá spať. Viem, že najviac je v tejto recenzii lásky, ale predsa len jej nikdy nie je dosť :).

Autor: Erich Fromm
Názov: Umění milovat
Preklad: Jan Vinař
Doslov: Petr Rezek
Nakladateľstvo: Portál, s.r.o.
Počet strán: 136

www.portal.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Umělecké dílo by mělo svého tvůrce přesahovat, říká Martin Němec

martin nemec200I když jsem věděl, že je Martin Němec scenárista, spisovatel a malíř, jehož obrazy jsou obdivuhodné, na začátku mě upoutal svou hudbou a texty, které vytvořil pro skupinu Precedens. V té době tam zpívala i začínající Bára Basiková, která v ...

Hledat

Anketa

Jak se vám líbil film Po čem muži touží 2?
 

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Ruská próza: Satanův deník

satanuv denik200V září vydalo nakladatelství Odeon novelu Leonida Andrejeve s ponurým názvem Satanův deník. Budeme přemítat o konci civilizace a o tom, jak k tomu přispívá člověk. Pokud máte rádi Dostojevského, Satanův deník sedne právě vám!


Literatura

Zopakujte si názvy zvířat s další Velkou knížkou pro malé vypravěče

velka-knizka-zvirata-pro-male-vypravece 200Nakladatelství Presco Group vydalo další Velkou knížku pro malé vypravěče, kterou tentokrát zaměřili na zvířata.

 

...

Divadlo

Osmyčky, totální unférie z dějin národa českého

Osmycky plakatProsím ten název není s hrubkou. Autoři opravdu svůj kabaret nazvali Osmyčky. V brněnském Městském divadle se představili místní autoři, kteří už mají za sebou několik inscenací, většinou uváděných v létě na Biskupském dvoře Moravského zem...

Film

Rychle, zběsile a tentokrát i smutně

Rychle a zbesile 200Šílenci na kolech jsou zpět. Již sedmý díl populární série Rychle a zběsile vstoupí zanedlouho do českých kin. Stojí za návštěvu nebo jen přežívá díky předchozím dílům?

 

...